Naďa Čižmár

Naďa Čižmár | foto: facebook.com

Byla šikovná a ambiciozní, vzpomínají na Češku, kterou zabil terorista

  • 353
Ten večer Naďa Čižmár pospíchala domů za svým pětiletým synem Davídkem. Cestou z práce se chtěla s kolegyněmi zastavit na vánočním trhu a vypít rychlý punč. Z trhu už se Češka žijící v Berlíně nevrátila. Stala se první českou obětí teroru v Evropě.

„Byla to moc milá a šikovná holka. Pracovala na sobě, aby něco dokázala, vždy chtěla do zahraničí,“ říká Alena, jedna z kamarádek pětatřicetileté ženy. Naďa pocházela z jihočeské Soběslavi, kde žila v domě na rohu náměstí vedle policejní služebny. S Alenou chodila na obchodní akademii v Třeboni, kde v roce 2003 maturovaly.

Teroristický útok v Berlíně

Naďa se u zdejších kantorů zapsala jako tichá, poctivá a cílevědomá studentka. „Byla to klidná a čestná dívka, která měla spoustu kamarádů,“ prohlásila pro MF DNES učitelka Jana Havlová.

Před domem, kde v Soběslavi bydlela, dnes hoří svíčky. Zdejší lidé nemohou uvěřit, že rukou teroristů zemřel někdo, koho znali. „Je to strašně smutný příběh. Obzvlášť, když jde o mladou maminku a tragédii, která přijde před Vánocemi. Dosud útoky v Evropě každému přišly tak daleko...“ řekla jedna ze sousedek, Jaroslava Trnková ze Soběslavi.

Petr Čižmár, vystudovaný fyzik-vývojář, v pondělí večer věděl, že jeho pětatřicetiletá žena Naďa zamířila v Berlíně na vánoční trh. Ostatně na náměstí Breitscheidplatz to z centrály logistické firmy 4flow management GmbH, kde od října 2014 pracovala, bylo jen deset minut jízdy.

Okolo technické univerzity a zoologické zahrady přímo ke stánkům na rohu. Právě do nich okolo osmé hodiny večer vjel kamion řízený Tunisanem Anisem Amrím. Naďu i její italskou kolegyni na místě zabil, další kolegové skončili v nemocnici.

Manžel Petr po smrti své ženy zůstal sám s pětiletým synem. Na sociální síti mu proto nabízejí pomoc jak přátelé, tak i úplně cizí lidé z Česka i zahraničí, vyjadřují soustrast nebo kritizují, že smrt Nadi je důsledkem migrační krize a špatné lustrace příchozích migrantů do Evropy.

„Je to na nás zabývajících se přírodními vědami, abychom demaskovali náboženský obskurantismus a fanatismus, který vede k takovýmto ohavným činům,“ napsal například fyzik Aleš Vyhnal.

Pomoc Petru Čižmárovi nabídla například Irena Machová ze školky Veselá žabička z Plzně, kam jeho syn – malý David – v roce 2014 chodil, když bydleli ještě v Plzni. „Na tohle slova nestačí, kdybychom mohli jakkoliv pomoci, jsme tady,“ napsala.

Příběh Nadi byl až dosud ukázkou úspěchu Čechů ve světě. Její manžel po studiích pracoval jako vědecký pracovník v Národním institutu standardů a technologií v americkém Marylandu, později v národním fyzikálně-technickém institutu v německém Braunschweigu a nyní jako vývojář v Hildesheimu pro firmu Bosch SoftTec, dvě hodiny jízdy od Berlína.

Snad má jen vybitý mobil

O tom, že se Naďa – rodačka ze sedmitisícové Soběslavi – pohřešuje, se dozvěděl až v pondělí v noci od Nadiny kolegyně. Ta mu psala na sociální síti, že se s ní nemůže spojit. V tu dobu se ještě spekulovalo, zda tragédie na vánočním trhu byla nehoda, nebo teroristický útok.

„Já jsem tomu ze začátku nevěnoval takovou pozornost, spíše jsem si říkal, že je doma a má vybitý telefon. Věděl jsem, že byla na tom vánočním trhu, ale říkal jsem si, že počkám do rána,“ vysvětlil manžel pro Českou televizi.

Ráno, když se mu s manželkou stále nedařilo spojit, kontaktoval policii a českou ambasádu. Tušil, že je zle. Když pak totožnost jeho ženy (po třech dnech) potvrdily testy DNA, sedl k počítači a zveřejnil identitu a jméno své ženy, první české oběti teroristického útoku v Evropě a třetí oběti z České republiky teroristů vůbec.

Tři dny nejistoty

Vše zveřejnil, aby si všichni uvědomili, že oběťmi teroristických činů nejsou anonymní, ale konkrétní lidé. „Po třech dnech nejistoty a ve velkém zármutku musím všem přátelům a příbuzným oznámit, že se moje manželka stala obětí pondělního teroristického útoku na vánoční trh v Berlíně,“ napsal v češtině, angličtině a němčině.

Rodině vyjádřili soustrast i premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. „Doufal jsem, že se český občan v Evropě nikdy nestane obětí teroristického útoku. Jsem zarmoucen, že se tak stalo nyní v důsledku tohoto odporného teroristického činu,“ řekl ministr Zaorálek.

Zaorálek oznámil, že v Berlíně zemřela Češka:

22. prosince 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video