Nákupní centrum Eden v Praze zůstalo o svátcích zavřeno.

Nákupní centrum Eden v Praze zůstalo o svátcích zavřeno. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Supermarkety o svátcích kvůli novému zákonu zavřely. E-shopy jely dál

  • 344
Pokud jste chtěli na Ježíška nakoupit takříkajíc za pět minut dvanáct, bylo už pozdě. Velká obchodní centra a supermarkety musely totiž podle nového zákona v poledne na Štědrý den zavřít. Omezení prodeje o svátcích mělo ulevit zaměstnancům velkých řetězců. Ve skutečnosti nahrálo e-shopům.

Ještě v sobotu ráno byla parkoviště u velkých obchodních domů a nákupních center plná nervózně popojíždějících řidičů, kteří marně hledali volné místo na stání. Pár hodin nato už ale zela prázdnotou. Každoročně vrcholící vánoční frmol letos na Štědrý den s odbitím poledne ustal.

GLOSA: Zákaz prodeje o svátcích přijde vhod privilegovaným obchodníkům

Nově totiž platí zákon, který o vybraných svátcích omezuje otevírací dobu u obchodů s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních. Supermarkety a větší obchody tak zůstaly zavřené i 25. prosince a na Štěpána. Opět otevřely až v úterý ráno. Internetové obchody a menší prodejci markovali zboží dál.

Prodej o svátcích zůstal tradičně doménou malých vietnamských večerek, které mají většinou otevřeno sedm dní v týdnu. „Vietnamské prodejny potravin o svátcích většinou otevírají, již z toho důvodu, že Vietnamci Vánoce neslaví,“ uvedl Jiří Králíček z maloobchodní sítě BALA, která má mezi svými více než 1 100 partnery i asijské večerky.

E-shopy se radují

Zákon navíc neřeší prodej zboží na internetu, který je objemově na vzestupu. Na e-shopy se totiž nový zákon nevztahuje, i když jejich sklady a odbaviště zákonnou normu 200 metrů čtverečních rozlohou přesahují. Oproti klasickým prodejcům v internetových obchodech začaly povánoční výprodeje už 25. prosince. E-shopy tak před velkými řetězci získaly dvoudenní náskok.

Například největší český e-shop Alza.cz nechal na druhý svátek vánoční otevřenou hlavní pražskou prodejnu pro výdej zboží či řešení reklamací. „Stojíme si za tím, že otevřením našeho centrálního showroomu v Praze - Holešovicích ve státní svátek 26. prosince neporušujeme zákon,“ uvedl ředitel marketingu Alza.cz Karel Kučera. Obchodníkům, kteří se novým zákonem neřídili, hrozí až půlmilionová pokuta.

Větší nákup potravin či hygienických potřeb bylo možné po internetu obstarat i ve většině měst České republiky, a to s doručením až ke dveřím. Internetový supermarket Košík.cz doručoval zboží i na svatoštěpánské pondělí, objednávky přijímal po dobu celých svátků.

„Aktuálně se lidé připravují na oslavy konce roku, využívají tedy intenzivně možnosti rozvozu i nyní. Jde například o alkohol a obecně těžké lahve,“ uvedl ředitel společnosti Jakub Šulta. Dodal, že zaměstnanci jím založené firmy o svátcích nemuseli pracovat ani před vstoupením nového zákona v platnost. Kritika pracovní doby o svátcích patřila k hlavním argumentům navrhovatelů zákona omezující prodej o svátcích. „Z naší zkušenosti navíc vyplývá, že lidé mají zájem pracovat i ve sváteční dny,“ uzavřel.

Kromě supermarketů jako obvykle

Čeští zákonodárci chtějí omezením prodeje vyjít vstříc zaměstnancům supermarketů a větších obchodů, kteří v minulých letech pracovali i o Vánocích nebo na Nový rok. Nově platnou legislativu si pochvalují i odbory. Svaz obchodu a cestovního ruchu však upozornil, že na Západě se od zákazu ustupuje a spolu s několika senátory normu napadl u Ústavního soudu.

Kritici zákona poukazují na to, že zaměstnanci a provozovatelé menších obchodů v mnoha případech otevřeli, kdežto ti, kteří by si chtěli o svátcích přivydělat v supermarketech, měli smůlu. Zákaz prodeje se dle svazu v jejich tržbách přesto zásadně neprojevil. S tím souhlasí i Lukáš Němčík z družstevního řetězce COOP, který v Česku provozuje asi 2 900 prodejen. „Hodně zákazníků se na svátky předzásobí,“ vysvětlil.

Nový zákon začal platit už v říjnu letošního roku, kdy si lidé v obchodních centrech nenakoupili 28. ve výročí Vzniku Československa (více čtěte zde).

Archivní video: Velké obchody zůstaly zavřené. V menších bylo plno: