Libyjský generál Chalífa Haftar se v Moskvě sešel s ruským ministrem zahraničí...

Libyjský generál Chalífa Haftar se v Moskvě sešel s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem (29. listopadu 2016) | foto: Reuters

Rusko poslalo zvláštní jednotky k Libyi, tvrdí diplomatické zdroje

  • 266
Rusko poslalo na základnu v západním Egyptě u libyjských hranic speciální jednotky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americké a egyptské diplomatické zdroje. Moskva v severoafrické zemi podporuje jednotky generála Chalífy Haftara, který na počátku března utrpěl výrazné ztráty.

Spojené státy podle zdrojů agentury Reuters zaznamenaly ruské speciální jednotky a drony na egyptské letecké základně Sídí Barrání, která leží asi 100 kilometrů od libyjské hranice. Egyptské zdroje uvádějí, že na místě je 22členná ruská jednotka.

Moskva údajně už v únoru využila základnu Marsa Martúh, která leží dále na východ. Zde podle egyptských zdrojů přistálo ruské vojenské letadlo s přibližně šesti jednotkami. Stroj o deset dní později údajně pokračoval do Libye.

„Je poměrně jasné, že Egypťané povolením k využití svých základen Rusům usnadňují jejich angažmá v Libyi. Údajně tam nyní probíhají cvičení,“ prozradil reportérům agentury Reuters západní diplomat pod podmínkou anonymity.

Káhira i ruské ministerstvo obrany zprávu agentury Reuters popřely. „Na egyptské půdě nejsou žádní cizí vojáci. Je to otázka naší suverenity,“ prohlásil mluvčí egyptské armády Tamir al-Rifai. „V Sídí Barrání žádné ruské jednotky nejsou,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Agentura Reuters upozorňuje, že zprávu svých zdrojů nemůže nezávisle ověřit. Oficiální vyjádření odmítla poskytnout i americká armáda, podle níž monitorování ruských vojenských aktivit často komplikuje Rusy oblíbené nasazování žoldáků a neoznačených vojáků. Agentura Reuters ve své zprávě uvedla, že na východě Libye do letošního února pracovalo několik desítek žoldáků z Ruska.

Do severoafrické země bohaté na ropu poslalo v uplynulých dvou letech své zvláštní jednotky či vojenské poradce několik západních zemí včetně Spojených států. Americké letectvo se také zapojilo do ofenzivy libyjských milic proti Islámskému státu v přístavním městě Syrta.

Ztráta ropných přístavů

Američtí představitelé se domnívají, že ruské jednotky mají podpořit síly generála Chalífy Haftara, který ovládá východní polovinu Libye. V poslední době však sčítá ztráty. Na počátku března radikálové z Obranných brigád Benghází vyhnali jeho jednotky z lukrativních ropných přístavů As-Sidr a Rás Lanúf. Haftarovy jednotky v úterý zahájily pozemní ofenzívu na Rás Lanúf.

Kaddáfího liška pouště. Generál Haftar čistí Libyi a sní o Tripolisu

V Libyi panuje od pádu Muammara Kaddáfího chaos. Zatímco v Tripolisu vládne mezinárodně uznávaná vláda, východ země ovládá Libyjská národní armáda generála Haftara. Obě dominantní síly musí svádět boj s dalšími frakcemi, lokálními milicemi a džihádisty.

Třiasedmdesátiletý Haftar v mládí prošel výcvikem v SSSR a v roce 1969 stál po boku Muammara Kaddáfího při puči proti králi Idrísovi. Dlouhá léta strávil v emigraci v USA a po Kaddáfího pádu se vrátil do Libye. V poslední době vyjednával s Ruskem o případné vojenské podpoře.

Na počátku ledna se z paluby ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov vracející se od pobřeží Sýrie prostřednictvím videopřenosu spojil s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu. Podle italské televizní stanice RAI uzavřeli dohodu o vybudování ruských základen v Libyi (více zde).

Ruské vzpomínky na Afriku

Vrchní velitel amerických jednotek v Africe minulý týden během svého vystoupení v senátu uvedl, že Rusko se snaží nyní v Libyi posílit své pozice, aby mohlo mluvit do budoucího uspořádání země. „Pracují na upevnění svého vlivu,“ uvedl generál Thomas Waldhauser s tím, že ruské akce v severní Africe nejsou v zájmu USA.

Rusové kromě Haftara jednají i s premiérem Fáizem Sarrádžem, který stojí v čele kabinetu v Tripolisu. Tento měsíc se s ním sešel ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov a slíbil, že Moskva napomůže sjednocení rozvrácené země.

Zájmy Moskvy v Libyi se datují už do dob Sovětského svazu, který Muammara Kaddáfího počítal mezi své spojence. „Libye patřila v minulosti k velkým zákazníkům sovětských zbrojovek a její nákupy v 70. a 80. letech minulého století se odhadují na 20 miliard dolarů,“ upozorňuje odbornice na ruské zájmy v Africe a na Blízkém východě Jitka Mikysková.

Rusko v roce 2010 s Libyí zbrojní kontrakt v hodnotě 4 miliard dolarů a pomáhalo s výcvikem libyjské armády. Podle Mikyskové se uvažovalo i o stavbě námořní základnu v Benghází, Kaddáfího pád však tyto plány zmařil.

Dokument o vývoji v Libyi:

Sidi Barrani, Egypt

Sidi Barrani, Egypt

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video