Cestovatel Dan Přibáň v Depu2015, kde se připravuje výstava Trabantem kolem světa. (28. února 2017) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Trabantí expedice jako na dlani. V Plzni uvidíte Malucha i kost z morčete

  • 1
Plzeň bude už brzy druhým a posledním místem v Česku, kde budou k vidění žlutá trabantí dvojčata Egu a Babu i další stroje, suvenýry či fotografie cestovatele Dana Přibáně. Výstava Trabantem kolem světa začíná v Depu2015 10. března.

„Na výstavě je vyprávěný příběh naší cesty a života v autech, stejně jako ve filmu nebo v seriálu. Neukazujeme klasické muzeální exponáty, ale spíš takové drobnůstky. Za každou z nich je schovaný nějaký příběh,“ líčí Dan Přibáň s tím, že lidé, kteří filmy o trabantech znají, budou mít zážitek o něco větší, protože si exponát spojí s konkrétní událostí.

Namátkou zmiňuje plyšáka, kterého si kameraman Zdeněk pořídil se záměrem udělat z něj kryt na mikrofon. „Ale nakonec mu to bylo líto a místo toho jsme s ním utírali okno,“ líčí Přibáň a jmenuje další exponáty.

Třeba smotek sítě s krabem z jižní Austrálie, kde cestovatelé utopili auto, kost z morčete, které jedli v Jižní Americe, nebo různá potřebná potvrzení či dokumenty.

Nechybí ani originální sbírka artefaktů z těch nejzazších bodů jednotlivých cest. „Jsou to desítky různých drobností, které jsme z aut různě zachránili. A k tomu stovky fotek,“ vyčísluje Přibáň.

Sám cestovatel provede návštěvníky výstavou 16. března, 25. března a 12. dubna, běžně ale budou na místě kustodi, kteří jej v jeho nepřítomnosti zastoupí.

Expediční vozidla, mezi něž patří kromě žlutých trabantů i ikona polských silnic Fiat 126 alias Maluch, kazašský pionýr či kyrgyzská Yamaha, budou vystavena v originálním špinavém stavu, v jakém přicestovala z Bangkoku, kde jejich poslední cesta skončila.

„Až se odvezou odsud, začne se na nich pracovat. V září je chceme mít připravená na další cestu,“ říká Přibáň. Další, tentokrát už zřejmě poslední putování trabantů by mělo začít v lednu nebo únoru 2018.

Cestovatelé by se měli během následujících měsíců přesunout z Bangkoku až do Česka. Jakmile dosáhnou uzbeckého Samarkandu, bude možné říci, že obrazili celou zeměkouli. Právě tady totiž skončilo vůbec první trabantí putování v roce 2007.

Za zmínku stojí fakt, že vozidla jsou zhruba z osmdesáti procent původní. Některé namáhané části, třeba motor či brzdy, jsou už měněné několikrát, nicméně většina vozu zůstává.

„Toho, co se vymění, není tolik. Je to paradox, ale auto je z valné většiny takové, jako když v roce 2007 vyjelo poprvé,“ směje se Přibáň a dodává, že před každou cestou bude přesto třeba všechno vyndat a zkontrolovat.

Zajímavé je, že ve většině zemí trabant vlastně ani nebudil pozornost, protože lidé vůbec netušili, o co jde.

„Někde si mysleli, že je to mini cooper. V Indonésii všichni volali ‚Mr. Bean, Mr. Bean‘. Většinou se smějí vzhledu, ale Australané se smáli zvuku motoru, protože jim přišel nepředstavitelný dvoutaktní motor v autě,“ uvedl Dan Přibáň.

Výstava s bohatým doprovodným programem potrvá do 28. května a za cíl si podle organizátorů klade jediné: najít v každém návštěvníkovi naději, že nikdy není pozdě. „Když chcete a máte pevnou vůli a víru, můžete dosáhnout ve svém životě čehokoliv,“ uzavírá Dan Přibáň.

Časosběrné video z expedice Trabantem napříč Tichomořím

24. května 2015