Henrik Lundqvist je otřesený po srážce s útočníkem Eakinem.

Henrik Lundqvist je otřesený po srážce s útočníkem Eakinem. | foto: Brandon WadeAP

Král napaden. Brankáře Lundqvista surově srazil útočník Eakin

• 49
Vyčapal nulu, ale zároveň zažil jednu z nejtvrdších kolizí ve své kariéře. Henrik Lundqvist, přezdívaný Král Henrik, se proti Dallasu po čtyřech zápasech vrátil do branky New York Rangers. A vedle dvaceti sedmi střel schytal i zatraceně tvrdý hit.

Přihodilo se to v půlce první třetiny. Stars hráli v oslabení a vyhodili puk až za Lundqvistovu branku. Gólman neváhal a pro puk zajel.

Jenže neměl komu rozehrát. Zmateně se ohlédl, čekal na spoluhráče. Poté se rozhodl puk napálit před sebe.

Henrik Lundqvist

Vtom jej přejel vlak jménem Cody Eakin. Ano, vypadalo to skoro jako srážka dopravního prostředku s člověkem.

Brankář odlétl a s ním i jeho helma.

„Vůbec jsem ho neviděl...“ popisoval Lundqvist. „Pak přišel jeden z trenérů a řekl mi, že musím okamžitě z ledu. Ale já se cítil dobře. Udělal jsem rychlý test (kvůli možnému otřesu mozku) a už jsem zase chtěl hrát.“

Opravdu se vrátil (byť ho na pět minut musel nahradit kolega Raanta) a incident na něj neměl vliv. V utkání nepustil ani gól, Rangers vyhráli 2:0. Pro švédského brankáře to bylo důležitý triumf, v poslední době totiž dostává přednost Raanta (více čtete zde), a on nutně potřeboval zazářit.

A co nešetrný Eakin? Dostal trest na pět minut za napadení a osobní trest do konce utkání.

To ale nestačilo kouči Rangers Alainu Vigneaultovi. „Liga by se tímto hitem měla zabývat. Přesně takové situace by měly ze hry zmizet. Byl to hit do hlavy, útočník byl v pohybu dopředu, navíc srazil brankáře,“ zlobil se po zápase.

Eakin nakonec dostal dodatečný trest na čtyři zápasy. Disciplinární komise NHL označila hit za úmyslný. Bylo prý patrné, že se na něj hráč připravil.

Pro srovnání: Nazim Kadri z Toronta dostal v roce 2013 za střet s Nicklasem Bäckströmem trest na tři zápasy. A to - na rozdíl od Eakina - neměl moc prostoru se brankáři vyhnout.