Pět dobrých a pět špatných herních zpráv letošního roku

  • 6
Co potěšilo a příjemně překvapilo a co naopak zklamalo a naštvalo? Vracíme se k Doomovi, virtuální realitě nebo Mafii 3 a přinášíme pětici dobrých a pětici špatných zpráv roku 2016.

Kapitoly

1 Výrazná inovace v oblasti herního hardwaru

Letošní rok byl nevídaně bohatý na oznámení nových herních zařízení, nebo jejich uvedení na trh. PlayStation 4 Pro se již prodává a ještě výkonnější Project Scorpio, jenž má zvrátit prodeje konzolových her ve prospěch Microsoftu, přijde na trh na konci příštího roku. Nevíme, jak tomu bude u Scorpia, ale Sony zatím plní slib a Playstation 4 Pro se jeví jako zařízení určené především pro majitele 4K televizí.

PlayStation 4 Pro

Nintendo Switch

Pak je tu start virtuální reality. Nejdražší HTC Vive je nečekaně aktivnějším propagátorem VR než konkurenční zařízení Oculus Rift. V říjnu se na pulty obchodů dostalo i nejlevnější zařízení Playstation VR, který mohou používat majitelé PlayStationu 4. Jako by toho nebylo málo, Nintendo ohlásilo novou konzoli Nintendo Switch, která umožňuje hraní her jak na televizi, tak na cestách.

2 Dlouholeté čekání na hru nemusí nutně končit tragédií

Letošek také znamená konec dlouhých čekání na hned několik vytoužených titulů. Doom sklidil zaslouženou chválu díky své parádní kampani pro jednoho hráče. Autorům se podařilo skloubit prvky ze staré školy s moderními vychytávkami, k tomu přidali luxusní audiovizuální zpracování a zběsilou rychlost. Výsledkem byla vrcholně adrenalinová, zábavná řežba, která na trhu dlouho chyběla.

DOOM

The Last Guardian

Final Fantasy XV

Dlouhá léta očekávané hry The Last Guardian nebo Final Fantasy XV také neskončily katastrofou, naopak i přes své nesporné nedostatky sklízely především chválu. Je zajímavé, že podobně jako Doom i ony patří v rámci současné herní produkce k výjimečným titulům.

3 Fanoušci stříleček mají nebývalé žně

Herní rok 2016 je rokem stříleček. Máme tu adrenalinový nášup s Doomem, nebo krvavé orgie v rámci polského Shadow Warriora 2. Vytoužený návrat do minulosti přinesl Battlefield 1, ve kterém jsme se podívali na bojiště první světové války. Titanfall 2 nečekaně sklízí chválu nejen za chytlavou síťovou složku, ale také za nápaditou kampaň pro jednoho hráče. A pak je tu ještě týmovka Overwatch od tvůrců Diabla a Warcraftu, která již stihla vyhrát letošní ročník Game Awards.

Shadow Warrior 2

Battlefield 1

Komu by to bylo pořád málo, může sáhnout po pravěké Far Cry: Primal, nebo remasteru klasiky Call of Duty 4: Modern Warfare. A to ani nezmiňujeme méně povedené Call of Duty: Infinity Warfare, slabý datadisk do Destiny: Rise of Iron (ačkoliv celková hra je stále skvělá), Battleborn nebo Homefront: Revolution. A dost možná stále hrajete multiplayer Hvězdných válek v loňském Battlefrontu, měříte síly v taktickém Rainbow Six: Siege, nebo vás zaujal free2play Evolve či Call of Duty: Black Ops 3. O střílečky zkrátka není nouze.

Overwatch

Titanfall 2

4 Epizodické hry mohou vylepšit herní zážitek

Vydávat hru po částech automaticky evokuje dojem, že si autoři nebo vydavatelé nejsou jisti kvalitou výsledného titulu a snaží se zákazníka nenápadně oškubat. Letošní Hitman je zářným příkladem toho, jak může být epizodický model prospěšný pro samotné hráče.

Hitman (2016)
Hitman (2016)

Hitman (2016)

Daleko více lidí bylo díky němu schopno docenit skvělý design a množství detailů poschovávaných po úrovních, nebo experimentovat s možnostmi, kterými vás hra zásobovala na každém kroku. Nebyla ale ani chyba hrát každou epizodu jen jednou, nebo si hru nakonec koupit v celku. Bylo to prostě jen na vaší preferenci.

5 Autoři Grand Theft Auto konečně oznámili novou hru

Vydání každé hry ze série městských akcí Grand Theft Auto představuje zásadní událost pro celý zábavní průmysl. Je to zkrátka fenomén s tak vysoko nastaveným standardem, o kterým si mohou konkurenti nechat jen zdát. Red Ded Redemption 2 je westernovou verzí GTA od stejného studia. Jednička přitom tehdy aktuální GTA 4 v mnoha ohledech doslova roznesla na kopytech. Red Dead Redemption 2 má vyjít na konci příštího roku. Vzhledem k všudypřítomným odkladům a náročnému vývoji na to nesázíme, na její kvalitu však ano.

