Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO)

Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO) | foto: koláž iDNES.cz

Sobotka: Babiš nesmí zlehčovat usnesení Sněmovny o daňových podvodech

  • 786
Premiér Bohuslav Sobotka kritizoval ministra financí Andreje Babiše, že zlehčuje středeční usnesení Sněmovny, aby vyvrátil podezření z daňových úniků. Postup šéfa ANO podle Sobotky poškozuje dobré jméno vlády. Babiš ve čtvrtek iDNES.cz řekl, že se k usnesení do požadovaného termínu vyjádří. Kritiku premiéra odmítl.

„Očekávám, že ministr financí nejpozději do konce dubna vysvětlí veřejnosti své obchodní transakce, které na základě jím zveřejněných údajů vyvolaly řadu vážných otázek, zda nesloužily ve skutečnosti k tomu, aby A. Babiš nemusel platit daně, stejně jako vyvolaly i nové pochybnosti o zdrojích jeho příjmů a majetku,“ uvedl Sobotka ve čtvrtek v tiskové zprávě.

„Žijeme v parlamentní demokracii, vláda se na základě Ústavy v konečném důsledku odpovídá ze své činnosti Poslanecké sněmovně. Místopředseda vlády a ministr financí A. Babiš by proto neměl usnesení PS bagatelizovat či zpochybňovat a měl by na něj rychle odpovídajícím a dostatečným způsobem reagovat,“ doplnil premiér.

Ministerstvo financí by také podle něj mělo respektovat a zohlednit usnesení sněmovního rozpočtového výboru, které se týká korunových dluhopisů. Výbor vyjádřil podezření, že některé společnosti a jejich vlastníci mohli v roce 2012 při vydávání korunových dluhopisů zneužít nebo obcházet daňové zákony

Podle Sobotky je nezbytné, aby člen vlády, která klade důraz na „boj proti daňovým únikům, podvodům a šizení státu“, nebyl podezírán z používání neférových nebo nezákonných praktiky k tomu, aby se vyhnul placení daní. Podobná podezření podle šéfa vlády a ČSSD poškozují pověst ministra financí i dobré jméno celé vlády.

„Místopředseda vlády A. Babiš by měl dát také jasně najevo, že podporuje nestrannost a nezávislost finanční správy, včetně prošetřování podezření vůči jeho osobě a jeho firmám. Finanční správa je povinna garantovat občanům, že ve všech případech postupuje striktně v souladu se zákonem, zcela objektivně a podle zásady padni komu padni,“ uvedl Sobotka.

Babiš: Obchodní transakce vysvětlím poslancům písemně

Babiš ve středu uvedl, že vše ke kauze už řekl a že závěry poslanců odmítá. Ve čtvrtek pro iDNES.cz doplnil, že celou záležitost Sněmovně v požadovaném termínu do konce dubna vysvětlí. Ve čtvrtek večer po jednání na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem prohlásil, že vysvětlení předloží písemně.

Podezřelé transakce Babiše

Andrej Babiš prodal v roce 2010 svému koncernu Agrofert akcie společnosti Profrost za více než 527 milionů korun, informoval ve čtvrtek server HlídacíPes.org s tím, že podnikatel měl tehdy v prodávané firmě zhruba 20procentní podíl. O pár dní dříve totiž Agrofert získal navýšením základního kapitálu firmy zbylých osmdesát procent akcií, a to za 80 milionů korun. Transakce vzbuzuje o to více pochybností, že majetek Profrostu byl jen o několik milionů vyšší než jeho dluhy.

HlídacíPes.org navíc z účetní závěrky a zápisu z valné hromady vyvodil, že oněch 20 procent akcií dále Agrofert přes firmu RAPACES GROUP prodal ve stejném roce za zhruba 20 milionů korun, tedy částku, jež odpovídá právě pětině základního kapitálu firmy. Novináři se proto ptají, proč Agrofert kupoval od Babiše akcie za přemrštěnou cenu, a spekulují, že se mohlo jednat o zastřené vyplacení dividend bez nutnosti je danit.

„Včera jsem chtěl přijet do Sněmovny na 17. hodinu, poslanci to odmítli. Na jednu stranu mě kritizují, že údajně pohrdám Sněmovnou, ale já jsem se chtěl vyjádřit, ale projednali ten bod beze mě. Nechtěli, abych tam byl,“ uvedl ministr financí.

„Pokud někdo poškozuje dobré jméno vlády, tak je to pan Sobotka, který tady vůči mně vede kampaň od krajských voleb. Pokud on vůbec může mít dobré jméno po tom, co tady předvedl za 21 let v politice,“ uvedl Babiš.

Šéf ANO ve čtvrtek na pozvání Hradu jednal s prezidentem Zemanem. Po schůzce řekl, že se dostalo i na nynější roztržku kolem korunových dluhopisů, mluvili také o nedávném sněmu ANO.

Babiš slíbil, že Sněmovně své obchodní transakce písemně vysvětlí, a aktuální dění označil za kampaň. Tvrdí, že dostatek peněz na nákup dluhopisů již dostatečně vysvětlil, a nemá tak důvod se ke kauze více vyjadřovat. „Pokud to samozřejmě Sněmovna chce slyšet popatnácté, tak to rád Sněmovně napíšu,“ řekl.

„Všechny tyhle kauzy jsou vyráběné marketingovou agenturou na objednávku,“ uvedl ještě před schůzkou se Zemanem. Věc podle něj nesouvisí s jeho činností v politice a je deset let stará.

Po setkání s prezidentem poznamenal, že otázka dluhopisů nebyla hlavním tématem jednání. Zeman se podle něj zajímal hlavně o nedávný sněm ANO a o znovuzvolení Babiše šéfem hnutí. O prezidentské volbě, do které se Zeman znovu přihlásil, podle Babiše nemluvili. Před jednáním Babiš rovněž odmítl, že by si jel na Hrad pro podporu. „Pozvání přišlo ještě před tím, možná o tom bude řeč. Asi se budeme bavit o stávajících věcech, o cestě do Spojených států,“ řekl vicepremiér.

Usnesení podpořili lidovci i ČSSD

Sněmovna ve středu v usnesení požádala Babiše, aby vyvrátil podezření z daňových podvodů. Pokud to neudělá, měl by z toho podle poslanců premiér vyvodit důsledky. Ministr financí má také „věrohodně“ vysvětlit své příjmy, které použil na nákup korunových dluhopisů Agrofertu (více o průběhu jednání Sněmovny čtěte zde).

Babiš má co vysvětlovat. Vicepremiérovy „neaudity“ vyvolaly nové otázky

Usnesení inicioval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podpořili jej i poslanci vládních sociálních demokratů a lidovců.

Auditorské společnosti EY a PWC minulý týden potvrdily Babišovo vyjádření, že měl v letech 1996 až 2015 příjmy 2,4 miliardy korun, a měl tak dostatek prostředků pro nákup dluhopisů Agrofertu. Zároveň však upozornily, že jejich zprávy o Babišových příjmech nepředstavují audit podle mezinárodních auditorských standardů (psali jsme zde).

Český rozhlas ovšem v úterý informoval, že se Babišovy příjmy podle zveřejněných auditů neshodují s údaji z majetkového přiznání. Rozdíl mezi oběma zdroji se pohybuje v řádu desítek milionů. Babiš se hájí tvrzením, že audit neřešil všechny jeho příjmy, ale jen největší transakce, jež měly prokázat, že v předmětném období disponoval prostředky na pořízení dluhopisů. Později uvedl, že nesrovnalost způsobila nezkušená účetní.

Poslanci ve středu vyzvali Babiše k vysvětlení nejasností:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video