Lukáš Sedlák a Boone Jenner slaví gól Columbusu.

Lukáš Sedlák a Boone Jenner slaví gól Columbusu. | foto: AP

Sedlák pečetil čtrnáctou výhru Columbusu, gól slavili i Krejčí a Palát

• 25
Hokejisté Columbusu v NHL dále drtí jednoho soupeře za druhým. Ve čtvrtek uspěli 5:3 na ledě Winnipegu a připsali si již čtrnáctou navazující výhru, kterou v závěru gólově potvrzoval i český nováček Lukáš Sedlák. Dařilo se také Davidu Krejčímu, jenž dvěma body (1+1) táhl Boston za výhrou v Buffalu, a podruhé za sebou skóroval i Ondřej Palát z Tampy Bay.

Čtrnáctá navazující výhra Columbusu již není pouhým vylepšením klubového rekordu, ale zároveň i vyrovnáním čtvrté nejdelší série v historii zámořské soutěže. Rekord drží se 17 triumfy v řadě Pittsburgh (1992/93). Stejný klub dosáhl i na 15 výher (2012/13) obdobně jako Islanders (1981/82) a 14krát v řadě kromě aktuální série Columbusu slavili i hráči Washingtonu (2009/10).

Češi v NHL:

1. Jakub Voráček (PHI) 37z. - 35b. (11+24)
2. David Pastrňák (BOS) 31z. - 26b. (19+7)
3. Radim Vrbata (ARI) 36z. - 24b. (9+15)
4. David Krejčí (BOS) 38z. - 24b. (8+16)
5. Jaromír Jágr (FLA) 37z. - 21b. (6+15)
6. Michael Frolík (CGY) 38z. - 19b. (6+13)
7. Ondřej Palát (TBL) 32z. - 16b. (6+10)
8. Tomáš Plekanec (MTL) 36z. - 16b. (3+13)
9. Martin Hanzal (ARI) 31z. - 13b. (7+6)
10. Radek Faksa (DAL) 37z. - 13b. (5+8)

Dalším soupeřem rozjetých Blue Jackets bude v sobotu Minnesota, která rovněž oplývá skvostnou formou. Wild totiž ve stejný hrací den slavili pro změnu dvanáctou výhru za sebou, když na domácím ledě roznesli Islanders 6:4.

Ovšem zpátky ke Columbusu, který ve čtvrtek nastoupil na ledě Winnipegu. Hosté nakročili za prodloužením své série už v zahajovací třetině, v níž dvěma góly otočili vývoj skóre po rychlé trefě Jets ze 3. minuty. Jedním z úspěšných střelců byl i kapitán týmu Nick Foligno, jenž s celkovými třemi zápisy (1+2) nakonec obsadil roli první hvězdy zápasu. Dostal přednost i před spoluhráčem Alexanderem Wennbergem, autorem dvou gólů.

Autorem finální páté trefy Blue Jackets byl v 55. minutě český nováček v NHL Lukáš Sedlák (10:34, +1, 2 střely, 1+0). Své třetí trefy začínající kariéry dosáhl po teči střely obránce Jacka Johnsona. V čase 58:27 pak Winnipeg využitou přesilovkou již jen kosmeticky upravil skóre, trefil se Mathieu Perreault.

V otevírací třetině domácí Buffalo zasypalo bránu Bostonu 16 střeleckými pokusy a zaslouženě šlo do dvougólového trháku. Ve druhém dějství se však role zcela otočily. Stejný počet pokusů si připsali i hostující Bruins a srovnali stav na 2:2.

Nejprve snížil Patrice Bergeron a vyrovnání zařídil v 37. minutě skvěle hrající David Krejčí (18:16, +1, 2 střely, 1+1). Své osmé branky sezony docílil v přesilovce, když bekhendem uklidil puk do odkryté části klece Robina Lehnera.

