Detroitský brankář Petr Mrázek si připisuje jeden ze zákroků v zápase s New...

Detroitský brankář Petr Mrázek si připisuje jeden ze zákroků v zápase s New York Rangers. | foto: AP

Souboj předních celků NHL ovládlo Chicago, Mrázek čtyřikrát inkasoval

• 16
Nedělní program hokejové NHL otevřel předehrávaný duel mezi elitními celky Západní konference. Výhody domácího ledu využilo průběžně druhé Chicago a po výhře nad vedoucí Minnesotou 4:2 stáhlo na svého soupeře ztrátu na rozdíl jediného bodu. Nedařilo se Detroitu s Petrem Mrázkem v bráně, jenž čtyřikrát inkasoval od Rangers. Útočník Aleš Hemský asistoval u jediné trefy Dallasu.

Chicago poslal do vedení už po 51 vteřinách od zahajovacího buly šikula Patrick Kane. Na jeho jubilejní 30. trefu sezony mu asistoval Artěmij Panarin, jenž si navíc s americkým reprezentantem o pár minut později prohodil role a zvyšoval tak na 2:0.

1. David Pastrňák (BOS) 61z. - 58b. (28+30)
2. Jakub Voráček (PHI) 67z. - 54b. (17+37)
3. Radim Vrbata (ARI) 67z. - 49b. (16+33)
4. David Krejčí (BOS) 68z. - 46b. (18+28)
5. Michael Frolík (CGY) 68z. - 41b. (15+26)
6. Jaromír Jágr (FLA) 67z. - 37b. (14+23)
7. Ondřej Palát (TBL) 60z.- 34b. (14+20)
8. Martin Hanzal (MIN) 58z. - 30b. (16+14)
9. Radek Faksa (DAL) 66z. - 30b. (10+20)
10. Tomáš Plekanec (MTL) 66z. - 24b.(7+17)

Pro jedničku Minnesoty Devana Dubnyka po pokynu trenérů skončil zápas již v 5. minutě, když jej po dvou gólech ze dvou střel nahradil Darcy Kuemper. S jeho příchodem se Wild zvedli a v 11. minutě je Eric Staal kontaktní trefou vrátil do hry.

V úvodu druhé dvacetiminutovky však obránce Trevor van Riemsdyk při signalizované výhodě navýšil vedení na 3:1. Střelecky výrazně aktivnější hosty (44:23 pro Minnesotu) v 41. minutě přiblížil k vyrovnání Mikael Granlund. Drama ovšem v závěru odmítli domácí matadoři poté, co skvěle hrající bek Duncan Keith dlouhým pasem vysunul do brejku Mariána Hossu. Ten se přesnou střelou nemýlil a utkání rozhodl.

Trenéři Blackhawks znova pokračovali v rotaci obránců a tentokrát dostali nad českým duem Michal Kempný - Michal Rozsíval přednost švédští zástupci Niklas Niklas Hjalmarsson - Johnny Oduya. Oba si navíc připsali po jedné asistenci. Za Wild pro změnu nenastoupila posila z Arizony, český centr Martin Hanzal, jehož vyřadila blíže nespecifikovaná zdravotní indispozice.

Po páteční cenné výhře 4:2 nad Chicagem, které vychytal při svém návratu z marodky zkušený Jimmy Howard, se v neděli vrátil do brány Detroitu Petr Mrázek. V domácím souboji s Rangers čelil 31 střeleckým pokusům, z nichž čtyři skončily za jeho zády.

Utkání tak skončilo dle papírových předpokladů. New York se výhrou 4:1, která byla již jeho 25. z ledu soupeřů a v dané statistice tak vévodí celé NHL, zlepšil na 90 bodů a upevnil si pozici s divokou kartou, Red Wings naopak s pouhými 63 body zůstávají na předposlední pozici tabulky Východní konference a jen čekají na definitivní potvrzení své první neúčasti v play-off po dlouhých 26 letech (od sezony 1990/91).

První hvězdou zápasu byl zvolen obránce Rangers Ryan McDonagh, jenž vstřelil dvě branky. Nejprve ve 20. minutě při hře v oslabení otevřel skóre a v 37. minutě po předchozím vyrovnání Franse Nielsena další dorážkou z brankoviště zařídil konečnou rozdílovou branku hostí. V dalším průběhu na něj ještě navázali útočníci Kevin Hayes a Derek Stepan.

