Florbalové MS v Praze bude stát 100 milionů, říká Šuman

  • 32
Je to týden, co v Lotyšsku skončilo florbalové mistrovství světa. Je to zároveň týden, co český florbal rozjel první část kampaně na šampionát příští. Za dva roky bude turnaj hostit Praha. Jaký bude rozpočet? Jak se bude klání lišit od posledního pražského mistrovství z roku 2008? A proč ve florbale hrají o medaile pořád ti stejní?

I o tom v rozhovoru mluví Filip Šuman, prezident České florbalové unie.

Takže jaké to bude v Praze MS?
Před 10 lety jsme řešili, jestli si troufneme odehrát finálové zápasy v O2 Areně a průběh šampionátu potvrdil, že jsme udělali dobře. Byl to velký florbalový posun. V tuto chvíli se bavíme, jestli tam šampionát uděláme celý. Vyjednáváme s vedením arény, a když se povede dostavět i druhá menší aréna vedle O2, tak by vše mohlo být pod jednou střechou. Na rovinu: je to o finančních podmínkách.

Na kolik procent jste rozhodnutí, že vše uspořádáte v O2 Aréně?
Až koncem roku budeme vědět, jestli skutečně vedení O2 Areny novou halu postaví. Za nás ale mohu říct, že budeme dělat hodně proto, abychom se domluvili. I proto jsme řekli, že ligové Superfinále v letech 2018 a 2019 se bude konat na Moravě, pravděpodobně v Ostravě. Což by vytvářelo dobrou protiváhu a v Praze vytvořilo ještě větší hlad po florbale.

Filip Šuman

Jaký bude rozpočet turnaje?
Bude o nějakých 100 milionech, možná tu hranici překonáme. Chtěli bychom, aby to byla akce, která bude rovnoměrně financovaná ze tří zdrojů. Z prodeje lístků, marketingu a z veřejných peněz. Myslíme si, že lidi přijdou. Že o ní velký zájem bude.

Před 10 lety byl přitom rozpočet necelých 40 milionů. Proč takový nárůst?
Jde o velikost akce. Celá operace MS je s tím, co bylo před 10 lety, absolutně nesrovnatelná. K tomu uvažujeme, že bychom jednu z nejlepších arén v Evropě používali dvanáct, třináct dní. Rostou náklady i spojené s televizním vysíláním. Ale nebudeme se chtít soustředit jen na propagaci v Česku, ale chceme extrémně řešit i propagaci v zahraničí. Navíc Praha funguje jako obrovské lákadlo, a to nejen v Evropě, ale i pro ty mimoevropské země, kterých ve florbale přibývá.

Věříte v zisk?
Hlavní ambice je zvládnout šampionát s vyrovnaným výsledkem. Mistrovství musí florbalu pomoct, ne ho zatížit. Ale místo zisku je důležitější priorita, jaký bude mít šampionát dopad na florbal a jeho popularitu.

Často se stýkáte se šéfy českého fotbalu i hokeje. Budete hledat i inspiraci z úspěšného hokejového mistrovství 2015?
Ten šampionát jsem intenzivně sledoval a vnímám ho jako hodně povedený. U každé domácí akce je zpočátku klíč k úspěchu zaplnit ta domácí utkání, potom „dodatečné“ fanoušky nalákat na další zápasy, což se jim povedlo. Samozřejmě hokeji strašně pomáhá jedno jméno – Jarda Jágr. Tím, že tam hrál, tak to bylo obrovské plus. Z mnoha věcí se z hokejového šampionátu poučit můžeme, ale současně víme, že i my sami máme za sebou hodně mezinárodních akcí.

Budete se snažit vytvořit z některého reprezentanta „hvězdu“ a postavit na něm kampaň?
Určitě na tématu známosti hráčů pro širokou veřejnost pracovat chceme. Dneska jsou to hvězdy pro florbalové fanoušky, ale nedělám si iluze, že teď někdo z nich dosahuje celonárodní popularity Ono se to nedá udělat úplně uměle. Řešíme to i s některými partnery, že by skrz projekty dostali hráče do povědomí veřejnosti. Není to jenom o fandění národnímu týmu, ale lákají i příběhy jednotlivců.

Nepomohlo by ale florbalu, kdyby skončila zažitá hierarchie, že Švédsko a Finsko hraje o zlato, Češi a Švýcaři o bronz?
U nás je to stejné, co bylo v hokeji v 70. a 80. letech, kdy medaile získávaly jen čtyři země. V 90. letech přišel zlom a dneska těch zemí má šanci třeba sedm. Já vidím velký posun u zemí, které jsou nyní na 5. až 12. místě. Tam se rozdíl vyrovnává. Ale vnímám, že mezi první čtyřkou a zbytkem ten blok je.

Podívejte se, co říkali florbalisté po porážce v zápase o bronz

Vytvoříte kvůli šampionátu ještě lepší podmínky pro hráče?
Určitě. Dvouletý cyklus bude výjimečný i z hlediska sportovní přípravy. Chceme, aby byla na maximální úrovni, kterou je schopný český florbal vytvořit. Kterou jsou připraveni akceptovat hráči.

Může šampionát veřejnost přesvědčit, že florbal není jen hobby, ale že může být opravdu profesionální sport?
Už se to stalo v roce 2008, kdy si určitá část lidí uvědomila, že je to sport na elitní úrovni: část fanoušků i médií začala florbal mnohem víc respektovat. Profesionalita hráčů ohledně přístupu se dál a dál hodně posouvá.

A bude florbal v Česku profesionální?
V Česku se teď děje trenérská revoluce: před čtyřmi lety tu byli tři čtyři trenérští profesionálové, dneska je jich až padesát. Nechceme florbal uměle urychlovat. Klíčové je, aby se na začátku florbal profesionalizoval v klubech, a to na organizační a trenérské úrovni. Dneska máme v lize kluby o šesti sedmi zaměstnancích, s profi trenéry a rozpočtem přes 10 milionů. To je cesta, kterou chceme jít. Hráčská profesionalizace má přijít až následně a je navázaná na to, že zájem veřejnosti o florbal je takový, že to profesionalizaci opravňuje. Zatím jsou hráči ti, kteří dělají sport pro to, aby bavili fanoušky. Florbal se vyvíjí tempem, s kterým jsme spokojení a rozhodně to nechceme urychlovat. Šampionát to urychlí přirozeně.

Připomeňte si zákulisí florbalového mistrovství světa