Matěj Vydra (vpravo) z Derby střílí gól v zápase s Prestonem.

Matěj Vydra (vpravo) z Derby střílí gól v zápase s Prestonem. | foto: Profimedia.cz

Hraje levé křídlo a konečně dal gól. Byl jsem tak šťastný, zářil Vydra

• 4
Když loni 1. října zařídil svému týmu remízu v Readingu, jistě fotbalový útočník Matěj Vydra z Derby County netušil, že na další gól bude čekat víc než pět měsíců. "Čekal jsem hodně dlouho, ale teď bude důležité, abych góly začal dávat pravidelně," prohlásil.

V úterním ligovém duelu proti Prestonu (1:1) v úvodu druhé půle k němu doputoval míč po akci Nugenta a Vydra ho pohotově z dvanácti metrů uklidil do sítě.

„Byl jsem tak šťastný, protože v prvním poločase jsem zahodil dvě šance. O přestávce jsem si řekl, že musím dát gól co nejdřív,“ líčil pro klubovou televizi.

V první půli se mu nepovedlo přesně zakončit hlavou po centru z pravé strany, poté z dobré pozice bránu vysoko překopl. Pak to přece jen přišlo.

Vydra a góly, to spojení kdysi k sobě patřilo. Před čtyřmi lety dal za Watford ve druhé anglické lize dvaadvacet branek a byl vyhlášen nejlepším hráčem sezony. Další rok se třikrát trefil v Premier League za West Bromwich, kde však příliš nenastupoval.

Před dvěma lety znovu za Watford ve druhé lize skóroval šestnáctkrát, v minulé sezoně na hostování v Readingu už jen třikrát, k tomu šest gólů přidal v Anglickém poháru. Po přestupu do Derby má na kontě zatím pouhé tři branky.

Ale zdá se, že se vrací lepší časy. Český útočník má za sebou dvě vydařená utkání. O víkendu pomohl k vítězství 2:1 nad Barnsley asistencí, v úterním duelu proti Prestonu (1:1) byl jediným střelcem svého týmu.

A především, v obou zápasech nastoupil v základní sestavě. Na pořádnou šanci čekal téměř tak dlouho jako na gól. „O své roli jsme se bavil s trenérem. Když jsme hráli se třemi útočníky, bylo pro mě těžké hrát vyloženě na hrotu a bojovat s vysokými stopery. To není moje hra, kterou bych mohl být pro mužstvo užitečný,“ poznamenal.

Radši by nastupoval na pozici podhrotového hráče či levého křídla. To se mu nyní splnilo, Steve McClaren změnil rozestavení na čtyři obránce, dva defenzivní záložníky, tři ofenzivní a jednoho útočníka. Vydra v obou duelech nastoupil na levé straně zálohy. A daří se mu.

Když v létě přestoupil z Watfordu, devětkrát za sebou byl v základní sestavě, jenže dal jen dva góly a Derby vyhrálo jen dva zápasy. Pak z ní vypadl, týmu se začalo dařit, čtyřiadvacetiletý blonďák s číslem 23 chodil do hry většinou v závěru jako náhradník.

Až díky jinému rozestavení zase hraje pravidelně. „Pro mě to byla velká pomoc. Jsem vděčný za tu příležitost,“ poznamenal Vydra.

Aby radost po úterním utkání byla úplná, chyběl lepší výsledek. Preston vyrovnal v poslední minutě, po nákopu od gólmana míč propadl obranou a Barkhuizen ho usměrnil podél brankáře. V té době už Vydra vše sledoval z lavičky.

„Když v téhle soutěži nedáte druhý gól, tak soupeř prostě cítí, že může vyrovnat. Stačí jeden dlouhý nákop a je to,“ podotkl Vydra. „Bohužel jsme druhý gól nepřidali a jsme zklamaní, že jsme přišli o dva body.“

Derby bojuje o naději na play off o postup do Premier League. Je desáté, deset kol před koncem ztrácí na šestý Sheffield Wednesday deset bodů.

Nejbližší zápas Derby čeká už v pátek na hřišti druhého Brightonu, kde po dlouhé době dostal šanci Vydrův krajan Jiří Skalák.

„Je to kvalitní soupeř, kterému jde o přímý postup do Premier League. Pro nás je to šance ukázat, že máme taky dobrý tým. S Prestonem jsme dva body ztratili a chceme je získat zpátky. Musíme si věřit,“ uzavřel Vydra.