Brankář Bostonu Tuukka Rask zasahuje v utkání proti Los Angeles.

Brankář Bostonu Tuukka Rask zasahuje v utkání proti Los Angeles. | foto: Reuters

Bostonu stačil k výhře jediný gól, Lundqvist vyrovnal zápis Haška

• 6
Po dvou porážkách se hokejisté Bostonu opět mohli radovat. Těsnou výhru 1:0 nad Los Angeles jim trefil útočník Jimmy Hayes. Z českých zástupců se v neděli během šesti zápasů nikdo bodově neprosadil. Gólman Rangers Henrik Lundqvist vyrovnal evropský rekord Dominika Haška v počtu vychytaných výher.

Boston v nedělním zápase proti Los Angeles postrádal s 19 góly druhého nejlepšího střelce soutěže Davida Pastrňáka, jenž v pátek podstoupil menší chirurgický zákrok na pravém lokti a vynechá minimálně nejbližší dva starty Bruins.

Defenzivně ladění Kings, kteří si v pátek odvezli výhru 1:0 po prodloužení z Pittsburghu, o dva dny později se svou taktikou neuspěli. Jediný gól zápasu vstřelil už v 5. minutě forvard Jimmy Hayes. Gólman Tuukka Rask na čisté konto potřeboval 18 zákroků. Jediným českým zástupcem na ledě byl domácí centr David Krejčí (17:33, +/-: 0, 1 střela).

Absence zraněné brankářské jedničky Corey Crawforda se na výsledcích Chicaga vůbec neprojevuje. Zkušený náhradník Scott Darling v neděli absolvoval už devátý navazující start, z nichž celkově šest bylo vítězných včetně posledních pěti za sebou.

Naposledy si Blackhawks poradili 4:1 v konfrontaci s konkurenty z čela Západní konference - San Jose. Tým kapitána Jonathana Toewse se zlepšil už na 48 bodů. Kraluje tak nejen Západu, ale i celé soutěži. Poražení Sharks zůstávají na průběžné třetí příčce s 39 body.

O konečném výsledku se rozhodovalo až ve třetí třetině, kdy Chicago udeřilo třemi góly. Postupně se prosadili Ryan Hartman, Vincent Hinostroza a Patrick Kane. Čeští obránci Michal Rozsíval i Michal Kempný zůstali jen mezi náhradníky, za San Jose pak opět absentoval zraněný Tomáš Hertl.

Po předešlých čtyřech startech bez gólu a hlavně nedávné nechtěné vlastní brance ze souboje s Edmontonem se 18letý finský supertalent Patrik Laine opět připomněl vydařeným výkonem. Na nedělním triumfu Winnipegu 4:1 nad Coloradem se podílel třemi body (1+2).

V tabulce střelců se tak zlepšil na 18 zásahů a ze třetí příčky se přiblížil na nejtěsnější rozdíl druhému Davidu Pastrňákovi z Bostonu. Na vedoucí pozici zůstává s 21 zásahy pittsburghský Sidney Crosby. Kromě Laineho se v zápase výrazně prosadil i jeho spoluhráč z útoku Nikolaj Ehlers (2+0). Alespoň o čestný úspěch hostů se v přesilovce zasloužil veterán Jarome Iginla.

Skvělé období zažívají hokejisté Columbusu. Ve třetí třetině nedělní partie na ledě Vancouveru sice dvakrát ztratili průběžné vedení, když domácí srovnali na 2:2 a pak i na 3:3. V prodloužení ovšem trefil Blue Jackets v pořadí devátou výhru za sebou obránce Seth Jones.

Kouč John Tortorella tak oslavil své jubilejní 500. vítězství kariéry v NHL. Na danou metu dosáhl jako 24. kouč historie (11. v pořadí mezi stále aktivními trenéry), premiérově v pozici rodáka z USA. Na vítězné vlně Columbusu se podílí i český nováček Lukáš Sedlák (8:45, +/-: 0, 1 střela).

12. Dominik Hašek - 389, Henrik Lundqvist - 389

Brankář Rangers Henrik Lundqvist prochází hektickým obdobím. Nejprve se musel vyrovnávat s menším vytížením poté, co se jeho parťák Antti Raanta dostal do výtečné formy. Když se do brány vrátil, sestřelil jej v zápase s Dallasem Cody Eakin. Zkušený Švéd se však ze všeho oklepal a vychytal dvě výhry za sebou. Naposledy v neděli 3:2 po nájezdech nad New Jersey a zaznamenal již své 389. vítězství kariéry v NHL, díky čemuž na pozici nejlepšího Evropana ligové historie vyrovnal Dominika Haška.

Boston - Los Angeles 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka:
5. Hayes. Střely na branku: 30:18. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Hayes, 2. Rask (oba Boston), 3. Budaj (Los Angeles).

Winnipeg - Colorado 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
45. a 60. Ehlers, 28. Laine, 43. Wheeler - 58. Iginla. Střely na branku: 30:28. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers, 2. Laine, 3. Hellebuyck (všichni Winnipeg).

NY Rangers - New Jersey 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)
49. Kreider, 59. Stepan, rozhodující sam. nájezd K. Hayes - 25. Parenteau, 51. Wood. Střely na branku: 27:31. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist (Rangers), 2. Schneider (New Jersey), 3. Nash (Rangers).

Chicago - San Jose 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
37. Keith, 47. Hartman, 58. Hinostroza, 60. P. Kane - 22. Pavelski. Střely na branku: 26:34. Diváci: 22 027. Hvězdy zápasu: 1. Darling, 2. Keith, 3. Hartman (všichni Chicago).

NY Islanders - Ottawa 2:6 (0:2, 2:1, 0:3)
21. Lee, 35. Beauvillier - 18. a 57. Z. Smith, 11. Ryan, 36. Stone, 46. Brassard, 60. Pyatt. Střely na branku: 31:34. Diváci: 13 102. Hvězdy zápasu: 1. Stone, 2. Z. Smith (oba Ottawa), 3. Lee (Islanders).

Vancouver - Columbus 3:4 v prodl. (0:0, 0:2, 3:1 - 0:1)
43. Sutter, 48. D. Sedin, 59. Hansen - 34. a 56. Saad, 22. Atkinson, 61. S. Jones. Střely na branku: 17:25. Diváci: 18 113. Hvězdy zápasu: 1. Hansen (Vancouver), 2. Saad, 3. Jones (oba Columbus).