Letiště na Svaté Heleně stálo 10 miliard, ale létat se tam nedá

  • 8
Britské ministerstvo pro mezinárodní rozvoj se dopustilo „ohromujících chyb“ při projektu nového letiště na ostrově Svaté Heleny proslaveném vyhnanstvím a smrtí Napoleona Bonaparta. Na stavbu vynaložilo téměř 300 milionů liber (9,7 miliardy Kč). Letiště však není vhodné pro komerční lety kvůli silnému větru, uvedl server listu The Daily Telegraph.

Poslanci parlamentního výboru pro výdaje ministerstvo ostře napadli za to, že nezvážilo nebezpečné povětrnostní podmínky v oblasti jižního Atlantiku, kvůli nimž komerční letadla nebudou moci využívat nové letiště na Svaté Heleně. Dá se předpokládat, že tento případ zesílí výzvy, aby ministerstva snížilo své celkové výdaje, které v současnosti dosahují 12 miliard liber ročně.

Svatá Helena je součástí britského zámořského území. Na tento odlehlý ostrov, kde žije pouze přes 4000 lidí, se dá dostat jen po moři. Nové letiště mělo zlepšit dostupnost a posílit turistiku, aby byl ostrov soběstačný.

Letiště mělo začít fungovat letos v květnu, ale letové zkušky v dubnu odhalily problém s takzvaným „střihem větru“. Tento meteorologický pojem označuje prudkou změnu směru a rychlosti větru s klesající či stoupající výškou.

Z testovacích přistání s Boeingem 737 bylo patrné, že piloti mají s větrem obrovské potíže. Zkušený testovací pilot po úspěšném přistání popsal, že mu při zdejším souboji s přírodou vstávaly chlupy na celém těle.

Na problémy se střihem větru upozorňoval britského premiéra Camerona i ministerstvo pro mezinárodní rozvoj také bývalý pilot British Airways Brian Heywood. Přečtěte si: Na Svaté Heleně to budou jatka, varoval pilot.

To, že kolem ostrova Svaté Heleny vanou nebezpečné větrné proudy, přitom není žádná novinka. Zmiňuje se o nich už Charles Darwin při líčení své plavby na lodi Beagle v roce 1836.

Letiště sice od prvních testovacích přistání přijalo a odbavilo malé množství letů, provoz plánované komerční letecké služby ale větrné podmínky zatím zmařily.

,