Islámský stát v Mosulu použil chemické zbraně, tvrdí Červený kříž

  • 147
Boje o západní část Mosulu pokračují. Islámský stát je v defenzivě a využívá stále zákeřnější taktiku. Minulý týden podle Červeného kříže pálil přes řeku Tigris chemickými zbraněmi. Několik lidí skončilo v nemocnici. Z Mosulu prchají desetitisíce lidí, hrozí nová eskalace uprchlické krize.

Regionální ředitel Červeného kříže Robert Mardini serveru CNN prozradil, že několik pacientů ošetřených v nemocnici nedaleko Irbílu vykazovalo „symptomy, které odpovídají působení chemických látek“. Pěti dětem, třem ženám a čtyřem mužům lékaři ošetřili puchýře a zarudlé oči. Zraněné trápil také kašel, problémy s dýcháním a zvracení.

Bitva o Mosul

„Nasazení chemických zbraní je přísně zakázáno mezinárodními úmluvami. Jsme znepokojeni tím, co nám hlásí kolegové z terénu. Odsuzujeme jakékoli použití chemických zbraní na bojišti všemi zúčastněnými stranami,“ sdělil Mardini (celou zprávu Červeného kříže najdete zde). Pravděpodobné nasazení chemických zbraní v Mosulu v neděli potvrdila také Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Reportéři CNN hovořili s několika obyvateli Mosulu, kteří si stěžovali na zvláštní zápach po raketovém útoku na východní Mosul minulý týden ve středu a ve čtvrtek. Svědci uvedli, že útoky přišly ze západní části města, kterou aktuálně drží stoupenci Islámského státu. Světová zdravotnická organizace u Mosulu aktivovala plán pro pomoc lidem zasaženým chemickými zbraněmi.

Aktuální vývoj na bojišti v Mosulu:

05.března 2017 v 20:13, příspěvek archivován: 06.března 2017 v 09:59

last updated map of situation in Mosul 5/3/2017-10:00PM @hushamalhashimi @CoalitionAR @CENTCOMArabic @AlHadath @coalition @skynewsarabia https://t.co/gTn0fWrqTB

Pomalá ofenziva, mrtví velitelé a uprchlická krize

Samozvaný Islámský stát v minulosti několikrát použil chemické zbraně na bojištích v Sýrii i Iráku. Podle serveru The Washington Post se jedná o 52 případů od roku 2014. Nejčastěji islamisté používají chlór a yperit. Islámský stát získal chemické zbraně při obsazení několika vojenských základen v Sýrii, uvádí server Foreign Policy.

V Mosulu se však jedná o první nasazení chemických zbraní od vypuknutí bojů v říjnu loňského roku. Irácké a kurdské jednotky aktuálně drží východní část města, západ obklíčenou část ovládají islamisté.

Postup vojsk je kvůli spletitým uličkám a nepřehlednému terénu pomalý. I přesto slaví dílčí úspěchy, jakým bylo například obsazení zdejšího letiště (více zde). Spojeneckému letectvu se také při náletech podařilo zneškodnit šest vysoce postavených členů Islámského státu. Po smrti je například vůdce takzvaných Vojáků chalífátu Abdul Rahman al-Ansárí. Vojáky chalífátu lze považovat za armádu Islámského státu.

V pondělí armáda dobyla druhý z pěti mostů přes řeku Tigris. „Máme pod kontrolou západní část mostu al-Hurríja,“ sdělil mluvčí elitních jednotek, které stojí v čele mosulské ofenzivy.

Kvůli nekončícím bojům z Mosulu každý den prchají tisíce lidí. Do pátku město opustilo 45 tisíc lidí. „Za poslední měsíc jsme žili o chlebu a vodě,“ popsal jeden z prchajících obyvatel jménem Ahmed. Z domova i s rodinou utekl kvůli ostřelování.

S postupující ofenzivou v západní části města bude uprchlíků přibývat. „Ze západního Mosulu prchá více lidí, než z východu,“ sdělil irácký ministr pro migraci Saíf Sabah. „Zatím se o tuto část města bojuje 13 dní a čísla prchajících lidí už předčila naše očekávání,“ dodal.

Panují obavy, že množství prchajících lidí může přiživit uprchlickou krizi, která v posledních letech trápí Evropu.

27. února 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue