Junioři opět zaváhali. S Dánskem padli v prodloužení, přesto postupují

• 298
Hokejová dvacítka svůj třetí zápas na MS v Kanadě nezvládla. Proti Dánům začala bravurně, ale soupeř postupně nabíral rychlost i sebevědomí. Čechy dlouho držel brankář Vladař, leč nakonec se radoval soupeř. V prodloužení rozhodl skvostnou kličkou From a Dánsko vyhrálo 3:2. Jistý postup ze skupiny však svěřencům trenéra Petra zajistila následná výhra Švédů nad Finskem 3:1.

David Kaše před zápasem varoval před dánskými protiútoky. A hned v úvodu se ukázalo, že se bylo čeho bát. Nenápadný pokus Andersena zazvonil o českou horní tyčku. Střela šla do branky, ale urostlý gólman Vladař ji v poslední chvíli dokázal zvednout ramenem.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

První gól padl až o pár minut později - a radovali se Češi. Nečas nahodil puk na brankáře Petersena, k němuž se řítil rozjetý Musil. Puk se zastavil na brankové čáře a nejistý Petersen si jej hokejkou sám postrčil za čáru. Že šlo o gól, odhalil až videorozhodčí.

Soupeř vzápětí málem vyrovnal, když ujel rychlík Blichfeld, Vladař však jeho blafák vystihl. Poté se znovu musel činit videorozhodčí. Po dalším zmatku před dánskou brankou totiž dorážel Jašek, ale video ukázalo, že puk do branky kopl. Gól tedy nemohl platit.

DÁLE ČTĚTE: Brankář Vladař burcuje: Musíme si začít víc věřit

Zatímco v první třetině měl český tým převahu, v té druhé byl živější soupeř. Dánové začali lépe a rychleji bruslit. Ve 26. minutě například zahrozil Boysen, Vladař ho ale skvěle vychytal a poradil si i s dorážkou.

Ani výtečný výkon českého brankáře ovšem nestačil. Dánsko vyrovnalo v přesilovce. Blichfeld si na levém kruhu počkal na vhodný moment ke střele a poslal puk do horního růžku Vladařovy branky - 1:1.

Dány sice záhy zchladil Hronek, který sebral odražený puk u mantinelu, trpělivě s ním kroužil v útočném pásmu a pak vypálil do protipohybu brankáře.

I za stavu 2:1 měl však Vladař víc práce, než by se kouči Petrovi líbilo. „Vstup do utkání byl sice podle plánu, hodně jsme stříleli, ale od druhé třetiny se nám Dánové minimálně vyrovnali a pak byli asi i lepší,“ přiznal po utkání.

V 54. minutě soupeř znovu vyrovnal. Opět v tom měl prsty Blichfeld, který obkroužil branku a našel zcela volného Kragova, který střílel do prázdné branky.

Zápas šel do prodloužení, které Češi - podobně jako proti Švýcarům - nezvládli. Nechali ujet Froma, který si pohrál s Hronkem a bekhendovou střelou překonal Vladaře.

„Prohra s Dánskem je pro nás velká komplikace, chtěli jsme vyhrát za tři body. To se nám nepovedlo a jsme zklamaní. Báli jsme se hrát, posledních deset minut jsme v obranném pásmu předváděli totální nesmysly. Těchto chyb se musíme příště vyvarovat,“ prohlásil Hronek.

Poslední zápas ve skupině odehraje český tým v sobotu v 19:00 SEČ. Čelit bude Švédsku, které vyhraje skupinu A.

Dánsko - Česko 3:2 v prodloužení

Branky a nahrávky: 29. Blichfeld (Boysen, Larsen), 54. Krag (Blichfeld), 61. From (Krag) - 8. Nečas (A. Musil), 31. Hronek (Suchý). Rozhodčí: Sheva (USA), Linde - Dahmen (oba Švéd.), Palej (Rus.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Třetiny: 0:1, 1:1, 1:0 - 1:0. Diváci: 4 536.

Sestava ČR: Vladař - Hrdinka, Hronek, Kalina, Zbořil, D. Krenželok, Vála - D. Kaše, M. Špaček, Kurovský - Jašek, F. Chlapík, Koblížek - A. Musil, Nečas, Š. Stránský - Suchý, Šoustal, K. Reichel. Trenéři: Jakub Petr, Jiří Dopita a Petr Svoboda.

Další utkání skupiny A: Finsko - Švédsko 1:3 (1:0, 0:1, 0:2) - více zde