Ztráta. Hokejová dvacítka dřela do konce, přesto Švýcarům podlehla

• 303
Po veselici přišlo mírné vystřízlivění. Čeští hokejisté do dvaceti let nezvládli druhý zápas na mistrovství světa v Kanadě a podlehli Švýcarsku 3:4 v prodloužení. Leckdo přitom po úvodním vítězství nad úřadujícími šampiony z Finska čekal opačný výsledek.

První třetina tomu také napovídala: Češi, kteří se museli obejít bez zraněného beka Davida Kvasničky, pro něhož turnaj skončil, byli aktivnější, víc se tlačili dopředu a také si vypracovávali častěji gólové příležitosti. Jenže žádná z nich nebyla vyložená a ofenzivní snaha stála hráče spoustu sil.

Svěřenci trenéra Jakuba Petra totiž k utkání nastoupili po pouhých patnácti hodinách od závěrečné sirény předchozí bitvy s Finy. Zatímco Švýcaři hráli poprvé.

utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Rozdíl se postupem času ukazoval. Soupeři se především vyplatila koncentrovaná obrana, kterou po změně stran dokázal osvěžit i nebezpečnými ofenzivními výpady.

První úder přišel v čase 29:19, kdy dokázal útočník In Albon využít nedůrazu českých hráčů v obranném pásmu a pak předvedl pěknou nahrávku na Hischiera. Po jeho štiplavé střele propadl puk brankáři Škarkovi pod ramenem.

Druhý přidal necelé čtyři minuty před koncem prostřední třetiny Thürkauf, který zůstal zcela neobsazený u pravé tyče a v pohodě doklepl Škarkem vyražený puk po předchozí střele z mezikruží.

Dále čtěte: Za bod jsme rádi, každý se cení, říká střelec Chlapík

Byla to rána, Česko se z ní však dokázalo oklepat. Na snížení Koblížka, jemuž se ideálně povedla střela (odrazila se od tyčky do sítě), sice odpověděli Švýcaři gólem v přesilovce čtyři na tři (tu zavinil zbytečným faulem nedisciplinovaný Zbořil), ale hrdinou večera se stal Filip Chlapík.

Nejprve totiž dokázal brzy využit početní hru povedenou střelou zápěstím z pravého kruhu a stejně uspěl i v samotném závěru. To se sedmnáct vteřin před závěrečnou sirénou trefil podobným způsobem a zajistil alespoň vyrovnání na 3:3.

Euforii však zchladil už po 23 vteřinách prodloužení další dvougólový střelec Hischier, který všem ujel a střelou mezi betony překonal gólmana Škarka.

I proto Češi nedokázali soupeři vrátit dva roky starou prohru 2:5 z posledního měření sil na šampionátu. A především si zkomplikovali boj o co nejlepší umístění v základní skupině, aby se ve čtvrtfinále vyhnuli největším favoritům.

Mohlo být ale hůř a navíc není zdaleka nic ztracené. Teď budou mít čeští mladíci den na odpočinek, aby ve čtvrtek v plné síle vlétli na Dánsko. Utkání začíná opět v 19:00 SEČ a znovu ho budete moci sledovat v podrobné on-line reportáži.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Kanadě

Skupina A

Česko - Švýcarsko 3:4 po prodl. (0:0, 0:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 46. Koblížek (Zbořil), 51. F. Chlapík (Hronek, M. Špaček), 60. F. Chlapík (M. Špaček, Zbořil) - 30. In-Albon (Hischier, Diem), 37. Thürkauf (Riat, Hischier), 49. Riat (Siegenthaler, Thürkauf), 61. Hischier (Riat). Rozhodčí: Lemelin (USA), Salonen - Suominen (oba Fin.), Kohlmüller (Něm.). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:2. Diváci: 4 683.

Sestava ČR: Škarek - Hrdinka, Hronek, Kalina, Zbořil, D. Krenželok, Vála - M. Špaček, A. Musil, Š. Stránský - D. Kaše, Nečas, Kurovský - Jašek, F. Chlapík, Koblížek - Suchý, K. Reichel, Šoustal. Trenéři: Jakub Petr, Jiří Dopita a Petr Svoboda.

Dánsko - Finsko 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
6. Boysen (Weichel, True), 18. Madsen (Jensen, Hoeg), 36. Blichfeld (Röndbjerg, Koch) - 45. Vaakanainen (Jesper Mattila, Väyrynen), 56. Björkqvist (Luoto, Julius Mattila). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Šír (ČR) - Fluri (Švýc.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 4 733.

Lotyšsko - Rusko 1:9 (0:3, 1:3, 0:3)
24. Balcers (Dzierkals) - 6. Jurtajkin (Dronov), 13. Polunin (Kaprizov, Sidorov), 18. Karnauchov (Gurjanov, Kudako), 21. Kaprizov (Vorobjov, Polunin), 25. Polunin (Rykov, Vorobjov), 26. Beljajev (Jurtajkin, Alexejev), 47. Kaprizov (Rykov, Vorobjov), 50. Trenin (Kaprizov, Polunin), 57. Kaprizov (Rykov, Vorobjov). Rozhodčí: Burchell (Kan.), Linde - Dahmen (oba Švéd.), Suchánek (ČR). Vyloučení: 9:5. Využití: 1:3. Diváci: 6 789.

Kanada - Slovensko 5:0 (0:0, 4:0, 1:0)
26. Lauzon (Gauthier, Jost), 31. Raddysh (Dubois, Chabot), 33. Cirelli (Lauzon, Speers), 37. Chabot (Barzal, Strome), 43. McLeod (Cirelli, Dubé). Rozhodčí: Hribik (ČR), Sheva - Davis (oba USA), Haurum (Dán.). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 12 694.