Stezka v oblacích přilákala v prvním roce 180 tisíc lidí, předčila plán

  • 4
Stezka v oblacích, vyhlídková turistická atrakce nad Dolní Moravou na Králicku, překonala za první rok provozu očekávání provozovatelů. Namísto plánovaných sto tisíc lidí jich přišlo téměř dvakrát více. Stále častěji jsou mezi nimi i Poláci.

„Původní odhady jsme vysoce překročili. Za rok nás navštívilo přes 180 tisíc lidí,“ řekl jednatel společnosti Sněžník Martin Palán.

Pro srovnání - loňská návštěvnost Souboru lidových staveb Vysočina byla něco přes 63 tisíc lidí, hospitálu Kuks v Královéhradeckém kraji 140 tisíc lidí.

Pětapadesát metrů vysoká vyhlídka byla otevřena 5. prosince 2015. Z vrcholu lze vidět masiv Králického Sněžníku, dohlédnout se dá až na hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše se Sněžkou. Autorem díla je architekt Zdeněk Fránek, Stezka v oblacích se stala jednou ze Staveb roku 2016.

„Je to pro nás příjemné, když přijde tolik návštěvníků, těší nás to,“ řekl pracovník obsluhy Stezky v oblacích Jan Žerníček. Řady návštěvníků se podle něj rozrostou i během nadcházejících svátků, protože se provoz vyhlídkové věže nezastaví.

„Máme otevřeno každý den i ve svátky, otvíráme v 10 hodin, zavíráme odpoledne o půl čtvrté s tím, že poslední návštěvník může vstoupit na stezku v 15 hodin a pak má půlhodiny na to, aby si stezku prošel,“ řekl Jan Žerníček.

Odvážlivci mohou dolů sjet 101 metrů dlouhým tubusem tobogánu, který v průměru v létě využije třetina lidí. Nyní je v provozu jen o víkendech a o svátcích. Každé ráno se provádí zkouška a pokud namrzá, tak je uzavřen.

Na parkovišti přibylo dalších 350 míst

Nejvyšší návštěvnost je o letních prázdninách, i když stezka je otevřena celoročně. „Stavěli jsme ji se záměrem stabilizovat cestovní ruch po celý rok, abychom nebyli jen zimní středisko,“ uvedl Palán.

Dalšími letními atrakcemi jsou lesní, lanový a vodní park nebo bobová dráha. Velký nápor návštěvníků způsobil v létě v obci značné dopravní problémy.

„Lidé nerespektovali pokyny našich pracovníků, protože neměli uniformy. Proto nám později pomáhala policie a vybudovali jsme vlastním nákladem dalších 350 parkovacích míst,“ řekl Palán.

Stavba za zhruba sto milionů korun stojí na skalnatém hřebeni v masivu hory Slamník ve výšce 1116 metrů nad mořem. Konstrukce z modřínového dřeva a ocelových prvků, která výrazně převyšuje okolní les, je spletí různě se prolínajících chodníků o celkové délce 750 metrů. Cesta je bezbariérová, na vrchol se pohodlně dostanou i lidé na invalidních vozících a s kočárky.

Na další sezonu chce provozovatel postavit u vyhlídky stabilní toalety namísto dosavadních mobilních a rozšířit občerstvení.

Vstupné pro dospělého činí 190 korun a pro děti 120 korun. Jedna jízda tobogánem přijde na 50 korun. Pokud lidé nevyšlapou na hřeben pěšky, zaplatí další peníze za lanovku, která má nedaleko horní stanici. Podle Palána se díky vysokému zájmu návratnost investice zřejmě výrazně zkrátí.

,