Český centr Bostonu navíc neřekl své poslední slovo. V 57. minutě pasem od levého mantinelu uvolnil mezi kruhy Ryana Spoonera a ten bombou utkání rozhodl. Stejný hráč skóroval i podruhé, když v čase 59:08 trefil ještě prázdnou bránu Sabres. Krejčí byl vyhlášen první hvězdou duelu, jeho český spoluhráč David Pastrňák (18:19, +1, 4 střely) naopak čeká na zápis do osobních statistik už v pátém startu za sebou.

Podruhé ve dvou dnech zachraňoval výsledek hokejistů Tampy Bay český útočník Ondřej Palát. Nedávný navrátilec z marodky ve středu trefil vyrovnání na 3:3 proti Montrealu (Lightning nakonec v prodloužení zvítězili 4:3) a ve čtvrtek pro změnu srovnával průběžné skóre na 2:2 v 38. minutě souboje s Torontem.

Rodák z Frýdku-Místku vypálil z pravého kruhu a trefil mezírku mezi betony hostujícího brankáře Antoinea Bibeaua. 22letý Kanaďan, jenž nastoupil k teprve druhému startu v NHL, však nakonec měl důvod k oslavám. V prodloužení totiž rozhodl o výhře Toronta využitou přesilovkou Nazem Kadri a Bibeau dosáhl na svou první vychytanou výhru v soutěži.

Kromě zmiňovaného Paláta (19:58, -1, 2 střely, 1+0) bodoval za Lightning i obránce Andrej Šustr (20:14, +/-: 0, 2 střely, 0+1), jenž asistoval u první trefy domácích v podání Briana Boyla. Hostující Roman Polák (17:56, +/-: 0) nebodoval, mohl ale slavit výhru svých barev.

Ve čtvrteční konfrontaci Washingtonu s New Jersey se měli poměřit jedni z největších českých talentů v NHL. Jak domácí Jakub Vrána, tak hostující Pavel Zacha ovšem tentokrát zůstali jen v rolích nehrajících náhradníků. Utkání skončilo překvapivou výhrou Devils 2:1, kterým pomohly k odrazu ode dna tabulky Východní konference proměněné nájezdy v závěrečném rozstřelu z holí Michaela Cammalleriho a Jacoba Josefsona.

Naopak po delší době mezi náhradníky naskočili do zápasu obránci Michal Rozsíval (13:37, +/-: 0) a Michal Kempný (10:00, +/-: 0). Jejich Chicago uspělo 3:2 v Nashvillu, přerušilo černou sérii tří porážek za sebou a s 51 body si udrželo elitní postavení v tabulce Západní konference před dotírající Minnesotou (50 bodů). Blackhawks o svém úspěchu rozhodli až v samotném závěru řádné hrací doby. V 52. minutě vyrovnával na 2:2 využitou přesilovkou kapitán Jonathan Toews a v 55. minutě rozhodl Patrick Kane.

Pouze dalším jednobodovým ziskem zakončili celkově pětidílnou domácí sérii hokejisté Floridy. Po dvou nezdarech po nájezdech s Detroitem a Torontem ve čtvrtek padli pro změnu v prodloužení, když se po 39 vteřinách nastavení prosadil montrealský Phillip Danault. Stejný hráč asistoval i u klíčového vyrovnání Canadiens na 2:2, které v 58. minutě zařídil Brendan Gallagher. Domácí Jaromír Jágr (18:11, +/-: 0, 2 střely) s Jakubem Kindlem (16:13, +/-: 0, 4 střely) nebodovali stejně jako vítězný Tomáš Plekanec (17:54, +/-: 0, 1 střela).

Při zranění Jimmy Howarda z farmy Detroitu povolaný Jared Coreau dostal ve čtvrtek přednost před Petrem Mrázkem a za důvěru trenérů se odvděčil vychytanou výhrou 3:2 po prodloužení z ledu Ottawy. Coreau kryl 26 z 28 střel, vítěznou branku Red Wings zaznamenal v 62. minutě útočník Anthony Mantha.

