Trest smrti je barbarství, doživotí stačí, řekl Pelikán v Rozstřelu

  • 373
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán je proti znovuzavedení trestu smrti, považuje jej za barbarství. Uvedl to v úterním diskusním pořadu Rozstřel v rámci seriálu iDNES.cz Zločin a trest. Ten odstartoval exkluzivním průzkumem, v němž se Češi vyslovili pro tvrdší tresty či nižší hranici trestní odpovědnosti. Podle Pelikána se už tresty zvýšily.

„Nemáme trest smrti, protože justice je omylná,“ řekl ministr Pelikán s tím, že nikdy nelze vyloučit, že soudy rozhodnou stoprocentně správně. Proto je podle něj trest smrti nepřípustný. „Jeho odstranění je znakem vyspělosti civilizace,“ míní Pelikán.

Ministr nesouhlasil ani s názorem čtenáře, podle něhož by se ve výjimečném případě dokonaného teroristického útoku mělo k nejvyššímu trestu sáhnout. „Doživotí také splní ochranu společnosti,“ je přesvědčen Pelikán.

Výrazně tvrdší tresty požadují dle zmíněného průzkumu agentury Median pro iDNES.cz dvě třetiny respondentů, pro jsou zejména lidé nad padesát let. Průzkum také ukázal, že nadále převažují zastánci trestu smrti (je jich 53 procent), jeho obnovení však ústavní pořádek České republiky neumožňuje.

Exkluzivní průzkum: Češi chtějí tvrdší tresty, popravili by i nevinného

„Nejsem si jist, zda lidé, kteří v průzkumu odpovídali, si jsou vědomi, jaké tresty justice ukládá,“ řekl k volání po vyšších sazbách Pelikán. Upozornil, že v posledních letech se tresty všeobecně zvýšily díky novému trestnímu zákoníku a vývoji judikatury. Jako příklad uvedl vykradení samoobsluhy, podle Pelikána za to pachatel dostane přibližně pět let vězení, což je dle něj zcela dostatečné.

Ministr se také vyjádřil k nadhodnocování kriminality cizinců v rozporu se skutečnými čísly. Průzkum ukázal, že lidé se domnívají, že cizinci mají na kriminalitě téměř třetinový podíl, podle statistiky je to však sedm procent.

„Je to normální, bohužel to vidíme po celé Evropě i Americe. Je to tím, že každý takový případ bývá silně medializován, pak to vypadá, že ti cizinci jen páchají trestnou činnost,“ uvedl Pelikán s tím, že 80 procent z těchto cizinců jsou občané Slovenska.

Lidé by snížili hranici trestní odpovědnosti, ukázal průzkum

Ze zmíněného průzkumu také vyplývá, že většina dotázaných by snížila trestní hranici ze současných patnácti let o jeden či dva roky. Podle Pelikána ale současný systém umí potrestat i dětské pachatele, například výchovným opatřením, které v podstatě znamená odnětí svobody.

„K závažnému násilnému činu dětského pachatele dochází zhruba jednou ročně. To číslo se v průběhu let nijak nezvyšuje,“ řekl ministr s tím, že veřejností takové zločiny víc otřesou. „Myslím, že systém na to reaguje dobře, bohužel se tomu ale nikdy nevyhneme,“ konstatoval.

Část dotázaných si také myslí, že právě ministr spravedlnosti (nebo například premiér) by se měl podílet na rozhodování prezidenta při udělování milostí a vyhlašování amnestií.

Seriál iDNES.cz

Zločin a trest

Pokud právní stát funguje, jak má, je tato posloupnost zcela samozřejmá: po zločinu následuje trest. Seriál iDNES.cz o vězeňství, bezpečnosti a kriminalitě, který využil právě název slavného románu F. M. Dostojevského, mapuje názory veřejnosti na tyto oblasti. Vypráví také příběhy kriminálníků, přibližuje život za mřížemi, zároveň však tlumočí i zkušenosti a pocity „druhé strany“ - obětí trestných činů.

Průzkum také zjišťoval názor lidí na funkci vězení. Největší část (42 procent) považuje za hlavní cíl kriminálu napravovat vězně. Tři lidé z deseti míní, že věznice je místo, které izoluje zločince od společnosti.

Pelikán v polovině února při tiskové konferenci, na které bilancoval necelé dva roky ve funkci, vyzdvihl kromě četnějších kontrol exekutorských úřadů či boje proti šikanózním insolvenčním návrhům i zvýšení počtu pracujících vězňů.

„Ve věznicích nyní pracuje 7 860 odsouzených, což je téměř o 30 procent víc než na začátku loňského roku,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Resort také nedávno zveřejnil výsledky odkládaného tendru na dodavatele elektronických náramků pro vězně v domácím vězení (více čtěte zde). Na jaře ministerstvo ve věznicích spustí pilotní projekt dluhového poradenství.

Pelikán působí v čele ministerstva od března 2015, do té doby byl prvním náměstkem ministryně Heleny Válkové. Dříve také vedl legislativní odbor ministerstva financí.

Před tím se věnoval advokacii se specializací na problematiku obchodních společností, závazkového práva, práva hospodářské soutěže a řešení sporů. Přednášel na Katedře občanského a obchodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Celý Rozstřel s Robertem Pelikánem:

ZLOČIN A TREST: Exkluzivní průzkum pro iDNES.cz

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue