Brankář Detroitu Petr Mrázek čelí ataku Troye Brouwera z Calgary.

Brankář Detroitu Petr Mrázek čelí ataku Troye Brouwera z Calgary. | foto: AP

Frolík asistoval u vítězné branky proti Mrázkovi, bodoval i Vrbata

• 1
V šesti pátečních zápasech hokejové NHL bodovali dva Češi. Útočník Michael Frolík asistoval u vítězné branky Calgary na 3:2 z prodloužení proti Detroitu. Gólman hostí Petr Mrázek kryl 28 z 31 střel. Na nedávnou desetizápasovou bodovou šňůru po jednom nevydařeném startu opět navázal Radim Vrbata, když výhru Arizony 4:2 v Carolině podpořil jednou přihrávkou.

Souboj Calgary s Detroitem skončil podle papírových předpokladů výhrou domácích 3:2 po prodloužení. Flames, slavící už šestý triumf za sebou, si tak se 74 body upevnili průběžnou pozici s divokou kartou zajišťující postup do play-off Západní konference.

Detroit, i přes zisk bodu díky vyrovnávací trefě na 2:2 z hole slovenského forvarda Tomáše Tatara z času 59:58, naopak s 61 body stále zůstává až na předposlední příčce Východní konference a blíží se první jistotě neúčasti ve vyřazovacích bojích po dlouhých 25 letech.

V zahajovací třetině se jako první radovali hosté, když v 7. minutě otevřel skóre Darren Helm. Krátce na to ovšem vyrovnal využitou přesilovkou Kris Versteeg a po velké hrubce obránce Niklase Kronwalla ve 14. minutě překonal Mrázka podruhé produktivní nováček Matthew Tkachuk.

Stav 2:1 vydržel až do finálních vteřin řádné hrací části, kdy tlak při hře bez brankáře Red Wings přetavil ve vyrovnání zmiňovaný Tatar. V prodloužení ovšem v obranném pásmu vybojoval puk Michael Frolík (19:27, +1, 1 střela, 0+1) a dlouhým pasem vysunul do úniku Mikaela Bäcklunda, který tvrdou bombou z levého kruhu prostřelil Mrázka.

Konfrontace Caroliny s Arizonou proti sobě postavila týmy ze dna obou konferencí. Na Západě předposlední Coyotes si nakonec po výsledku 4:2 odvezli dva body z ledu posledního celku Východu.

Hlavní postavou dvoubodového zisku hostí byl 40letý kapitán Shane Doan, jenž zaznamenal tři body (1+2). V úvodní třetině přihrával u otevírací branky Christiana Dvoraka a ve třetím dějství další asistencí pomohl Jordanu Martinookovi zlomit průběžný stav 2:2. V 60. minutě výkon završil střelou do prázdné klece Hurricanes.

Jednu asistenci si ze zápasu odnesl i český útočník v dresu vítězů, Radim Vrbata (17:22, +/-: 0, 4 střely, 0+1). 35letý rodák z Mladé Boleslavi ve čtvrtek u prohry 3:6 s Buffalem přerušil svou desetizápasovou bodovou sérii, o den později však načal novou. Domácí Andrej Nestrašil byl po jednom odehraném utkání v pátek opět odeslán na farmu do nižší AHL.

Po dvou venkovních nezdarech 2:3 v Dallasu a 1:4 v Chicagu si hokejisté Pittsburghu vylepšili bilanci domácím triumfem 5:2 nad Tampou Bay. Největší oporou Penguins byl se třemi body (2+1) ruský centr Jevgenij Malkin, kapitán Sidney Crosby si odnesl dvě asistence a s 69 body se ze druhé příčky přiblížil lídrovi kanadského bodování soutěže Connoru McDavidovi z Edmontonu s 72 zápisy.

Crosby s 34 góly nadále vévodí střelcům, před 31gólovými pronásledovateli - Maxem Paciorettym z Montrealu, Patrikem Lainem z Winnipegu a Austonem Matthewsem z Toronta. První zápas po přestupu za Pittsburgh, do kterého zamířil z Philadelphie právě přes přestupní stanici Tampu Bay, odehrál zkušený švýcarský bek Mark Streit a hned se uvedl dvěma body (1+1).

České duo v dresu Lightning, obránce Andrej Šustr (15:22, -1) a útočník Ondřej Palát (22:17, -1, 3 střely), zůstalo bez bodu.

Podobně jako Detroit v Calgary zachraňovalo utkání vyrovnáním v samotném závěřu řádné hrací doby i favorizované Chicago v domácí partii proti Islanders. Hosté v United Center vedli od 34. minuty, kdy se trefil Brock Nelson. Stav 0:1 pak vydržel až do 59. minuty. Snahu Blackhawks o návrat do zápasu odměnil klíčovou trefou Artěmij Panarin v čase 58:46 a v následných nájezdech završil stejný hráč společně s kapitánem Jonathanem Toewsem obrat na vítězných 2:1SN. V sestavě domácích figurovali i obránci Michal Kempný (14:22, +/-: 0, 3 střely) a Michal Rozsíval (15:56, +/-: 0, 1 střela).

Pittsburgh - Tampa Bay 5:2 (0:0, 2:1, 3:1)
29. a 37. Malkin, 43. Streit, 57. Schultz, 59. Kühnhackl - 27. Erne, 42. Kučerov. Střely na branku: 35:29. Diváci: 18 640. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Streit, 3. Schultz (všichni Pittsburgh).

Carolina - Arizona 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)
20. Stempniak, 22. J. Staal - 12. Dvorak, 18. Goligoski (Vrbata), 50. Martinook, 60. Doan. Střely na branku: 34:22. Diváci: 10 227. Hvězdy zápasu: 1. Doan (Arizona), 2. Slavin (Carolina), 3. Dvorak (Arizona).

Winnipeg - St. Louis 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
11. a 59. Wheeler, 58. Little. Střely na branku: 38:29. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck (Winnipeg), 2. Hutton (St. Louis), 3. Trouba (Winnipeg).

Chicago - NY Islanders 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
59. Panarin, rozhodující sam. nájezd Toews - 34. Nelson. Střely na branku: 31:32. Diváci: 21 883. Hvězdy zápasu: 1. Crawford, 2. Panarin (oba Chicago), 3. Greiss (NY Islanders).

Calgary - Detroit 3:2 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)
9. Versteeg, 14. Tkachuk, 64. Backlund (Frolík) - 7. Helm, 60. Tatar. Střely na branku: 31:37. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval tři branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 90,32 procenta. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Tkachuk (oba Calgary), 3. Zetterberg (Detroit).

Anaheim - Toronto 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
11. a 30. Rakell, 30. Silfverberg, 42. Vatanen, 59. Eaves - 17. Hyman, 26. Kadri. Střely na branku: 36:39. Diváci: 16 293. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Silfverberg, 3. Manson (všichni Anaheim).