Záchranářský vrtulník na stanovišti v Hradci Králové.

Záchranářský vrtulník na stanovišti v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Záchranáři z Hradce chtějí zrušit omezení letů, podpořil je i kraj

  • 2
Letečtí záchranáři v Královéhradeckém kraji už nechtějí řešit dilema, zda vzlétnout k pacientům mimo ministerstvem schválené časy. Požadují návrat dřívějšího režimu, kdy se létalo od svítání do soumraku. Postavil se za ně i kraj, podle něhož má záchranka vybavení i na noční lety.

Peníze, nebo život. Takové je dilema hradeckých leteckých záchranářů, kteří zachraňují lidské životy od Krkonoš až po Svitavsko. Podle nařízení ministerstva zdravotnictví by měli létat jen od 7. do 16. nebo 21. hodiny podle ročního období. Když helikoptéra vzlétne k případu mimo tuto dobu, ministerstvo náklady na výjezd nemusí záchrance uhradit (o zamítnutých úhradách čtěte zde).

Jen na hradecké základně musel vrtulník letos mimo vymezené časy vzlétnout už osmkrát. „Když budeme vše dodržovat tak, jak je to uvedené, lidé budou umírat,“ upozorňuje Daniel Tuček z firmy DSA, která zajišťuje leteckou službu pro východ Čech.

Jako příklad uvádí zásah z poloviny loňského prosince, kdy záchranářský vrtulník letěl na pomoc starší ženě, kterou v Rychnově nad Kněžnou srazilo auto. Po půl šesté navečer, kdy vrtulník startoval, podle ministerského nařízení už hradečtí záchranáři neměli hodinu a půl létat. V té době zajišťují nepřetržitou službu vrtulníky z Prahy, Plzně, Brna a Ostravy.

„V Rychnově jsme byli do patnácti minut a záchranáři mohli začít paní resuscitovat. Vrtulník z Ruzyně by tam byl za 55 minut. Tou dobou už paní byla na traumacentru v hradecké fakultní nemocnici,“ popisuje Tuček jeden z případů, které musela jeho firma ministerstvu zdůvodňovat.

V minulém roce hradečtí záchranáři takhle vyráželi i k dětem v ohrožení života - jedno z nich bylo opařené a druhé mělo silnou alergickou reakci. Tyto výjezdy po zdůvodnění ještě ministerstvo záchranářům uhradilo. Později už s tím byly problémy.

„Tady ani nejde o ty peníze, ale když se na to podívám lidsky, neumím si představit, že bych to odmítl. Je to stejné, jako kdyby šel lékař po chodbě a odmítl ošetřit oběti z hromadné bouračky jen proto, že už má po službě a je na cestě domů,“ kroutí hlavou hradecký pilot.

Když už letí vrtulník, jde o minuty

Tučkova slova potvrzuje i mluvčí hradecké záchranky Ivo Novák, podle nějž je hlavním benefitem letecké záchranky čas. „Za dobu, než doletí vrtulník z jiného stanoviště, se časová výhoda oproti sanitce maže,“ vysvětluje záchranář.

Další výhodou je, že díky leteckému převozu se pacienti rychle dostanou na specializovaná oddělení hradecké fakultní nemocnice. Hradečtí záchranáři se proto už od ledna snaží dosáhnout, aby se doba letové pohotovosti vrátila do původních mezí, tedy od rozednění do soumraku. V létě by tak mohli létat dřív, než jim určuje současné nařízení.

Snahu záchranářů by chtěl podpořit i Královéhradecký kraj, který zajišťuje pozemní záchrannou službu, jež s leteckou úzce spolupracuje.

„Stanovovat striktně, kdy mohou létat, je dost nešťastné. Nevidím k tomu ani racionální důvod, firma DSA má plně vybavené vrtulníky, které mohou létat i v noci. My taky našim sanitkám neříkáme, že mohou jezdit jen od 9 do 21,“ srovnává hejtmanův náměstek zodpovědný za zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

„Podporujeme, aby krajská záchranka mohla létat neomezeně. Problematika je teď velkým tématem na asociaci krajů, kde to budeme řešit i do budoucna,“ říká hejtman Jiří Štěpán (ČSSD), ale konkrétní způsob, jak krajské záchranáře při jednání s ministerstvem podpořit, neuvádí.

Takto nacvičovali letečtí záchranáři vytažení tonoucího z řeky:

14. května 2016

Pomoci od kraje už se dočkali záchranáři v Jihlavě, kde tamní hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) na ministerstvo apeluje, aby helikoptéry z jihlavské základny mohly létat už od rozednění (psali jsme zde).

Ministerstvo však problém v časech nevidí. „Považujeme pohotovostní časy za dostatečné. Pohotovosti v době mimo sjednaný časový režim jsou vykonávány z výjezdových základen v Plzni, Praze, Ostravě a Brně, a to 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Z těchto základen je pokryto celé území České republiky i v nočních hodinách,“ sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Podle nařízení ministerstva, které platí od letošního prvního ledna, mají krajské letecké záchranky v Hradci Králové, Liberci, Jihlavě a Ústí nad Labem pohotovost denně od sedmi hodin ráno. V lednu a prosinci jim končí v 16 hodin, v únoru mohou létat jen do 17, v březnu a říjnu do 18, v září do 19, v dubnu a srpnu do 20 a od začátku května do konce července může helikoptéra vzlétnout nejpozději v 21 hodin.