Evropská unie funguje a roste, řekl v Rozstřelu ministr Zaorálek

  • 337
Evropská unie roste, dokonce rychleji než USA. V pořadu Rozstřel to řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. „Když hodnotíte situaci realisticky, tak Evropa funguje, a dokonce se stále zvedá,“ uvedl. Kromě EU Zaorálek hovořil i o populismu v Evropě, Donaldu Trumpovi či úniku dat z počítačů ministerstva zahraničí.

Heslem pro rok 2017 bude podle Zaorálka „přežít“. „Když dokážeme překonat zkoušky, které nás čekají, například klíčové volby, tak z toho může Evropa vyjít posílena,“ uvedl ministr s tím, že pesimistické scénáře o budoucnosti EU nesdílí.

Zmínil také populismus šířící se napříč Evropou. Jako příklad uvedl nadcházející volby v Nizozemsku, kde kandiduje lídr tamní pravice Geert Wilders, jenž chce zakázat Korán a uzavřít muslimské školy i mešity (více o něm zde). Volby budou podle Zaorálka důležité, Wildersovi však prý vyhovuje role outsidera. „Může volby vyhrát, je ale možné, že vládu sestaví strany kolem něj,“ řekl.

Ministr hovořil také o vyšetřování hackerského útoku, při kterém zřejmě unikla citlivá data z počítačů ministerstva zahraničí. Zdůraznil však rozdíl mezi citlivými a tajnými daty. „Co to jsou citlivá data? To není ohrožení státu, to je ohrožení třeba mě,“ řekl.

Útok podle něj vyšetřuje policie, zpravodajské služby, národní bezpečnostní úřad i zmocněnec pro kybernetickou bezpečnost.

Aliance proti IS i větší výdaje na obranu

Zaorálek odpovídal také na otázku, co si myslí o ruských hackerských skupinách, které údajně provádějí útoky po celém světě. „Nejsem stoupencem toho vidět za každým lopuchem ruského agenta,“ prohlásil. Pokud Rusko do něčeho vstupuje, je to podle něj proto, že je v dané zemi „binec“, se kterým zpravodajské služby měly něco dělat.

Česko nominovalo Füleho do čela OBSE

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve středu nominoval diplomata a bývalého eurokomisaře Štefana Füleho na post generálního tajemníka OBSE na nadcházející tříleté období, vláda nominaci ve stejný den vzala na vědomí. O novém generálním tajemníkovi by členské země měly rozhodnout ve druhém čtvrtletí.

„Štefan Füle ve všech svých dosavadních funkcích dokázal, že je cílevědomým diplomatem a efektivním manažerem s výbornou znalostí bezpečnostní problematiky. Umí zřetelně formulovat celoevropské zájmy a budovat vztahy s partnery,“ řekl v tiskovém prohlášení Zaorálek.

Co se týče nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, je Zaorálek v hodnocení zdrženlivý. „Nejsem komentátor, nejsem tu od toho, abych dělal analýzy. Máme otevřený prostor, abychom jednali s novou administrativou, abychom neseděli v rohu,“ řekl s tím, že už v pátek cestuje do Mnichova, kde se setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem i ministry obrany a vnitra.

Do USA se pak opět chystá v březnu na schůzku aliance proti Islámskému státu. „To je téma, které nás může s novou administrativou spojit. Ministr obrany Mattis dostal za úkol znásobit úsilí v boji proti IS,“ řekl.

S tím souvisí i dřívější Trumpova výzva, že by země NATO měly zvýšit své výdaje na obranu. Zaorálka prý výtka nepřekvapila a očekává, že debata na nadcházejícím summitu NATO bude poměrně tvrdá.

Nepřeji si, aby se česká společnost štěpila

O Trumpovi mluvil Zaorálek i v souvislosti se situací v ČSSD. Americkému prezidentovi se podle něj podařilo oslovit „problém samoty a vykořeněnosti lidí“. „Upozorňoval na konkrétní osudy lidí, kteří mají pocit, že stojí bokem, že nepatří k těm bohatým elitám. Nepřál bych si, aby se česká společnost štěpila tak jako americká. Volby vyhraje to, jestli budeme schopní se k lidem dostat a mluvit k nim jazykem, kterému rozumějí,“ řekl.

Na otázku, zda ČSSD v prezidentských volbách podpoří Miloše Zemana, Zaorálek přímo neodpověděl. Přiznal však, že s jeho posledními kroky nesouhlasí, protože nemá pocit, že se Zeman chová jako sociální demokrat. Vadí mu například to, že se nevyjádřil ke kauze ministra financí Andreje Babiše a korunových dluhopisů (více o kauze čtěte zde) nebo že považuje za banální poplatky ve zdravotnictví.

V případě zahraniční politiky však Zemana chápe jako spolupracovníka. Zmínil i jeho chystanou cestu do Washingtonu na setkání s Trumpem, která však zatím nemá stanovený termín. „V této chvíli se bavíme o obsahu cesty,“ uvedl.

Celý Rozstřel s Lubomírem Zaorálkem:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video