Na vánoční trh v Berlíně, kde řidič náklaďáku vjel do davu, lidé přinášejí svíčky a květiny | foto: Reuters

Němci znají totožnost všech dvanácti mrtvých, jsou mezi nimi čtyři cizinci

  • 135
Německé úřady dokončily identifikaci všech dvanácti obětí, jež zemřely na následky pondělního atentátu v Berlíně. Je mezi nimi šest žen a šest mužů. Kromě české občanky zahynul na adventním trhu Polák, jehož kamion byl k útoku zneužit, Italka, Izraelka a osm Němců. Informoval o tom na svém webu deník Der Spiegel.

Mezi zhruba pěti desítkami zraněných jsou spolu s Němci také občané Izraele, Španělska, Británie, Maďarska, Finska a Libanonu.

Při teroristickém útoku zemřela také Češka dlouhodobě žijící v německé metropoli. Českou oběť potvrdil v noci na pátek Černínský palác, smutnou zprávu vyřídil rodině velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský. Podle české diplomacie se stala první českou obětí teroristického útoku v Evropě.

Teroristický útok v Berlíně

Naďa Čižmárová žila v Berlíně se svým mužem, který ji začal po atentátu pohřešovat a obrátil se s žádostí o pomoc na českou konzulární službu. Čeští politici rodině svorně vyjadřují soustrast a volají po účinnějším boji s terorismem (psali jsme zde).

Další obětí byl polský řidič kamionu Lukasz Urban, kterého terorista patrně unesl a jehož nákladní vůz posloužil jako vražedná zbraň. Sedmatřicetiletý Polák seděl podle médií na sedadle spolujezdce během najetí kamionu do davu na adventním trhu.

Výsledky vyšetřování napovídají, že unesený muž s atentátníkem zápasil. Podle médií se snažil strhnout řízení a masakru zabránit, přičemž utrpěl několik bodných ran. Nakonec byl nalezen mrtvý v kabině vozu se střelným poraněním.

Na internetu již vznikla sbírka pro pozůstalé a signatáři petice navrhují Urbana na státní vyznamenání, neboť podle nich pravděpodobně zachránil řadu lidských životů (více čtěte zde).

Italka v Německu žila, Izraelka byla turistka

Obětí atentátu se stala také jednatřicetiletá Italka Fabrizia di Lorenzo, která v Berlíně žila a pracovala pro spediční firmu. Rodina ji postrádala už od pondělí, kdy s ní ztratila kontakt. Po několika dnech si už rodiče podle vlastních slov nedělali iluze a čekali jen na potvrzení tragédie, uvedla stanice BBC.

Jistotu získali, až když kriminalisté nalezli mezi troskami doklady a telefon mladé ženy a poslali pro rodinné příslušníky, aby přijeli identifikovat tělo.

Posledním cizincem mezi mrtvými byla Izraelka Dalia Elyakimová. Šedesátiletá turistka, pocházející z okolí Tel Avivu, se procházela po trhu s manželem Ramim, když mezi stánky vjel nákladní vůz. Zatímco žena zraněním podlehla, její muž byl s vážným poraněním hospitalizován. Po náročné operaci stále zůstává v místní nemocnici.

Odškodnění nejisté

Zbylých osm obětí pochází z Německa, jejich jména média nezveřejnila. Informovala však o absurdní situaci: kvůli formulaci v příslušném zákonu by obětem a pozůstalým berlínského atentátu neměla připadnout žádná kompenzace. Zákon o odškodnění obětí totiž vylučuje náhradu v případě, kdy je útok proveden motorovým vozidlem, napsal Spiegel.

Německá ministryně práce a sociálních věcí Andrea Nahlesová se však již nechala slyšet, že se postará o nápravu a oběti atentátu budou odškodněny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue