Někteří vystavovatelé v Barceloně mohli závidět Nokii nebývale vysoký zájem o obyčejný telefon. | foto: Jan Matura, Mobil.iDNES.cz

Topmodely v Barceloně příliš nezářily, pozornost upoutal obyčejný mobil

  • 23
Letošní ročník barcelonského veletrhu Mobile World Congress byl co do počtu novinek opět bohatý. A to i přes absenci jednoho z letošních stěžejních topmodelů, který si premiéru odbude až koncem března. Možná i díky tomu se pozornost upnula - pro někoho možná nečekaně - na obyčejnou nokii.

Až do loňského ročníku patřila mezi nejočekávanější konference v Barceloně i tiskovka Samsungu. Letos ovšem společnost kromě představení nových tabletů (více u kolegů na Technet.cz) pouze potvrdila datum premiéry špičkového smartphonu Galaxy S8 (29. března). Novinek bylo i tak hodně, a to nejen od světových výrobců.

Velká pozornost se ovšem upírala zejména k Nokii, která se zkouší na trh vrátit již podruhé - pod křídly Microsoftu jí to nevyšlo. Nově sází na čistý aktuální Android v kombinaci se slušnou cenou a solidním zpracováním. Kromě již známého topmodelu Nokia 6, který začne nově prodávat po celém světě, se v Barceloně představily také Nokie 3 a 5 (více zde).

Pětka s vrcholnou šestkou sdílí stejné srdce (Snapdragon 430), ovšem operační paměť má „jen“ 2 GB (šestka o jeden GB více), uživatelská má poloviční kapacitu (16 GB oproti 32 GB u šestky) a displej má úhlopříčku 5,2" a HD rozlišení (šestka má 5,5" Full HD displej). Trojka se pak oproti pětce, s níž sdílí shodné paměti, po hardwarové stránce liší použitým procesorem (MediaTek MTK6737). Odlišné je i rozlišení fotoaparátů. Nokia 3 má 8MPix hlavní snímač, pětka 13MPix. Šestka pak disponuje 16MPix snímačem.

Trhákem Nokie byl ovšem kupodivu obyčejný telefon. A sice moderní pojetí 17 let staré legendy, tedy Nokie 3310 (více zde). Nová „třicettřidesítka“ na tu původní odkazuje v podstatě jen základními křivkami, zbytek je přizpůsobený současným „hloupým“ telefonům. Displej o úhlopříčce 2,4" je barevný, ovšem ne dotykový, a dřívější funkční klávesu Navi Key nahradila čtyřsměrová klávesa s potvrzováním. S novou 3310 se lze připojit k internetu (jen přes 2G) či pořídit fotografie (fotoaparát má rozlišení 2 MPix).

Nokia na sebe sice strhla velkou pozornost, ale z absence novinky Samsungu těžilo asi nejvíce konkurenční LG. Topmodel G6 (více zde), který zaujme minimálními rámečky okolo 5,7" displeje, díky čemuž si zachoval rozměry srovnatelné s modely s 5,2" displeji, se tak řadil k letošním hlavním hvězdám. Displej G6 zaujme netradičním poměrem stran 18:9 a také rozlišením 1 440 × 2 880 pixelů. „Gé šestka“ se navíc oproti modulárnímu předchůdci vrátila ke standardní koncepci.

Další společností, která své novinky představila den před zahájením veletrhu, je Motorola. Noví zástupci levné řady Moto G sice disponují kovovými prvky, ovšem právě kvůli tomu ztratily svůj charakter (více zde). Moto G5 a G5 Plus se totiž odklonily od původního pojetí levné řady a současný vlastník značky, společnost Lenovo, jim vtiskl pozměněný design.

Moto G5 má 5" Full HD displej, větší G5 Plus pak o dvě desetiny větší úhlopříčku při stejném rozlišení. Srdcem novinek jsou procesory Snapdragon, a sice verze 430 u menšího a 625 u většího provedení. Společným znakem je i čtečka otisků prstů, která je umístěna pod displejem. Funkci domovského tlačítka ovšem nezastává.

Mírným zklamáním byl ovšem Alcatel. Zatímco loni oslňoval topmodelem, letos vsadil na tři modely nižší střední třídy cílené na mladé a nenáročné uživatele. Z novinek U5, A3 a A5 LED byl nejzajímavější poslední zmíněný model. Přízvisko u „á pětky“ není jen tak, její zadní kryt je totiž pokrytý 35 drobnými diodami (více zde). Ty se v závislosti na aktivitě telefonu rozsvěcují či blikají. Telefon s 5,2" HD displejem, osmijádrovým procesorem MediaTek 6753, 2GB operační a 16GB uživatelskou pamětí působí jako kapesní barevná hudba.

Stejně jako LG se v minimalizaci rámečku zhlédlo i Sony, v Barceloně totiž představilo téměř bezrámečkové Xperie XA1 (5" HD displej) a XA1 Ultra (6" Full HD displej). Novinky vyšší střední třídy používají osmijádrový procesor Helio P20, operační paměť má u menší XA1 3 GB, u většího modelu pak o jeden GB více. Uživatelská 32GB paměť je pak pro oba modely shodná a totéž platí i pro 23MPix hlavní fotoaparát.

Nechyběly ovšem ani prémiové smartphony, letos zastoupené modely XZs a XZ Premium. První se oproti předchůdci liší prakticky pouze o jeden GB vyšší operační pamětí (4 GB) a nejnovějším Androidem, druhý pak zaujme 5,46" displejem s vysokým 4K rozlišením. Oba modely mají jednoho společného jmenovatele, a sice 19MPix snímač s elektronickou stabilizací a schopností natáčet video s frekvencí 960 snímku za sekundu (více zde).

Huawei příliš nepřekvapil. Přivezl sice očekávanou novinku P10 a společně s ní i lepší model P10 Plus (5,5" QHD displej), v očekávání bezrámečkových smartphonů ovšem „pédesítka“ působí jen jako lehká evoluce loňského modelu P9. Výrobce se přesto trochu odvázal, důkazem jsou barevná provedení - novinka bude jak ve verzi s matným kovovým tělem, tak v kovovém provedení ve vysokém lesku či leskle bílé keramické variantě (více zde). Nejvíce však zaujmou dvě zcela nové barvy: zelená Greenery a modrá Dazzling Blue. P10 s 5,1" Full HD displejem je osazena procesorem Kirin 960 a 4GB operační pamětí, samozřejmostí je nový Android 7 Nougat.

Novinku na MWC prezentovalo i BlackBerry, model KEYone je oficiálně prvním zařízením čínské společnosti TCL Communication pod značkou BlackBerry (více zde). To ovšem neznamená, že by KEYone ztratil něco z klíčových rysů původních zařízení kanadské značky. Pod 4,5" displejem s poměrem stran 3:2 se nachází tradiční fyzická klávesnice, čímž novinka navazuje na dřívější modely Passport a Priv. Srdcem je osmijádrový procesor Snapdragon 625 a 3GB operační paměť. Základní kapacita rozšiřitelné uživatelské paměti je 32 GB. Fotoaparát s 12MPix rozlišením používá stejný senzor Sony IMX378 jako smartphony Pixel od Googlu.