Studenti postavili terénní buginu. Na „Pavoukovi“ dělali 3 500 hodin

  • 12
Vozidlo buggy typu cross country s motorem o objemu 2 000 ccm zkonstruovala a postavila pětice studentů strojírenství Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích.

Na začátku byla před rokem seminární práce z předmětu Počítačem podporované konstruování a pak dalších 3 500 hodin práce. Jejím výsledkem jsou také čtyři přihlášené evropské průmyslové vzory a patenty. Vedení školy podpořilo realizaci studentského projektu 450 tisíci korunami.

„S kluky jsme si splnili sen, postavit vlastní funkční auto a svézt se v něm. Také jsme si dokázali, že vědomosti získané ve škole umíme využít v praxi. Je to skvělá zkušenost,“ říká 22letý Martin Kůs, student třetího ročníku oboru strojírenství Vysoké školy technické a ekonomické.

Přitom samotní studenti zvolili co nejúspornější variantu – buginu stavěli z Hondy CRV první generace z roku 2001 s benzinovým motorem, která měla najeto 260 tisíc kilometrů.

„Hondu jsme rozebrali, vzali hromadu trubek a s rozbruskou a svářečkou začali stavět buginu. Postupně jsme naráželi na spoustu problémů a zjistili, že se bude hodně lišit od našeho modelu. Dřív se říkalo, že papír snese všechno, dneska je to tak, že monitor počítače snese všechno. Ale realita je úplně jiná,“ popisuje Tomáš Kůs. S bratrem Martinem jsou autory původního modelu, který zaujal vedení VŠTE tak, že studentům povolilo vozidlo postavit.

Technicky nadaná dvojčata proto přizvala do týmu další tři spolužáky – Filipa Kůsta, Petra Bláhu a Václava Rothbauera. „Filip přišel proto, že má svářečský průkaz a umí skvěle svařovat, a pak jsme přibrali ještě Petra s Vaškem,“ říká Martin Kůs.

Pětice kreativních vysokoškoláků by zapadla i do populárního anglického motoristického pořadu Top Gear, jehož protagonisté rádi baví diváky i šokujícími proměnami aut. Stejně tak studenti českobudějovické techniky „odlehčili“ hondu z původní váhy přes dvě tuny na 800 kilo a udělali z ní závodní stroj.

„Jsme asi jediní na světě, kdo má posilovač brzdy mimo osu pedálů brzdy. Kvůli nedostatku prostoru u pedálové části máme pedály přepákované na posilovač brzdy pod hauptnou,“ přibližuje Tomáš Kůs jeden z patentů vozidla, které VŠTE představí veřejnosti 30. března na mezinárodní technické olympiádě středních škol, již pořádá ve svém areálu.

Sami konstruktéři bugině pracovně říkají Pavouk. „Světla mají počet očí pavouka, ramena vypadají jako nohy a celá bugina je stejně svižná jako pavouk,“ srovnávají.