Radek Kebrle, operatér Petry Kvitové ve Vysokém nad Jizerou, během tiskové konference. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Operatér Kvitové: Řetězová pila by byla horší. Uděláme vše pro návrat

  • 170
Ačkoliv celý tenisový svět netrpělivě čekal, jak dopadne operace Petry Kvitové, lékaři z Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie byli v klidu. Přistupovali ke slavné sportovkyni jako k běžnému pacientovi s naprosto profesionálním přístupem. „Operace byla provedená tak, jak jsme chtěli,“ řekl doktor Radek Kebrle.

„Jednalo se o řezné poranění. Z toho, jak chytila nůž, tak byly zasaženy všechny prsty, nebyly kompletně přerušeny všechny struktury, ale na každém prstu byla zasažena jedna či více šlach,“ přiblížil Kebrle veřejnosti, co se s Kvitovou vlastně při loupežném přepadení v Prostějově událo.

Policie zveřejnila podobu pachatele, který napadl Kvitovou

Policie zveřejnila identikit muže, který napadl tenistku Petru Kvitovou.

Co teď Kvitovou čeká?
Z pohledu bezprostřední léčby jde o to, abychom zahojili ránu, do odstranění stehů můžeme začít s lehkou mobilizací prstů, šest až osm týdnů bude podle situace mít dlahu. Až se vyndají stehy, přistupujeme k chráněné mobilizaci prstů, pak můžeme hýbat s rukou tak, aby nebylo ohrožené, co jsme sešívali. Kolem tří měsíců můžeme přidat práci svalu, po šesti měsících by mohla vzít pacientka raketu do ruky.

Jste tedy optimističtí?
Určitě, ale musí to být reálný optimismus. Do karet nám hraje to, že Petra Kvitová je mladý sportovec, zdravá žena. Relativně šťastné je, že jde o ostré poranění nožem. Řetězová pila je nesrovnatelně složitější, ale pořád má tenistka poměrně masivní poranění. Budeme dělat všechno proto, aby se vrátila na kurty.

Není ohrožena citlivost prstů?
To bylo to, čeho jsme se trochu báli, citlivost hraje roli. I když my sešijeme všechny struktury, není záruka kompletní regenerace. Naštěstí byly poraněny jen dva prstové nervy. Jeden z nich na odvrácené straně. Prostředníček, prsteníček a malíček jsou úplně normální. Palec a ukazováček mají malinký výpadek. Těžko říct.

Jak bude probíhat rehabilitace?
Čtrnáct dní je na zahojení rány, pokud všechno jde. Šest týdnů trvá, než je šlacha spojená. Jinak je jako rozžvýkaná žvýkačka. Zatáhnete, vytáhnete a je riziko, že praskne. Pak jako žvýkačka ztuhne, po třech měsících je dostatečně pevná na zvládnutí zátěže. Předtím není možný žádný silový pohyb. Když dáte ruku v pěst, tak je to obrovská síla. Když je šlacha pevná, může pacient začít posilovat a zvětšovat rozsah pohybu, přidávat zátěž.

Může ruka srůst špatně?
Nejsme schopni říct. Záleží, jak se hojí rána, jak otékají prsty. Všechno hraje roli. Rizik je mnoho. Operace je padesát procent výsledku.

Myslíte, že Kvitové pomůže, že je na rehabilitaci zvyklá ze sportu, navíc už před nešťastnou událostí měla k dispozici kvalitní rehabilitační péči?
Je mladá, zdravá a má dlouhé a štíhlé prsty. To je dobrá prognóza.

Existují jako v případě například kloubů nějaké kompenzační pomůcky, které by mohly Kvitové pomoct k „tenisové“ funkčnosti ruky?
Když se operace dělá, je snaha, aby pacient žádné kompenzační pomůcky nepotřeboval.

Dokáže člověk nemyslet na to, že má na stole slavnou osobnost, jejímž příběhem žijí fanoušci a média po celém světě?
Existují určité postupy, které musíme dodržovat, je rozdíl mezi jednotlivými lékaři. Když vím, co operuju za člověka, co dělá za práci, když je na top úrovni, tak se mi to dělá lépe.
(Do rozhovoru vstoupí primářka Alena Schmoranzová: „Můžu říct, že člověk to dokáže pustit z hlavy. Nebyli jsme pod tlakem, takhle jsme vůbec nepřemýšleli. Na stole nám ležel pacient, co má typ poranění, co jsme mnohokrát dělali. Víte přesně, co máte udělat. Každou minutu.“)


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga