Prezident filmové akademie Ivo Mathé

Prezident filmové akademie Ivo Mathé | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Případ Masaryk je etický problém, míní prezident akademie Ivo Mathé

  • 21
Kvůli Masarykovi, jenž vyhrál České lvy ještě před svým vstupem do kin, vyhlásilo prezidium České filmové a televizní akademie „důkladnou diskusi“ se členy, než zváží úpravu stanov. Prezident akademie Ivo Mathé však vidí problém jinde.

Krátce po Českých lvech zasedalo prezidium akademie. „Výsledky hlasování byly zcela regulérní,“ uvedl pak pro iDNES.cz Mathé.

Aby mohl soutěžit za loňský rok, hrál se Masaryk týden v jediném kině, což pravidla Lvů umožňují. Tak proč povyk nastal až teď?
Protože kdybychom otevřeli etiku věci předem, narušil by se princip volby a já celý případ považuji za etický problém. Producent Masaryka využil situace a tomu nezabráníte, můžete jen apelovat na etiku producentů, aby to nezopakovali.

Kauza Masaryk

Považujete tedy uvedení Masaryka v jediném sále za premiéru?
Tehdy v Lucerně jej za týden vidělo přes tři tisíce lidí, tolik mnohý český film ani za delší dobu nezíská. Jenže pak na Berlinale najednou mluvili o světové premiéře a do distribuce jde film až nyní, ač už nepoužívají slovo premiéra. Prostě je to postup, který balancuje na hraně a nesmí se stát zvykem. Proto chápu rozhořčení kolegů, jen mi z úst některých akademiků vadily příliš silné výrazy.

Přišla kritika i z ČT? Vysílali přece dvě hodiny poctu filmu, který diváci vesměs neznali.
Naopak, ČT to vadilo nejméně, tam byl problém s typem ceremoniálů, když je dělával Petr Vachler.

Čili to vadilo hlavně filmařům? Těm, na něž ceny nezbyly?
Jasně, že přišla jistá deziluze, nevidím to poprvé. Umělci jsou emotivní a z podstaty profese egoisti, je zázrak, že spolu vůbec dělají České lvy. Ostatně, podobné vášně provázely výhru Hořícího keře, který se ze seriálu sestřihal do filmové podoby, jen aby mohl soutěžit o Lvy.

Jaké případné úpravy statutu tedy máte na mysli? Že film musí běžet týden v kinech, ne v jednom kině?
To nic neřeší, jen by se kromě Lucerny nasadil i přes ulici ve Světozoru. Je to na debatu s producenty, aby si zachovali noblesu a nedělali to tak okatě jako Rudolf Biermann s Masarykem, když den po nominační tiskovce už visely plakáty: 14 nominací, od 9. března v kinech.

Může o změně pravidel rozhodnout samo prezidium?
Tak křehkou věc bychom měli řešit se všemi členy. Ale opakuji, pro mě je nějaký „lex Biermann“ podobně neúčelný jako „lex Babiš“. Raději bych rozbíjel klany než popisoval hromady papírů.

Nepomohlo by transparentnosti Českých lvů, kdyby akademici své hlasy jmenovitě zveřejňovali jako u cen kritiků?
Ne, tajné hlasování zachováme, je to citlivé, když kolegové posuzují kolegy. A kontrolu máme, kdyby někdo hlasoval pro film, na němž pracoval, jeho lístek se vyřadí.

Co ještě je český film, když soutěžil i britský Anthropoid?
Má nejméně dvacetiprocentní český produkční podíl, čímž odpovídá i zákonu, a české zástupce alespoň ve třech kategoriích Lvů, to splnil taky. Více debat jsme kdysi vedli kolem též koprodukční Edith Piaf.

Nicméně v době, kdy se jde masově do koprodukcí kvůli penězům z pobídek a fondů, se může stát, že kdyby se tu točil příští Avatar, smí soutěžit o Lvy taky.
Pochybuji, že by se tu Avatar točil a že by obsadil z Čechů tři hlavní profese. U nás navíc mají koprodukce jeden specifický aspekt, většinou jsou česko-slovenské, vzdor politickému rozdělení. A to je dobře.

Už podruhé se v rámci Lvů udílely i televizní ceny. Existuje stále naděje, že se osamostatní?
Latentně ano, otázka je, v jaké podobě, v přenosu, v sestřihu. Ovšem při rostoucí kvalitě zejména televizní dramatiky by se mělo oceňovat více kategorií než nynější seriál a film či minisérie. Je velká škoda, že se nemohl hodnotit třeba herecký výkon Zuzany Stivínové v Pustině.

A co tomu brání?
Jak by se o kategoriích televize dohodly.