Buffalo - Boston 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)
2. M. Foligno, 19. Okposo - 57. a 60. Spooner (na první Krejčí), 24. Bergeron, 37. Krejčí. Střely na branku: 33:38. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. Krejčí, 2. Spooner, 3. Rask (všichni Boston).

Washington - New Jersey 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
44. Winnik - 22. Parenteau, rozh. nájezd Cammalleri. Střely na branku: 44:27. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Kinkaid (New Jersey), 2. Holtby, 3. Winnik (oba Washington).

Ottawa - Detroit 2:3 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)
20. Brassard, 26. Stone - 5. Vanek, 30. Tatar, 62. Mantha. Střely na branku: 28:28. Diváci: 20 011. Hvězdy zápasu: 1. Mantha (Detroit), 2. Brassard (Ottawa), 3. Tatar (Detroit).

Tampa Bay - Toronto 2:3 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)
33. Boyle (Šustr), 38. Palát - 15. Matthews, 30. Bozak, 64. Kadri. Střely na branku: 27:35. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Kadri (Toronto), 2. Boyle (Tampa), 3. Matthews (Toronto).

Florida - Montreal 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
14. Demers, 30. Trocheck - 26. Pacioretty, 58. Gallagher, 61. Danault. Střely na branku: 33:41. Diváci: 17 489. Hvězdy zápasu: 1. Danault (Montreal), 2. Trocheck (Florida), 3. Montoya (Montreal).

Arizona - NY Rangers 3:6 (1:2, 1:1, 1:3)
16. Dvorak, 36. Duclair, 48. Rieder (Vrbata, Hanzal) - 3., 55. a 60. Puempel, 9. Holden, 22. Kreider, 60. Miller. Střely na branku: 21:32. Diváci: 15 090. Hvězdy zápasu: 1. Puempel (Rangers), 2. Duclair (Arizona), 3. Holden (Rangers).

Minnesota - NY Islanders 6:4 (1:1, 3:1, 2:2)
13. Scandella, 35. Stewart, 35. Spurgeon, 36. Schroeder, 51. Haula, 59. M. Granlund - 41. a 42. Nelson, 15. Chimera, 27. Leddy. Střely na branku: 36:28. Diváci: 19 252. Hvězdy zápasu: 1. Suter (Minnesota), 2. Nelson (Islanders), 3. Spurgeon (Minnesota).

Winnipeg - Columbus 3:5 (1:2, 0:1, 2:2)
3. Matthias, 47. Little, 59. Perreault - 29. a 41. Wennberg, 8. Saad, 17. N. Foligno, 55. Sedlák. Střely na branku: 34:35. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. N. Foligno, 2. Wennberg, 3. Werenski (všichni Columbus).

Dallas - Colorado 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
12. a 60. Seguin, 6. D. Shore, 25. Oleksiak - 16. Duchene, 48. Grigorenko. Střely na branku: 34:19. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Seguin, 2. Jamie Benn (oba Dallas), 3. Duchene (Colorado).

Calgary - Anaheim 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
12. Backlund (Frolík) - 27. Vermette, 46. Silfverberg, 49. Rakell. Střely na branku: 32:25. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Vermette (Anaheim), 2. Backlund (Calgary), 3. Gibson (Anaheim).

Edmonton - Los Angeles 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
23. Maroon, 47. Gryba, 60. Nugent-Hopkins - 44. N. Shore. Střely na branku: 35:29. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Gryba (Edmonton), 2. Budaj (Los Angeles), 3. Maroon (Edmonton).

Nashville - Chicago 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)
14. Forsberg, 47. Fisher - 14. Anisimov, 52. Toews, 55. P. Kane. Střely na branku: 38:23. Diváci: 17 229. Hvězdy zápasu: 1. Toews (Chicago), 2. Fisher, 3. Forsberg (oba Nashville).