Hrobku v Chodově zkoumají odborníci, chtějí získat i podobu šlechtice

  • 0
Po pěti letech nechali zástupci Chodova otevřít plankenheimskou rodinnou hrobku v kostele sv. Vavřince. Tým odborníků složený z archeologů, historiků a primáře oddělení soudního lékařství a toxikologie tam zjišťoval, v jaké stavu je hrobka a uložené ostatky tamního významného šlechtického rodu.

„Desku hrobky jsme totiž jako město nechali vyrobit v roce 2013. Předtím ji zakrýval jen dřevěný poklop a my zjišťovali, že do ní bez našeho vědomí chodí lidé. Fotky kolovaly po sociálních sítích a nám to připadalo nevhodné. Proto jsme pořídili kamennou desku a hrobku zaklopili s cílem, že se do ní jednou vrátíme,“ řekl starosta Chodova Patrik Pizinger.

Cílem nynějšího průzkumu podle něj je, uspořádat ostatky rodiny Plankenheimů a rozhodnout se, co dělat s hrobkou dál. Hned po jejím otevření ovšem odborníci přišli s tím, že je v dobrém stavu a výjimečně suchá.

„Rádi bychom postupně identifikovali jednotlivá pohřbená těla a pietně je uložili. Takovou mou vizí je, identifikovat zejména Franze Flamina von Plankenheima a zjistit, jak vypadal jeho obličej, neboť jeho podobiznu nemáme,“ uvedl starosta. Jedním z odborníků, který se na průzkumu podílí, je i městský historik Miloš Bělohlávek. Domnívá se, že díky nynějšímu úsilí bude mnoho věcí jasnějších.

„Průzkum hrobky nám může ukázat, na co vlastně pohřbení lidé zemřeli, jakými trpěli nemocemi a tak dále,“ řekl. Zmínil, že krypta byla dokončená v roce 1733 a pět dní poté v ní byl pochovaný první příslušník šlechtické rodiny. „Podle písemných pramenů by tady mělo být uložených jedenáct těl, já ale odhaduji, že jich je dvanáct. Čtyři dospělí a zbytek jsou děti. Dětská úmrtnost byla v té době vysoká,“ uvedl. Práce v kryptě podle něj potrvají přibližně dva týdny.

Z rodiny Plankenheimů byl nejslavnějším členem právě Franz Flamin, který se stal významným regionálním donátorem a mecenášem. Právě on nechal v Chodově postavit kostel sv. Vavřince.