(ilustrační snímek) | foto: AP

Radikálové obsadili dva významné libyjské ropné přístavy

  • 71
Významné východolibyjské ropné přístavy As-Sidr a Rás Lanúf dnes padly do rukou radikálů. Předcházely tomu boje s jednotkami generála Chalífy Haftara, za nímž stojí jeden ze dvou libyjských vládních kabinetů. Nad terminály už v minulosti opakovaně přebíraly kontrolu různé strany vleklého libyjského konfliktu.

Asi tisíc ozbrojenců ve dvou stech vozidlech se zmocnilo obou ropných terminálů. Při střetech zemřelo devět Haftarových vojáků. Ostatní se stáhli, aby se ropná zařízení v důsledku bojů nepoškodila. S odvoláním na armádního mluvčího to uvedla agentura AP.

Útočníky tvořili islamisté a bývalí povstalci, které nedávno Haftar porazil v druhém největším libyjském městě Benghází. K této skupině se přidali i příslušníci milic z města Misuráta na severozápadě Libye.

Dobyté ropné přístavy se nacházejí asi 50 a 75 kilometrů od města Naufalíja, na které dnes Haftarovy vzdušné síly podnikly nálety namířené na islamisty původem z Benghází. Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. Město Benghází, které bylo střediskem revoluce, tehdy padlo do rukou radikálů. Přes dva roky ve městě proti islamistům bojuje Libyjská národní armáda (LNA) generála Haftara.

O vládu nad Libyí usilují dva kabinety - ten na východě, který stojí za Haftarem, neuznává vládu v Tripolisu, která má podporu OSN. Vláda v Tripolisu dnešní boje odsoudila a uvedla, že se na nich nijak nepodílí.

Vývoj v Libyi od poloviny 20. století po současnost:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video