Gorgui Dieng z Minnesoty zakončuje akci pod košem Washingtonu.

Gorgui Dieng z Minnesoty zakončuje akci pod košem Washingtonu. | foto: AP

Washington neuspěl v Minnesotě, Satoranský zaznamenal dva body

• 54
Basketbalisté Washingtonu prohráli v jednom z osmi pondělním duelů zámořské NBA na půdě Minnesoty 104:119. Český reprezentant Tomáš Satoranský odehrál tentokrát v dresu Wizards jen čtyři minuty, během nichž stihl zaznamenal dva body.

Wizards našli přemožitele až v posledním utkání pětizápasového tripu po hřištích soupeřů ze Západní konference.

Hosté v zápase ani jednou nevedli. Hru soupeře skvěle řídil španělský rozehrávač Ricky Rubio, který jen v první čtvrtině rozebral washingtonskou obranu deseti asistencemi. Nakonec vylepšil vlastní klubový rekord 19 finálními přihrávkami a přidal 22 bodů.

„Někdy vidíte věci trochu jinak a jde to snadněji. V první čtvrtině to tak skutečně bylo. Snažil jsem se určovat tempo a být agresivní,“ řekl Rubio. „Skoro bez pomoci nám tenhle zápas sám vyhrál. Na nás jen bylo každou jeho pobídku proměnit,“ vyzdvihl výkon spoluhráče Karl-Anthony Towns, který byl dalším strůjcem vítězství s 39 body a 13 doskoky.

V závěru své druhé sezony v Americe konečně dostává prostor Nemanja Bjelica. Někdejší euroligový MVP má čtvrtý double-double za posledních sedmi utkání, tentokrát za 16 bodů a 10 doskoků. Andrew Wiggins má 15 bodů.

Za Washington nastřílel 27 bodů John Wall, 20 přidal Bradley Beal, ale při pobytu základní pětky na hřišti tentokrát Wizards hodně prohrávali. Své šance se stále nechopil Brandon Jennings, nedávná posila Washingtonu na rozehrávku stihla za 15 minut jen dva body a pět asistencí.

Ricky Rubio proti Washingtonu

Satoranský nastoupil v úvodu druhé čtvrtiny a prosadil se košem s faulem v rychlém protiútoku, následný trestný hod však neproměnil. Po necelých čtyřech minutách českého reprezentanta trenér Scott Brooks stáhl ze hry a vrátil ho na hřiště až v poslední minutě zápasu za rozhodnutého stavu.

„Byli jsme připraveni dotáhnout ten trip na 5-0. Jenže nám to nešlo a nehráli jsme dobře defenzivně,“ konstatoval Wall.

Jednou z hvězd pondělního programu byl veterán Vince Carter, který poprvé v sezoně nastoupil v základní sestavě Memphisu a 24 body ho dotáhl k výhře nad Milwaukee 113:93. Překonal při tom rekord NBA, protože jako první čtyřicetiletý hráč trefil v jednom utkání šest trojek. Navíc proměnil všech osm svých střel a také se stal teprve šestým čtyřicátníkem v historii, který pokořil dvacetibodovou hranici.

Mike Conley k výhře Grizzlies, která ukončila pětizápasovou sérii nezdarů, přispěl 20 body a 10 asistencemi, obranář Tony Allen přidal 15 bodů. Jannis Antetokunmpo byl nejlepším střelcem poražených Bucks s 18 body, nováček Malcolm Brogdon sekundoval 15 body.

Vince Carter proti Milwaukee

Elfrid Payton zaznamenal třetí triple-double za posledních osm dnů, ale Orlando přes jeho 13 bodů, 13 asistencí a 10 doskoků prohrálo v Sacramentu 115:120. Nikola Vučevič se dostal na 23 bodů a devět doskoků, Evan Fournier nastřílel 21 bodů.

Darren Collison pomohl Kings ukončit osmizápasovou sérii porážek 19 body a 11 asistencemi, jedna z nich byla na alley-oop na Willieho Cauleyho-Steina (18 bodů a sedm doskoků) a znamenala vítězný koš. Buddy Hield přidal 17 bodů.

Basketbalisté San Antonia doma porazili Atlantu 107:99, přestože v zápase ztratili 23 míčů - nejvíc v sezoně. S bilancí 52 výher a 14 porážek se Spurs dotáhli na vedoucí tým ligy Golden State. Střeleckým lídrem byl Kawhi Leonard s 31 body, který se vrátil do sestavy po otřesu mozku. Patty Mills ho doplnil 15 body a devíti asistencemi. David Lee a Danny Green mají po 14 bodech a Pau Gasol stihl 13 bodů a 10 doskoků.

Hawks nepomohlo 22 bodů a 10 asistencí od Dennis Schrödera, jejich třízápasová vítězná minisérie končí. TimHardawayJr. se dostal na 17 a Paul Millsap na 16 bodů.

Utah v souboji o lepší pozice pro play-off zdolal rivaly z LA Clippers 114:108, Gordon Hayward jim k tomu vypomohl 27 body, George Hill přidal 19 a Joe Ingles 18 bodů. Clippers nestačilo 33 bodů, sedm asistencí a šest doskoků od Chrise Paula. J. J. Redick ho podpořil 16 a AustinRivers 15 body.

Chicago zdolalo Charlotte 115:109 za pomoci změn v sestavě. Rajon Rondo se vrátil do základu poprvé od prosince a nastřádal 20 bodů, sedm doskoků a šest asistencí. Nikola Mirotič, který dokonce vypadl z rotace, se vrátil pořádně namotivovaný a předvedl 24 bodů a 11 doskoků. Jimmy Butler je podpořil 23 body, 11 asistencemi a šesti doskoky, Dwyane Wade rovněž nasázel 23 bodů.

Hornets měli tři dvacetibodové střelce: Jeremy Lamb stihl 26 bodů, Michael Kidd-Gilchrist zaznamenal 22 bodů a Kemba Walker svých 21 bodů doplnil 10 asistencemi, Marvin Williams má 13 bodů, 18 doskoků a pět asistencí.

Nikola Mirotič proti Charlotte

Toronto přehrálo Dallas jednoznačným výsledkem 100:78. DeMar DeRozan táhl Raptors 25 body a šesti doskoky, Norman Powell se dostal na 19 bodů a Jonas Valančiunas má double-double 14 bodů a 12 doskoků. Mavericks vedli Harrison Barnes s 18 a Dirk Nowitzki se 17 body.

Denver si poradil s LA Lakers 129:101, když se náhradníci Will Barton a Jamal Murray prostříleli k 22 bodům a Nikola Jokič dodal 18 bodů plus devět doskoků. Na 18 bodů se dostal ještě Danilo Gallinari a Mason Plumlee stihl 15 bodů a 10 doskoků. Nuggets přitom hrají bez zraněných Wilsona Chandlera, Kennetha Farieda a Darrella Arthura.

Lakers táhl chorvatský talent Ivica Zubac s 25 body a 11 doskoky, Jordan Clarkson přidal 19 bodů a Brandon Ingram je doplnil 14 body.