Hokejisté Montrealu sérií čtyř gólů ze třetí třetiny rozhodli o svém triumfu 4:1 z ledu Edmontonu. Domácí vedli od 25. minuty trefou Milana Lucice, v závěru utkání jim ale soupeř odskočil.

V 53. minutě vyrovnával Paul Byron a v 55. minutě výsledek otočil Max Pacioretty. Oba hráči si navíc své gólové příspěvky zopakovali při závěrečné snaze Oilers bez brankáře. Druhý jmenovaný kapitán Montrealu se tak zlepšil na průběžných 33 branek a v tabulce kanonýrů soutěže se ze druhé příčky přiblížil vedoucímu Sidneymu Crosbymu (34 gólů) z Pittsburghu na nejtěsnější rozdíl.

Již potřetí za sebou chyběl Canadiens zraněný centr Tomáš Plekanec. Vedoucí muž produktivity soutěže, domácí hvězda Connor McDavid, tentokrát byl na ledě u tří inkasovaných branek, nebodoval a zůstává na čele se 75 zápisy před druhým Patrickem Kanem z Chicaga s 73 body.

S 95 body je Washington stále nejlepším celkem Východní konference, po čtyřech porážkách v řadě se však na něj dotáhl Pittsburgh na rozdíl jediného bodu. Naposledy Capitals zaváhali v Anaheimu, který u triumfu 5:2 spoléhal na své tradiční ofenzivní opory Corey Perryho (2+1), Ryana Getzlafa a Ryana Keslera (oba 1+2).

Ducks tak vítězně zakončili víkend, který věnovali oslavě v rámci desetiletého výročí od zisku Stanley Cupu v roce 2007. Kromě stále aktivních hráčů Perryho s Getzlafem na oslavě nechyběl nikdo z tehdejších hráčů včetně Scotta Niedermayera, Chrise Prongera či Teemu Selänneho.

Washington si dělá velké naděje na zisk Stanley Cupu v letošní sezoně. Poslední výsledky tomu ovšem příliš nenasvědčují. Trápí se především kapitán mužstva Alex Ovečkin. Proti Anaheimu si sice připsal jednu asistenci, gól ale nevstřelil ani napodesáté v řadě, což je jeho nejdelší černá série za 12letou kariéru v NHL (během 907 zápasů).

V utkání se mihli i čeští nováčci, domácí Ondřej Kaše (7:40, +/-: 0, 1 střela) a washingtonský Jakub Vrána (7:40, -1).

San Jose si na domácím ledě poradilo hladce 5:1 s Dallasem, když se dvakrát střelecky prosadil zkušený Joe Pavelski a po jedné trefě přidali Patrick Marleau, Joel Ward a Chris Tierney. Tomáš Hertl (17:29, -1, 2 střely) zůstal bez bodu, na rozdíl od hostujícího Aleše Hemského. Ten asistoval u jediné trefy Stars z hole Remi Elieho. V sestavě hostů nechyběl i centr Radek Faksa (16:22, -2, 2 střely), Jiří Hudler byl jen mezi náhradníky.

Výsledky NHL

Chicago - Minnesota 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
1. P. Kane, 5. Panarin, 26. T. Van Riemsdyk, 54. Hossa - 11. E. Staal, 41. Mikael Granlund. Střely na branku: 22:44. Diváci: 22 147. Hvězdy zápasu: 1. Crawford, 2. P. Kane, 3. Keith (všichni Chicago).

Detroit - NY Rangers 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
26. Nielsen - 20. a 37. McDonagh, 38. Hayes, 57. Stepan. Střely na branku: 24:31. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval čtyři branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 87,1 procenta. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. McDonagh, 2. Hayes (oba Rangers), 3. Nyquist (Detroit).

Edmonton - Montreal 1:4 (0:0, 1:0, 0:4)
25. Lucic - 54. a 59. Byron, 55. a 60. Pacioretty. Střely na branku: 25:41. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Gallagher (oba Montreal), 3. Talbot (Edmonton).

Anaheim - Washington 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)
25. a 30. Perry, 30. Rakell, 45. Getzlaf, 53. Kesler - 33. Carlson, 45. Johansson. Střely na branku: 32:27. Diváci: 17 174. Hvězdy zápasu: 1. Perry, 2. Getzlaf, 3. Kesler (všichni Anaheim).

San Jose - Dallas 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
18. a 33. Pavelski, 4. Marleau, 23. Ward, 44. Tierney - 13. Elie (Hemský). Střely na branku: 26:30. Diváci: 17 442. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Dell, 3. Martin (všichni San Jose).