Veselého Fenerbahce uhájilo výhru nad německým šampionem, Real ztratil

• 2
Fenerbahce Istanbul se stále drží v popředí basketbalové Euroligy, také po 26. kole uhájí čtvrtou příčku. Z palubovky německého Bambergu si veze výhru 83:78. Český pivotman Jan Veselý k ní pomohl devíti body, šesti doskoky, třemi asistencemi a dvěma bloky.

Real Madrid neuspěl na palubovce Panathinaikosu Atény 82:88 a v boji o první pozici po základní části musí doufat v klopýtnutí CSKA Moskva.

Fenerbahce může za výhru děkovat povedené třetí desetiminutovce, ve které se v Bambergu utrhlo do osmnáctibodového náskoku. Domácí však nic nevzdali a ještě se o vítězství bojovalo.

Minutu před koncem to bylo pouze o čtyři body - až pak přišla chvíle pro trojkaře hostů Meliha Mahmutogla a definitivní rozhodnutí. Mužem zápasu byl malý Bobby Dixon, který si 26 body (trojky 5/9) zlepšil osobní střelecké maximum a přidal i šest doskoků. Gigi Datome přihodil 16 bodů.

Těžká trojka Bobbyho Dixona s koncem první čtvrtiny

Nepostradatelným se jeví Ekpe Udoh, který se do hry vrátil po zranění, ale nastoupil na více než 38 minut - stihl 12 bodů, pět doskoků, čtyři asistence a čtyři bloky. Pro srovnání: více než půlhodinu z obou týmů odehrál už jenom Veselý, a to 32 a půl minuty.

Srbský kouč Željko Obradovič však má další problém, v utkání brzy přišel o svého krajana Bogdana Bogdanoviče, který odkulhal se zraněním kotníku.

„Bogdanovič má bolesti, ale zatím vám k tomuto zranění nemohu říct nic bližšího, uvidíme zítra,“ zaznělo z Obradovičových úst na tiskové konferenci.

Fenerbahce přitom už několik týdnů postrádá rozehrávače Kostase Slukase, role, na které Bogdanovič zaskakoval, se nyní ujal James Nunnally (osm bodů a čtyři asistence).

Bamberg táhli Fabien Causeur a Nikos Zisis s 15 body, Darius Miller přidal 14 bodů. Podkošoví hráči však zůstali za očekáváním - například Nicolo Melli k osmi doskokům nepřidal jediný bod.

Real Madrid neuspěl v hale Panathinaikosu Atény, odváží si šestibodovou porážku. Vyrovnaný a dramatický zápas rozhodla až trojka domácího Mika Jamese na 80:74. Hbitý rozehrávač zaznamenal 14 bodů, dalších 21 bodů a navrch i devět doskoků připojil Chris Singleton. James Gist se vrátil po 16 utkáních a připsal si 11 bodů.

Nejlepším střelcem Realu byl Anthony Randolph se 13 body, má i devět doskoků. Gustavo Ayón dodal 12 bodů a Sergio Llull nastřádal 10 bodů, osm asistencí, ale taky pět ztrát.

Anadolu Efes Istanbul doma vydřelo důležitou výhru 92:87 nad Maccabi Tel Aviv a zvýšilo své naděje na postup do čtvrtfinále, neopak slavný izraelský klub si play-off skoro jistě nezahraje.

Hrdinou vítězného celku se stal uruguayský reprezentant Jayson Granger, který 13 ze svých 22 zápasových bodů zaznamenal v klíčové třetí čtvrtině. V poslední části zářil pro změnu jeho francouzský parťák z tureckého klubu Thomas Heurtel, když si připsal 11 ze svých 18 bodů, v zápase stihl i osm asistencí. Bryant Dunston předvedl 13 bodů a 12 doskoků.

Jayson Granger nastřílel 10 bodů během minuty a půl

Anadolu vedlo pět minut před koncem už 81:68, v závěru se však hosté přiblížili na tři body, ovšem Granger měl poslední slovo. Maccabi táhli Victor Rudd s 23 a Sylven Landesberg s 20 body, oba si vylepšily euroligové rekordy. Exnymburský Diamon Simpson se dostal na pět bodů a tři doskoky.

Crvena zvezda Bělehrad začala na palubovce Olimpie Milán skvěle, po deseti minutách vedla už 25:10, nakonec však byla ráda za hubenou výhru 78:71. Zbývající čtvrtiny totiž prohrála.

Zápas na italské půdě ukázal sílu srbských fanoušků. Byli nakonec vidět i slyšet mnohem víc než domácí publikum. Stinnou stránkou jejich výkonu je zatčení dvacítky mladíků, kteří při cestě na zápas rabovali v obchodě s alkoholem.

16.března 2017 v 20:40, příspěvek archivován: 17.března 2017 v 01:22

Náskok z úvodu utkání hájil především obrovitý Ognjen Kuzmič s 15 body a sedmi doskoky, zkušený Marko Simonovič připojil 13 bodů. Ricky Hickman táhl italského mistra, nastřádal 14 bodů, jenže taky má šest ztrát.

Euroliga basketbalistů - 26. kolo

Anadolu Efes Istanbul - Maccabi Tel Aviv 92:87
Panathinaikos Atény - Real Madrid 88:82
Brose Bamberg - Fenerbahce Istanbul 78:83 (za hosty Veselý 9 bodů, 6 doskoků, 3 asistence)
Olimpia Milán - Crvena zvezda Bělehrad 71:78