Jusuf Nurkič z Portlandu donáší míč do koše Philadelphie, brání ho Jahlil...

Jusuf Nurkič z Portlandu donáší míč do koše Philadelphie, brání ho Jahlil Okafor. | foto: AP

Westbrookův triple-double k výhře stačil, Jamesův ne. Oba zastínil Nurkič

• 69
Skvělý výkon Russella Westbrooka pomohl v NBA jeho Oklahoma City k výhře 102:92 nad San Antoniem, předchozích devět zápasů neporaženým. To LeBron James svůj Cleveland k úspěchu nedotáhl, basketbaloví šampioni padli v Detroitu 101:106. Ale oba zastínil Jusuf Nurkič. Bosenský pivot pomohl Portlandu k výhře nad Philadelphií 114:108 po prodloužení.

Russell Westbrook vedl Oklahoma City svým dalším triple-double, už 31. v aktuální sezoně - tím se vyrovnal letitému výkonu Wilta Chamberlaina na druhém místě v historickém pořadí za jeden ročník. Na to, aby se dotáhl na rekordních 41 triple-doublů Oscara Robertsona, mu zbývá 17 utkání.

Lídr Thunder si navíc stále drží celosezonní průměry nad číslem deset v bodech, doskocích i asistencích - to dokázal pouze Robertson, a to v sezoně 1961/62.

Proti San Antoniu, které disponuje jednou z nejlepších defenziv v soutěži, si Westbrook připsal 23 bodů, 13 doskoků a 13 asistencí a pomohl k desetibodovému vítězství.

Victor Oladipo pomohl Thunder 20 body, jeho nedávné potíže se zády zdá se odezněly. Podkošový náhradník Enes Kanter připojil 14 bodů a 10 doskoků.

Kawhi Leonard se po dni odpočinku vrátil do sestavy Spurs, nastřílel 19 bodů, jenže po úderu do hlavy ze zápasu odstoupil a do čtvrté čtvtiny už nezasáhl. Pau Gasol má na kontě 18 bodů a LaMarcus Aldridge se dostal na 17 bodů.

Russell Westbrook proti San Antoniu

Cleveland prohrál potřetí za sebou, tentokrát v Detroitu 101:106. Poslední čtvrtinu ztratil o 12 bodů - 21:33. S výsledkem nic nezmohl ani LeBron James, který stihl 29 bodů. 13 doskoků a 10 asistencí. Je to jeho jubilejní 50. triple-double v základní části NBA.

„Snažil jsem se chodit co nejagresivněji do koše a dostávat je pod tlak nebo si dojít pro trestné hody,“ uvedl ke svým sedmi smečím James, který ale netrefil ani jednu z šesti trojek. „Jo, moje střelba z dálky nestála za nic, tak jsem se soustředil na jiné činnosti,“ přitakal.

Kyrie Irving dodal Cavaliers 27 bodů a Channing Frye se dostal na 15 bodů, když trefil pět trojek. J. R. Smith absentoval v předchozích 36 utkáních, zlomený palec však už vyléčil. Formu ale hledá, za 19 minut proměnil jen jedinou z devíti střel a připsal si tři body.

Clevelandu naopak chyběl zraněný pivot Kevin Love a nově má potíže i další vynikající střelec z dálky Kyle Korver, trápí ho chodidlo.

Reggie Jackson byl nejlepším mužem vítězů s 21 body, z toho dvanáct dal v poslední čtvrtině, do níž Pistons vstoupili šňůrou 13:0. „Spoluhráči mi jen řekli, ať jsem sám sebou, abych byl agresivní v útoku a správně volil akce,“ řekl Jackson. „Je to parádní týmové vítězství, ale co bylo nejdůležitější - naše obrana šlapala a díky ní jsme vyhráli,“ doplnil.

Andre Drummond dodal 20 bodů a 16 doskoků a Kentavious Caldwell-Pope s Tobiasem Harrisem se dostali na 15 bodů. Pistons, kteří bojují o účast v play-off, vyhráli tři z posledních čtyř zápasů.

LeBron James proti Detroitu

Portland si doma poradil s Philadelphií 114:108 až po prodloužení, nejlepší výkon po přestupu z Denveru i v celé krátké kariéře v NBA má za sebou mladý pivotman Jusuf Nurkič. Blazers táhl 28 body, 20 doskoky, osmi asistencemi, šesti bloky a vylepšil si osobní rekordy ve všech čtyřech ukazatelích.

Takový zápas zvládli za posledních 21 let odehrát pouze dvě pravé legendy - Charles Barkley a Shaquille O’Neal.

Damian Lillard sekundoval 24 body, C. J. McCollum podpořil výhru 23 body, Allen Crabbe 18 body a jejich Portland vyhrál počtvrté za sebou - jedná se o nejdelší vítěznou sérii Blazers v této sezoně.

Chorvatský talent Dario Šarič si rovněž zlepšil střelecké maximum, jeho 28 bodů plus devět doskoků ale Sixers k úspěchu nepomohlo. Robert Covington přidal 24 bodů a osobní rekord 13 doskoků.

Jusuf Nurkič proti Philadelphii

LA Clippers si poradili s Memphisem jasným skóre 114:89, tohoto soupeře překonali po čtyřech nezdarech. Naopak Grizzlies se po Utkání hvězd moc nedaří, vyhráli jen dvě ze sedmi utkání.

Náhradník Austin Rivers šéfoval střelcům Clippers s 20 body, Chris Paul přidal 19 bodů a J. J. Redick se dostal na 15 bodů. Blake Griffin pomohl double-double za 14 bodů a 12 doskoků.

Marc Gasol je nejlepším střelcem poražených s 20 body, Zach Randolph dodal 18 bodů s 11 doskoky a Mike Conley se dostal na 13 bodů, když trefil je tři ze 14 pokusů.

Utkání dvou nejslabších týmů Západní konference umožnilo LA Lakers ukončit osmizápasovu šňůru proher. S Phoenixem si na jeho palubovce poradili 122:110.

D’Angelo Russell k vítězství pomohl 28 body, Jordan Clarkson přidal 19 bodů a nováčci Brandon Ingram s Ivicou Zubacem se dostali na 14 bodů.

Devin Booker se dostal na 23 bodů a byl nejlepším střelcem Suns. Marquese Chriss nasázel 18 bodů, T. J. Warren dodal 17 bodů a 13 doskoků a další double-double má i Alan Williams, mladý podkošový náhradník stihl 16 bodů a 10 doskoků.