Kapitoly

1 Mentální zaostalost některých herních „fanoušků“

Když si coby zákazníci koupíte produkt, se kterým nejste spokojeni, není nic špatného na tom ho buď reklamovat, nebo ho alespoň náležitě „zdrbat“ v uživatelské recenzi. Jenže v šílenství kolem nevalně přijatého No Man’s Sky docházelo na výhrůžky smrtí, a to nejen vývojářskému týmu Hello Games, ale třeba i redaktorům z webového magazínu Kotaku, kteří jen tlumočili informaci o zpožděném vydání hry. Řeknete si, že za tím vším stojí pár dětí, ale na ty se všechno svést nedá.

Zda je podobná vyhrocenost rok od roku horší, nebo zda se jen letos díky kauze No Man’s Sky o podobných výstřelcích mluvilo více, necháme otevřené. Pověsti hráčské komunity to však neprospívá. Minulý rok podobné výhrůžky chodily třeba komikovi Jimmymu Kimmelovi, který žertem jednou označil sledování hraní her na YouTube za „dvojnásobnou ztrátu času“.

Pikantní je koneckonců i opakované označování finančně úspěšné EA za absolutně nejhorší americkou firmu na trhu, přičemž ta samá „nejhorší firma“ byla letos zahrnuta květinami za úvodní „in-engine“ trailer z Battlefieldu 1. O tom, že tolik haněná Call of Duty: Infinite Warfare jí i přes poklesy v prodejích opět finančně převálcovala, ani nemluvme.

2 Vývoj her zabírá spoustu času a prostředků

Na PlayStation 3 stihlo vývojářské studio Naughty Dog vydat trojici her Uncharted a k tomu ještě skvělou The Last of Us. Na současnou PlayStation 4 vyšla čtvrtá Uncharted teprve letos a The Last of Us: Part 2 tipujeme tak na rok 2019. I Rockstar stihne na současné konzole vydat s největší pravděpodobností pouze Red Dead Redemption 2 a (doufejme) GTA 6. A vyjde na ně vůbec následník Skyrimu?

Star Citizen

The Last of Us: Part 2

Ani PC platforma na tom není lépe. Troufne si někdo vůbec odhadnout, kdy vyjde tak ambiciózní hra, jakou je Star Citizen? Na vývojáře je vytvářen ohromný tlak i proto, že s rozmachem sociálních sítí a krutého efektu sněhové koule se i nejmenší grafický nedostatek nebo bug může stát tím, co bude hru reprezentovat. Masivní náklady, výrazně prodloužená doba potřebná k vývoji hry nebo štědré slevové akce patří k faktorům, které herní průmysl mění zásadním způsobem. Firmy jsou nuceny sahat k mikrotransakcím, stahovatelnému obsahu, polovičatým pokračováním, remasterům a dalším způsobům, jak vývoj her zaplatit.

HTC Vive

Oculus Rift

PlayStation VR

3 VR zatím o místo na slunci bojuje

Virtuální realita je ohromnou technologickou inovací, která má potenciál změnit hry zcela zásadním způsobem. Jenže co je to platné, když na daná herní zařízení chybí software, který by je prodával. Většina her zatím připomene technologická dema a krátké zážitky, se kterými tak maximálně ohromíte návštěvy. Snad pomůžou chystané porty her Fallout 4 nebo Doom na HTC Vive.

Pokud by se na hrách začala objevovat nálepka „Lepší ve VR“ signalizující, že daný titul si se vším všudy můžete vychutnat i ve virtuální realitě, plně exkluzivní, áčková produkce využívající možnosti headsetů by mohla následovat. Jenže to jsme zase v tom začarovaném kruhu, kdy vývoj kvalitního softwaru stojí hodně peněz a návratnost je mizivá, pokud si VR nepořídí dostatek lidí. Takhle musí firmy jako Facebook (vlastní Oculus Rift), Sony nebo HTC vývoj her výrazně dotovat.

Valiant Hearts: The Great War

Sleeping Dogs

Fable Legends

4 Zavření řady vývojářských studií

V roce 2016 ukončila činnost řada studií. Mnoho zaměstnanců zavřeného Evolution Studios (MotorStorm, Driveclub) našla alespoň nového zaměstnavatele u konkurenčních Codemasters, zaměřujících se na závodní tituly. Překvapilo ukončení činnosti Lionhead Studios, zodpovědné za sérii Fable. Následovalo Avalanche Studios (Disney Infinity), Ubisoft Casablanca (Rayman Legends, Child of Light, Valiant Hearts) a nakonec ještě United Front Games (Sleeping Dogs).

Mafia III

Kingdom Come: Deliverance

5 Mafia 3 se nepovedla, Kingdom Come se opozdí

Komerční úspěch třetí Mafie ukazuje, že nákladná marketingová kampaň náležitě zafungovala, neboť hra jak taková se s příliš vlídným přijetím ze strany hráčů nesetkala. Bugy, příšerná umělá inteligence a důraz na plnění otravných, nenápaditých úkolů přesvědčivě zastínila kladné stránky hry. Prodeje dávají naději na vznik čtyřky, kde by si autoři mohli vzít kritiku k srdci. Kdo ví, ale doufejme.

Hráče především u nás nepotěšila ani zpráva o velkém odkladu vydání hry Kingdome Come: Deliverance, tedy hry na hrdiny, která se má odehrávat na našem území v době husitských válek. Hra má vyjít někdy v průběhu příštího roku.