Vězni na Borech předělali sklep na kapli, podobu jí dal architekt Vávra

  • 4
Jeden ze sklepů s klenutými stropy ve známé borské káznici v Plzni proměnili sami vězni za 21 měsíců v kapli. Na jejím vzhledu se podílel herec a architekt David Vávra, v úterý před polednem jí požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub.

Ředitel věznice Petr Vlk připomněl, že loni v březnu po promluvě s vězeňským kaplanem Blažejem Pelánem začali hledat nové prostory pro kapli.

„Byť nejsem věřící, viděl jsem, že původní prostory jsou nevyhovující. Duchovní tu dělají záslužnou práci, víra může být v těžké situaci pomocí,“ vysvětlil ředitel Petr Vlk, jak vše začalo.

Vězeňský kaplan Blažej Pelán dodal, že z původní velké kaple pro 300 až 400 věřících se za socialismu stala tělocvična. „Tak je to od 50. let minulého století. Asi před dvanácti lety tu v suterénních prostorách vznikla první kaple v místnosti, kde opadává zvlhlá omítka a vejde se do ní dvacet odsouzených. Tam jsem až donedávna sloužil dvakrát za měsíc dvě bohoslužby pro dvacet a dvacet vězňů.

Řediteli se myšlenka na novou kapli zalíbila a loni v půlce března mi volal, že má pro mě dárek. Přivedl mě sem do podzemí a ukázal tyhle nevyužívané prostory. Týden nato jsem měl partu vězňů - dobrovolníků, a začaly práce na nové kapli. Denně sem chodilo pracovat až osm vězňů,“ vzpomíná na začátky Blažej Pelán.

Nápady, jak přetvořit sklep v kapli, se rodily v hlavě herce a architekta Davida Vávry. „Věděl jsem, že na vybudování nebude moc financí. Měl jsem už nějaké zkušenosti, dělal jsem pro ženskou věznici ve Světlé nad Sázavou. Ale tam je to panelák. V Plzni to je v historickém objektu.

Chtěli jsme najít určitou vnitřní krásu, která je v domě uchovaná, i když na někoho působí přísně. Nápad odhalit staré zdivo, ve kterém jsou cihly i pískovcové bloky, vznikal průběžně, když jsme podle fotografií konzultovali další postup,“ vysvětlil David Vávra. Společně s manželkou pro vězeňskou kapli vytvořili vitráže do tří oken pod stropem kaple.

Celkem se na budování kaple vystřídalo šedesát věřících vězňů. Dělali zadarmo, byla to pro ně součást terapie. Přímo v dílnách uvnitř vězeňského areálu vyrobili odsouzení i velký dřevěný kříž a téměř všechno další vybavení.