JEDINÝ GÓL VE ŠLÁGRU. Fotbalisté Slavie se radují z trefy Michala Frydrycha,...

JEDINÝ GÓL VE ŠLÁGRU. Fotbalisté Slavie se radují z trefy Michala Frydrycha, který rozhodl duel s Plzní v 88. minutě. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Slavia zdolala Plzeň a v boji o titul utíká, těsnou výhru má i Sparta

• 129
Jeden gól, minimum šancí. Jarní hit fotbalové ligy mezi prvním a druhým přinesl po boji vítězství Slavie 1:0, která tak Plzni v tabulce utekla a vede o čtyři body. 19. kolo bylo chudé na góly, v osmi zápasech jich padlo celkem sedm, což je zoufalá bilance, nejhorší v samostatné české historii.

Téměř dvacet tisíc diváků v Edenu sledovalo odvážnou Slavii a profesorsky hrající Plzeň. Hosté si za celé utkání nevytvořili vyloženou šanci, ani slávisté ve hře dopředu neoslnili, ale byli aktivnější.

Jejich nápor sílil se závěrem, v němž byl po druhé žluté kartě vyloučen plzeňský krajní bek Řezník. Nakopávané míče, standardky, Kozáčik byl v jednom ohni, ale odolával, ale nakonec neodolal. Dvě minuty před koncem nestačil na hlavičku Frydrycha, ke kterému propadl centr Sýkory z rohového kopu.

„Klukovina,“ zlobil se plzeňský trenér Roman Pivarník na vyloučeného Řezníka. „Mrzí mě, že jsme neuhlídali poslední standardku.“

Souboj na Slavii mohl být posledním i pro Pivarníka, je veřejným tajemstvím, že plzeňské vedení sonduje možný návrat Pavla Vrby. Plzeň totiž na jaře nehraje dobře, nejdřív se trápila s poslední Příbramí (1:0), ve Zlíně byla ráda za bezbrankovou remízu a teď porážka na Slavii.

„Mrzí mě, že se po jedné remíze venku - ve Zlíně, který je čtvrtý v lize, a i když jsem po tom zápase nebyl spokojený - řeší trenér. Přitom tady na Slavii to byl jeden z nejdůležitějších zápasů, ale pozornost šla trochu stranou,“ řekl Pivarník.

Nedělní šlágr přinesl jeden gól, v pěti sobotních zápasech zápasech padly celkem dva. Radost z výhry měly jen Sparta a Teplice, ale jejich výkony nebyly vůbec přesvědčivé. V neděli pak Liberec porazil Příbram 2:1 a Karviná udolala Zlín 1:0. Ale i tak je sedm branek v osmi zápasech trapas. Dosavadním minimem bylo devět branek, což se stalo třikrát, naposledy v sezoně 2009/10.

Už před týdnem to bylo slabé, například ve čtyřech sobotních zápasech padl jeden gól, až večerní duel Slavie v Příbrami přinesl nevídanou přestřelku (8:1).

„Zlatý“ hřeb programu měla tentokrát obstarat Sparta, ale svou šanci na nápravu promarnila. Přitom proti Dukle rychle vedla, díky dalekonosné střele Šurala a nepovedenému zákroku brankáře Rady. Ale dál... Z herní mizérie, s níž začala jaro, nevybředla.

„Drhne nám to, nemáme klid na míči, v kombinaci se trápíme, ale na druhou stranu jsme po zápase v Jablonci potřebovali Duklu vyhrát a to se nám povedlo,“ řekl sparťanský trenér Tomáš Požár.

Především v druhém poločase jeho tým soupeř přehrával, ale své možnosti neproměnil. Sparta hrozila z brejků, jenže Néstor, Šural, Kadlec ani Konaté své tutovky nevyužili a tým se o tři body klepal stejně jako před dvěma týdny proti Bohemians. Nakonec mu na tři body stačil opět jen jeden gól.

To osm týmů na tom s produktivitou bylo ještě hůř. Střelecká mizérie některých nebere konce. Na jaře ještě neskórovalo Slovácko, třetí bezbrankovou remízu uhrálo s Brnem. Bod v 19. kole mají z Jablonce i Bohemians, kteří nedali gól celkem už 536 minut.

O jediný gól v Teplicích se postaral domácí Fillo z pokutového kopu. Jihlava tak po minulém vítězství v Hradci zůstává na šestnácti bodech a je předposlední.

V neděli v záchranářském souboji v Liberci domácí porazili Příbram 2:1, což byl gólově nejzajímavější zápas. Nejdřív domácí Baroš neproměnil penaltu, vzápětí zaváhání napravil a dal gól do šatny. Po přestávce Liberečtí mohli zvýšit, Bartl trefil břevno, povedlo se to až dvě minuty před koncem Vůchovi. Vzápětí však Tregler snížil, ale v dramatickém závěru už domácí vedení uhájili.

Zlín, pohárový adept, neskóroval ani ve třetím jarním kole a na třetí Spartu ztrácí už pět bodů.

Slavia měla kopat penaltu, plzeňský stoper Hejda do míče plácl utajeně
Putování Slavie fotbalovou ligou: od titulu do bahna. A zase zpět?

SPARTA - DUKLA PRAHA 1:0
Hezký gól Šurala, a pak už 85 minut rozpaků
Dva míče ve hře? Všímal jsem si jen svého, řekl Šural a dal krásný gól
Požár: Hrad drhne, ale spekulace o Vrbovi tým neovlivnilyJasný gól, divil se Podaný na Spartě. Později svůj názor upravil

JABLONEC - BOHEMIANS PRAHA 1905 0:0