Hokejisté Philadelphie slaví gól na ledě Buffala.

Hokejisté Philadelphie slaví gól na ledě Buffala. | foto: AP

Gudas se blýskl třemi body u výhry v Buffalu, Voráček jednou asistoval

• 29
V devíti úterních zápasech hokejové NHL se Češi prosadili jen v jediném. U výhry Philadelphie 6:3 v Buffalu se prosadili obránce Radko Gudas (1+2) a útočník Jakub Voráček (0+1). Gólman Detroitu Petr Mrázek nezabránil těsné prohře 2:3 na ledě Toronta, body v boji o play-off po dalším domácím nezdaru ztratila Florida. Tentokrát tým Jaromíra Jágra padl 2:5 s Rangers.

Řízný obránce Radko Gudas byl jednou z klíčových postav Philadelphie u úterního triumfu 6:3 v Buffalu. Bilancí (1+2) se přiblížil svému osobnímu maximu (2+2) kariéry v NHL ze souboje s Columbusem z loňské sezony a hlavně si tentokrát ještě připsal pět kladných bodů do tabulky +/-. Zámořští novináři 26letého českého reprezentanta vyhlásili druhou hvězdou zápasu.

Gudas (19:46, +5, 1 střela, 1+2) se nejprve v 5. minutě podílel na otevírací brance Matta Reada. Svůj v pořadí čtvrtý gól sezony slavil v úvodu druhé dvacetiminutovky, kdy Flyers poslal do vedení 2:1 přesným zakončením z pravého kruhu. Za Sabres ovšem odpověděl dalším vyrovnáním produktivní Jack Eichel (v zápase 2+1), hostům ovšem za asistence Jakuba Voráčka (19:11, +/-: 0) vrátil náskok Jordan Weal a před druhým odchodem do kabin skóroval i kapitán Flyers Claude Giroux.

Philadelphii vyšel skvěle i vstup do třetího dějství, kdy skóre ještě navýšili Michael Del Zotto a za přispění Gudase i Travis Konecny. Poslední slovo patřilo v 55. minutě zmiňovanému Eichelovi, jenž svou druhou trefou jen zmírnil konečnou prohru Sabres.

Flyers se zlepšili na průběžných 70 bodů a po přeskočení Tampy Bay a Floridy (oba celky mají 69 bodů) jsou druhým týmem pod čarou postupu Východní konference. Nejblíže k posunu na postupové pozice má 72bodové Toronto. Divokou kartu před zástupem konkurentů hájí se 73 body hokejisté Islanders.

Naopak s poslední nadějí na play-off se již loučí hokejisté Detroitu, kteří ve vyřazovacích bojích nechyběli ani jednou v předchozích 25 letech. Aktuálně poslední tým tabulky Východní konference naposledy v úterý padl 2:3 v Torontu.

Češi v NHL:

1. David Pastrňák (BOS) 59z. - 55b. (26+29)
2. Jakub Voráček (PHI) 65z. - 53b. (17+36)
3. Radim Vrbata (ARI) 65z. - 48b. (15+33)
4. David Krejčí (BOS) 66z. - 43b. (16+27)
5. Michael Frolík (CGY) 66z. - 37b. (14+23)
6. Jaromír Jágr (FLA) 65z. - 35b. (12+23)
7. Ondřej Palát (TBL) 58z.- 32b. (13+19)
8. Radek Faksa (DAL) 64z. - 30b. (10+20)
9. Martin Hanzal (MIN) 56z. - 29b. (16+13)
10. Tomáš Plekanec (MTL) 66z. - 24b.(7+17)

Draví Maple Leafs se ujali tříbrankového vedení poté, co v zahajovací třetině Petra Mrázka překonali Alexey Marchenko a James van Riemsdyk.

U první trefy se český reprezentační gólman hodně vztekal na rozhodčího kvůli nemožnosti zasáhnout přes hráče natlačené v brankovišti, po přezkoumání ale sudí gól uznali. Ve druhém dějství navíc zvyšoval ještě Nazem Kadri. V dalším průběhu duelu už Red Wings dvěma zásahy útočníka Gustava Nyquista dokázali jen zkorigovat skóre.

Mrázek, jenž nastoupil do brány Detroitu poosmé v řadě, kryl 25 z 28 střel. Z dané série však vychytal jen tři výhry. Po delší době, když Maple Leafs padli pětkrát za sebou, mohl slavit obránce Toronta Roman Polák (15:55, +1, 1 střela, 4 hity).

Už třetí čisté konto v řadě uhájil ruský gólman ve službách Columbusu Sergej Bobrovskij. Ve čtvrtek 2. března slavil fotbalový výsledek 1:0 nad Minnesotou (38 zákroků), v neděli 5. března byl u venkovního triumfu 3:0 nad New Jersey (20 zákroků) a bez gólu vyšel i z úterní domácí odvety. Tentokrát Blue Jackets nad Devils vyzráli po výsledku 2:0 (33 zákroků).

Bobrovskij se zlepšil na celkových šest čistých kont a dotáhl Tuukku Raska z Bostonu. Lepší jsou v daném ohledu v NHL jen Peter Budaj z Tampy Bay (7 nul) a lídr Barden Holtby z Washingtonu (8 nul).

Columbus oba své góly vstřelil až ve třetí třetině, kdy Keitha Kinkaida překonal v 50. minutě Oliver Bjorkstrand a do prázdné brány výsledek pojistil Cam Atkinson. Zraněný Lukáš Sedlák za vítěze stále nenastoupil, mladík Pavel Zacha (13:49, +/-: 0, 1 střela) naopak absolvoval svůj druhý start po návratu z marodky s otřesem mozku. Ve druhé lajně vedle centra Adama Henriqua se však neprosadil.

Od nedávné série pěti venkovních triumfů v řadě hokejisté Floridy přidali do své sbírky jen jeden další dvoubodový zisk ze sedmi startů. Hned šestkrát přitom nastupovali před svými fanoušky, na ledě domácí arény BB&T Center se jim však nedaří. Naposledy jí vyloupili po výsledku 2:5 hostující Rangers. Panthers nepomohla ani výrazná střelecká převaha 45:28.

New York za úspěchem nakročil už v zahajovací třetině góly Chrisa Kreidera a Tannera Glasse, na které ve druhé dvacetiminutovce navázali Kevin Hayes a Nick Holden. Nulu na kontě Henrika Lundqvista umazala až v 32. minutě posila domácích z Detroitu Thomas Vanek. V 57. minutě ještě využil přesilovku obránce Aaron Ekblad, poslední slovo si však vzali hosté zásahem Pavla Bučněviče do prázdné klece.

Jaromír Jágr (15:32, +/-: 0, 2 střely) vyšel už potřetí za sebou bodově naprázdno, Panthers se navíc v boji o play-off propadli až na čtvrtou pozici pod čarou postupu.

Hokejisté St. Louis, s českým útočníkem Dmitrijem Jaškinem (12:16, +/-: 0, 1 střela) v sestavě, vybojovali důležitou výhru 2:1 na ledě konferenčního lídra - Minnesoty. Blues se tak zlepšili na 71 bodů a pojistili si divokou kartu na poslední postupové pozici do play-off Západní konference před nejbližšími konkurenty z Los Angeles (68 bodů). V útoku Wild nechyběla posila Martin Hanzal (14:20, -1, 3 střely). Na góly hostujících útočníků Davida Perrona a Vladimira Tarasenka však dokázal za Minnesotu odpovědět až v samotném závěru snížením Mikko Koivu.

Centr Tomáš Plekanec kvůli zranění v horní části těla chyběl u výhry Montrealu 2:1 po prodloužení ve Vancouveru. Mezi náhradníky pro změnu zůstal nováček Ondřej Kaše, jehož Anaheim na domácím ledě udolal po nájezdech 4:3 Nashville.

Columbus - New Jersey 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
50. Bjorkstrand, 59. Atkinson. Střely na branku: 25:33. Diváci: 15.947. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Bjorkstrand (oba Columbus), 3. Kinkaid (New Jersey).

Buffalo - Philadelphia 3:6 (1:1, 1:3, 1:2)
28. a 55. Eichel, 16. E. Kane - 5. Read (Gudas), 25. Gudas, 34. Weal (Voráček), 38. Giroux, 43. VandeVelde, 46. Konecny (Gudas). Střely na branku: 34:30. Diváci: 18.233. Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. Gudas (oba Philadelphia), 3. Eichel (Buffalo).

Toronto - Detroit 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
2. Marčenko, 7. Van Riemsdyk, 26. Kadri - 40. a 41. Nyquist. Střely na branku: 28:24. Petr Mrázek odchytal za Detroit 58:51 minuty, inkasoval tři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 89,29 procenta. Diváci: 19.060. Hvězdy zápasu: 1. Marner (Toronto), 2. Nyquist (Detroit), 3. Bozak (Toronto).

Florida - NY Rangers 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
32. Vanek, 57. Ekblad - 10. Kreider, 13. Glass, 25. Hayes, 34. Holden, 59. Bučněvič. Střely na branku: 45:28. Diváci: 16.116. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Glass, 3. Kreider (všichni NY Rangers).

Minnesota - St. Louis 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
60. Koivu - 11. Perron, 52. Tarasenko. Střely na branku: 33:20. Diváci: 19.124. Hvězdy zápasu: 1. Perron, 2. Allen, 3. Tarasenko (všichni St. Louis).

Colorado - Carolina 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
39. Landeskog, 40. Barrie, 60. MacKinnon - 7. Faulk. Střely na branku: 25:26. Diváci: 11.700. Hvězdy zápasu: 1. Barrie, 2. Landeskog, 3. Pickard (všichni Colorado).

Edmonton - NY Islanders 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
23. Kassian - 30. a 59. Lee, 18. Ho-Sang, 48. Ladd. Střely na branku: 28:27. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Greiss (NY Islanders), 2. Kassian (Edmonton), 3. Ho-Sang (NY Islanders).

Vancouver - Montreal 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
53. Chaput - 4. Mitchell, 62. Byron. Střely na branku: 28:38. Diváci: 18.865. Hvězdy zápasu: 1. Miller (Vancouver), 2. Price, 3. Byron (oba Montreal).

Anaheim - Nashville 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 2:1, 0:0 - 0:0)
15. Getzlaf, 34. Ritchie, 40. Rakell, rozhodující sam. nájezd Eaves - 5. Wilson, 7. Ellis, 32. Forsberg. Střely na branku: 42:27. Diváci: 14.622. Hvězdy zápasu: 1. Getzlaf, 2. Eaves (oba Anaheim), 3. Rinne (Nashville).