Sergej Kisljak na projevu Donalda Trumpa v Kongresu. (28.2. 2017)

Sergej Kisljak na projevu Donalda Trumpa v Kongresu. (28.2. 2017) | foto: Profimedia.cz

Diplomat, nebo špion? Schůzky s ruským velvyslancem ničí Trumpův tým

  • 212
Ve Washingtonu úřaduje ruský velvyslanec Sergej Kisljak už pěknou řádku let a až doposud dokázal zůstávat v ústraní. Nyní se z něj však stala persona non grata. Každý z Trumpovy administrativy, na koho se provalí, že se s ním loni setkal, riskuje post a pověst.

Zkušený diplomat se stal hromosvodem pro veškerá podezření z vazeb nového prezidenta Donalda Trumpa na Rusko. Když Michael Flynn přiznal po předchozím popírání, že se loni s Kisljakovem sešel, byl to pro něj konec krátké kariéry národního bezpečnostního poradce. Ve funkci skončil ani ne po měsíci (více zde).

Minulý týden zasáhlo stejné obvinění dalšího člena Trumpovy administrativy. Tentokrát to byl ministr spravedlnosti Jeff Sessions, který musel obhajovat, proč se s Kisljakem loni dvakrát sešel. I když se Sessions bránil s tím, že s velvyslancem mluvil jen jako tehdejší člen senátního výboru pro ozbrojené složky, ve výsledku uznal, že měl i o tom Senát informovat (více čtěte zde).

Podle expertů přitom Kisljak dobře věděl, co dělá, když se s oběma muži scházel. „Jednal strategicky a zapojil ty jedince, o kterých si ruská vláda myslela, že budou klíčovými spojenci v nastupující vládě USA,“ uvedla Alina Polyaková z think tanku Atlantic Council.

Flynna stály vztahy s Kisljakovem místo. Byl nucen odstoupit:

14. února 2017

Muž ve stínu

Sergej Ivanovič Kisljak vystudoval fyziku a později zahraniční obchod. Na sovětské ministerstvo zahraničí nastoupil v roce 1977, přičemž se zaměřoval především na kontrolu zbraní.

Podle Stevena Pifera, který v minulosti zastupoval USA na Ukrajině, pracoval Kisljak na zlepšení vztahů Spojených států a Ruska a na větší kontrole zbrojení.

„Je inteligentní. Mluví velice dobře anglicky. Má smysl pro humor. Dokáže reprezentovat svou zemi, i když má zrovna špatnou reputaci, například při vojenské intervenci na Ukrajině. Je loajální Rusku,“ popsal Pifer ruského velvyslance.

Etnický Ukrajinec byl prvním zástupcem Ruska v Severoatlantické alianci a od roku 2003 byl zástupcem ministra zahraničí. Velvyslancem v USA se stal v roce 2008, krátce před tím, než se do čela země dostal Barack Obama.

Když pak Rusko v roce 2014 anektovalo Krym a vztahy mezi Washingtonem a Moskvou výrazně ochladly, ocitl se Kisljak v nepříjemné pozici. Velvyslanec se tehdy rozhodl držet při zemi - žádné tiskové konference, žádná prohlášení, žádné příspěvky na sociálních sítích ani v televizi, jak připomíná v článku list The Washington Post.

Diplomat ze staré školy

Následující dva roky nebyly vztahy obou velmocí o nic lepší. Loni dokonce Obama nařídil vykázat ze země 35 Kisljakových kolegů (více zde). „Dokázali jsme ukončit studenou válku, ale s největší pravděpodobností jsme nedokázali vybudovat mír, který by po ní následoval,“ cituje loňské prohlášení ruského velvyslance britský web The Guardian.

Ti, kteří s Kisljakem v minulosti jednali, ho popisují jako tichého a klidného diplomata. Evelyn Farkasová, která byla dříve poradkyní Pentagonu pro Rusko a Ukrajinu, o něm mluví jako o „aktivním, informovaném a chytrém“ muži.

Trump v čele USA

Šestašedesátiletý Kisljak je typem diplomata ze staré školy. Upřednostňuje soukromá setkání za zavřenými dveřmi a jeho pohostinnost je pověstná. Nedávno to připomněl i bývalý velvyslanec USA v Moskvě Michael McFaul, podle kterého byly obědy v jeho rezidenci ve Washingtonu „fantastické“.

Velvyslanec má jednoho z nejlepších šéfkuchařů a k moderní ruské kuchyni nechává servírovat ochucenou vodku. Na ambasádě pořádal také v minulosti koncerty a kontakty má i v ruském baletu.

Vrchní špion?

Nyní ho však americká média s odkazem na zpravodajské služby obviňují, že že je vrchním špionem Ruska v srdci hlavního města. Kreml to hlasitě popírá s tím, že k podobným obviněním nemají jediný důkaz, jak připomíná web CNN.

Ve své podstatě totiž na tom, že se Flynn, Sessions a další s ruským velvyslancem loni setkali, není nic špatného. Skrývání těchto diskuzí však vytvořilo zástěrku pro neexistující zločin, jak poznamenává komentátor magazínu New Yorker.

„Je to špion versus diplomat? S tímhle už zacházíme daleko,“ poukázal na možnou vykonstruovanost celé agendy bývalý velvyslanec McFaul. Vzpomněl přitom na stejné zacházení, které zažíval on sám jako velvyslanec USA v Moskvě. „Tohle je pro mě citlivé, protože když jsem byl velvyslancem USA v Rusku, dělala mi ruská vláda to samé,“ vylíčil McFaul. „Nechceme, aby se z nás tohle stalo,“ dodal.

Jednu věc však na celé kauze nelze opominout. Pokud nebylo na setkáních členů Trumpova týmu s Kisljakem nic špatného, proč je Flynn i Sessions nejprve popírali? To ostatně zaráží i McFaula. „Proč se kvůli tomu tak ošívají? To mi nedává žádný smysl,“ řekl na závěr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video