Deimos vyvíjí a oživuje roboty a tovární linky. Tygr v modernizaci prudce...

Deimos vyvíjí a oživuje roboty a tovární linky. Tygr v modernizaci prudce roste, roční plán splnil už v lednu. „Polovinu svých diplomatických schopností používám k tomu, abych zákazníkům vysvětlil, že víc už toho letos nestihneme,“ říká ředitel Vladislav Němec. | foto: Deimos

Rozhýbali Kafkovu hlavu. Teď po celém Česku skupují malé strojírny

  • 25
Nenápadná pražská firma Deimos, která dodává roboty a stroje do továren, investuje stamiliony korun do vzniku nové strojírenské skupiny. Nakoupí několik menších fabrik, které neumějí reagovat na rychlý vývoj trhu.

Pražská konstrukční kancelář je jednou z firem, které pohánějí automobilky k enormnímu růstu. Jejím subdodavatelům, kteří vyrábějí například světla pro koncern BMW nebo kompresory pro Volkswagen, na míru vyvíjí, vyrábí a oživuje roboty a výrobní linky. V odvětví, kde je automatizace silným trendem, teď Deimos prudce roste.

Sochou Kafky se nechlubíme. Dělat umění v byznysu škodí, říká výrobce

„Aktuálně jsme vyprodaní až do konce letošního roku. Nové požadavky směrujeme na příští rok,“ popsal ředitel Vladislav Němec. Odhaduje, že firma letos svůj obrat meziročně zvýší o sedmdesát procent na 250 až 300 milionů korun. Plán na letošek překročila už v lednu.

Napilno má letos i kvůli stěhování do nových prostor ve Štěrboholech. Šedesát osm jejích zaměstnanců se přesune do třikrát větších kanceláří a dvakrát větší výrobní haly.

Podle Němce automobilový trh roste až brutálním tempem. Výrobci se předhánějí v nabídce nových modelů, faceliftů, ale i doplňků, které přispívají ke komfortu, jako jsou klimatizace, automatické senzory na stěračích nebo parkovací kamery. Automobilky vyrábějí s minimálními skladovými zásobami, v režimu just in time, toto prostředí je přitom velmi náročné na dodávky i samotnou výrobu. Subdodavatelé automobilek musí své závody modernizovat i kvůli požadavkům aut na větší bezpečnost a ekologii.

Do tří let miliardu

„Často se straší tím, že až se začnou více vyrábět elektromobily, tuzemský průmysl na tom bude škodný. Ale klimatizace, navigace, stěrače a parkovací kamery budou i v elektromobilu,“ hledí ředitel s optimismem do budoucna.

Deimos se netají velkými ambicemi. V obratu chce do tří let překročit miliardu korun. K těmto číslům hodlá dospět nejen díky tomu, že rozhýbe paže robotů, napojí výrobní linky na internet a ze strojů udělá skladníky. Svou pozici na trhu upevní i akvizicemi. Jen v příštích dvou letech chystá nákup za stovky milionů korun, pořídí si strojírenské závody, které modernizační kúru samy nepodstoupily a mnohdy se tím dostaly do konkurenční nevýhody.

Plán na nakupování menších strojařských závodů o velikosti desítek zaměstnanců už začal loni ovládnutím novoborského závodu OK NAVY. Firma založená po revoluci klasickými strojaři byla podle Němce dobře, nicméně konzervativně vedená. Pod novým majitelem prošla modernizací výroby, která se znásobí. Klienty má hlavně na severu Čech, ale pomůže i přímo Deimosu. „Stala se z ní centrála veškeré kovovýroby ve skupině. Když potřebujeme kleště na robota, svařený rám, kovovou součástku a další díly, vyrobí to oni,“ popsal Němec.

Podobný osud, tedy začlenit se pod nově vznikající strojírenskou skupinu Deimos Group, má potkat i další strojírny. Dvě akvizice se podepíší v příštích měsících. „Chtěli bychom to letos uzavřít na čtyřech firmách a následně to budeme navyšovat,“ naznačil Němec. O jaké firmy jde, neprozradil. Na nákupy má vlastník Deimosu, skupina JKFG vyčleněno pro letošní a příští rok stovky milionů korun. Nakoupené fabriky si prý ponechá. Cílem je posílit hlavní byznys, tedy automatizace a robotizace, na rychle rostoucím trhu.

„V Česku je obrovská spousta strojírenských firem řízených lidmi starší generace, kteří nemají nástupce, a protože jsou konzervativně vedeny, neumějí reagovat na požadavky trhu, který prudce zrychlil,“ vysvětlil ředitel Deimosu.

Firma, která stojí také za realizací pohyblivé Kafkovy hlavy na pražské Národní třídě, aktuálně pracuje na dodávkách výrobních linek do fabrik v Německu, Číně, Mexiku, nebo Polsku. Sedmdesát procent objemu exportuje.

Jak se to hýbe? Nahlédli jsme do hlavy Franze Kafky:


Elektromobil