Bojan Bogdanovič (vlevo) a Otto Porter z Washingtonu v utkání s Orlandem.

Bojan Bogdanovič (vlevo) a Otto Porter z Washingtonu v utkání s Orlandem. | foto: AP

Česká noc s českým hrdinou. Satoranský nastartoval obrat Washingtonu

• 73
Už se zdálo, že se česká noc v basketbalové NBA obejde bez české účasti. Ale nakonec bylo všechno jinak. Tomáš Satoranský pomohl Washingtonu k domácímu vítězství nad Orlandem 115:114 povedeným vstupem na konci třetí a na začátku čtvrté čtvrtiny.

Večer, který měl v hlavním městě Spojených států představit českou kulturu, kuchyň i rozehrávače Satoranského, tak dopadl pro hostitele dobře.

A přitom to dlouho vypadalo na nepodařenou party.

Na Wizards ulpělo zakletí od hostujících Orlando Magic, první poločas ztratili 45:61 a ještě 15 minut před koncem byl rozdíl mezi oběma celky sedmnáctibodový.

Poté však do zápasu vstoupil Satoranský. Nejprve si připsal doskok, svůj jediný v utkání, čtvrtou čtvrtinu pak začal pěti body v řadě, když trefil trojku i pokus za dva body - a náskok Orlanda se začal rozplývat.

Český hráč už na palubovce dlouho nepobyl, rychle do zápasu pustil svého kapitána Johna Walla, jenže během jeho sedmi minut Wizards ukrojili z rozdílu 15 bodů a vrátili se do zápasu.

„Od českých fanoušků byla slyšet dobrá energie. Těší mě, že se mi podařilo vyběhnout na hřiště a byl jsem užitečný. V úseku, kdy jsem tam byl, se nám podařilo zápas otočit,“ řekl Radiožurnálu Satoranský, díky kterému se „Czech Heritage Night“ konala.

Poslední sekunda třikrát rozhodující - o ostatních nedělních utkáních NBA čtěte zde.

„Nejsem žádný střelec, ale byl jsem docela efektivní. Těší mě, že se dařilo celé pětce, co jsme byli zrovna na hřišti. Zápas se pro nás vůbec nevyvíjel dobře a já jsem rád, že jsem mohl dodat týmu potřebnou energii,“ prohlásil čtvrtý Čech v NBA, který prožívá nováčkovou sezonu v zámořské soutěži.

„Jeho sedm minut změnilo celý zápas, byl to nejdůležitější moment utkání. Nehráli jsme dobře, ale on dokázal svou tvrdostí, houževnatostí a energií průběh úplně obrátit,“ ocenil výkon Satoranského trenér Scott Brooks.

V napínavém závěru pak za domácí řádili jak Bradley Beal (autor 32 bodů přitom v prvním poločase musel s lékařským týmem do šatny, protože si podvrtl kotník), tak především chorvatský křídelník Bojan Bogdanovič. Ten se dostal na 27 bodů, když trefil osm trojek z deseti pokusů, dvě z nich padly v samotné koncovce. Plných 15 bodů dal Bogdanovič poslední části utkání.

„Připadalo mi, že nemůžu žádnou střelu minout. Doufám, že se takhle budu cítit v každém utkání,“ uvedl nejlepší střelec olympijského turnaje v Riu Bogdanovič.

Střelecké představení Bojana Bogdanoviče proti Orlandu

Poslední minuta naopak vůbec nevyšla hostům, i pokus Aarona Gordona o obrat v závěrečné sekundě vyšel do ztracena.

John Wall pomohl Washingtonu 19 body, 10 asistencemi a šesti doskoky. Marcin Gortat přidal sedm bodů a 11 doskoků. Brandon Jennings se v novém týmu střelecky nemůže chytit, ke dvěma bodům však přidal sedm asistencí.

Orlando mělo hned sedm dvouciferných střelců. Terrence Ross se dostal na 20 bodů, Evan Fournier nastřílel jen o dva body méně. Double-double mají Aaron Gordon (15 bodů a 11 doskoků) i Bismack Biyombo (14 bodů a 15 doskoků), Elfrid Payton si připsal 15 a Mario Hezonja s Jeffem Greenem po 12 bodech.