Je to dar z nebes, říkají ochránci zvířat o aplikaci hradeckých studentů

  • 143
Hradečtí studenti aplikované informatiky vyvinuli mobilní aplikaci, která má pomoct zachránit život velkému množství volně žijících zvířat. Program Zvíře v nouzi věnovali sítím záchranných stanic, od pondělí si „appku“ může v Česku stáhnout zdarma každý uživatel chytrého telefonu.

Princip jejího fungování objasní konkrétní příklad. Na zemi u lesní cesty si například všimnete mláděte káně, které nemůže létat a na první pohled má zdravotní problém. Vytáhnete z kapsy svůj chytrý telefon, zapnete aplikaci Zvíře v nouzi a ta vám už sama vyhledá číslo na nejbližší záchrannou stanici, kam můžete okamžitě volat.

Protože jste připojený k internetu, dalším kliknutím posíláte na tu samou stanici GPS souřadnice o tom, kde se přesně nacházíte. Za dalších pár desítek minut už přijíždějí ochránci a zvíře si odvážejí na vyšetření.

Člověk, který narazí v přírodě na nemocné zvíře, už proto nemusí složitě shánět telefonní číslo, kam zavolat. Mobilní aplikaci vyvinuli studenti Fakulty informatiky a managementu Univerzity v Hradci Králové ve spolupráci s Národní sítí záchranných stanic Českého svazu ochránců přírody.

„Končí složité obtelefonovávání různých útulků, navíc pracovníci stanic vám okamžitě poradí, jak se zvířetem zacházet a co určitě nedělat,“ říká koordinátorka záchranných stanic z Českého svazu ochránců přírody Zdeňka Nezmeškalová.

Ochráncům věnovali aplikaci zdarma

Necelý rok už tato aplikace funguje pro telefony s platformou iOS, těch je ale mnohem méně než konkurenčních systémů Android. Právě pro tato zařízení je Zvíře v nouzi v provozu od pondělí, stáhnout program si zdarma může kdokoliv.

„Kromě možnosti do nejbližší stanice zavolat, poslat tam souřadnice místa nálezu nebo uživatele do nejbližší stanice navigovat, umožňuje také zaslat ochráncům fotky pro snadnější identifikaci zvířete,“ popisuje student pátého ročníku oboru Aplikovaná informatika David Bárta, který je spoluautorem aplikace.

V České republice je nyní 33 záchranných stanic. Už nyní si nemohou spolupráci se studenty vynachválit. „Je to pro nás dar z nebes,“ chválí si mobilní vychytávku Nezmeškalová.

Lidé do těchto neziskových zařízení volají nejčastěji kvůli mláďatům ptáků, ročně projde pod rukama ochráncům 20 tisíc zvířat. Víc než polovinu se jim podaří vrátit zpět do přírody.

Mladí „ajťáci“ pracovali na projektu tři měsíce a ochráncům přírody svůj produkt věnovali zdarma.

Aplikace také umožňuje zájemcům přispět na konkrétní záchrannou stanici nebo do veřejné sbírky Zvíře v nouzi. Jednoduše navede k zaslání jednorázové či měsíční dárcovské smsky nebo poradí, jak příspěvek poslat na sbírkový účet. Pro zajištění chodu stanic je sbírka Zvíře v nouzi významným zdrojem peněz. Ochránci si od aplikace slibují, že ubude zbytečně donesených mláďat.

Práce s reálným dopadem

„Některé případy totiž nevyžadují, aby s nimi člověk vůbec nějak manipuloval,“ upozorňuje Nezmeškalová. Již fungující aplikaci Zvíře v nouzi pro zařízení Apple si dosud v Česku stáhly stovky uživatelů.

„Pracovali jsme na tom v rámci předmětu Smart přístupy pro tvorbu aplikací. Museli jsme vše pečlivě ladit, aby byl program použitelný pro široké spektrum uživatelů. Mám z toho velkou radost, většinu věcí totiž ve škole děláme jen do šuplíku, tady v tom případě bude naše práce opravdu k něčemu dobrá a bude mít reálný dopad,“ podotýká další student a spolutvůrce aplikace na záchranu volně žijících zvířat Martin Hromádko.

Studenty vedl proděkan pro vědu a výzkum Ondřej Krejcar. „Pro studenty je dobré, že si pro svou praxi mohli vybrat něco, co může skutečně pomoct. Fakulta se velmi snaží podporovat spolupráci s veřejným sektorem a s firmami. Student získá nejen titul, ale měl by už díky podobným projektům vědět, co ho v praxi čeká,“ míní.