Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Legenda o „Babišově stole“. Hospody mají nový trik, jak obejít EET

  • 2569
Někteří hospodští zkoušejí elektronickou evidenci tržeb obejít novým trikem: předkládají hostům účtenky „na nečisto“. Když se host nepřihlásí o plnohodnotnou účtenku, hospodský tržbu před finanční správou zatají. Spoléhá na to, že lidem bude nepříjemné si o účtenku říct.

V restauraci září na digitální obrazovce pokladny schéma stolů v provozovně - na jednom z nich je velký smajlík. Obsluha mu říká „Babišův stůl“ a přesouvá tam všechny položky, na které si zákazníci nevyžádali EET účtenku. Jednou za den přijde provozní nebo majitel restaurace a položky na „Babišově stole“ smaže, finanční správa se o nich nedozví. Tak se vyrovnává s EET majitel nejmenované restaurace u Prahy.

Předběžná účtenka má sloužit číšníkovi ke kontrole, když na ní ale host zaplatí...

Kreativita obchodníků ve vztahu k tržbám pokračuje. Zmíněný trik jim umožňuje funkce na EET pokladně pojmenovaná jako kontrolní nebo předběžná účtenka či náhled účtenky a podobně.

Je určena zcela legálně například k tomu, aby číšník mohl hromadnou účtenku rozpočítat mezi hosty u stolu, kteří chtějí platit zvlášť, a každému z nich následně donesl jeho EET účtenku. Kdyby napřed vystavil plnohodnotnou EET účtenku pro celý stůl a hosté pak vyžadovali každý svou, musel by tu první, hromadnou, stornovat, což přináší v provozu zmatky.

Jenže šikovný číšník hosty beze slova zkasíruje už s předběžnou účtenkou. „Číšník nám rozpočítal útratu a řekl nám, že účtenky budeme mít samozřejmě k dispozici u baru na pokladně. Nikoho z nás ani nenapadlo si ji vyzvednout,“ popisuje svou zkušenost z jedné pražské smíchovské restaurace Michaela Č.

Účtenkový zlatý důl

Podle zákona musí host dostat EET účtenku s ověřovacím kódem hned po zaplacení automaticky, nemusí si o ni říkat. Jenže na to, že hostům bude hloupé účtenku hospodskému připomínat, někteří sází.

Bude teď záležet, jak se k takovým praktikám při kontrole postaví finanční správa. „Indicie o různých způsobech uvažování některých podnikatelů, kteří se chtějí nelegálně vyhnout elektronické evidenci tržeb, máme. Pokud takovýto vámi popsaný postup zjistíme, bude s poplatníkem zahájeno správní řízení,“ uvedla na téma podvodů s EET účtenkami Petra Petlachová, mluvčí finanční správy.

Výrobci funkci účtenky nanečisto přitom nabízejí zcela běžně. „Využívá se pro případ, kdy je třeba hostovi předložit předběžný účet, například při diskrétním placení prostřednictvím desek. Předběžná účtenka nemá znaky daňového dokladu, chybí na ní identifikační údaje provozovatele a je označená jako ‚náhled účtenky‘, aby nemohlo dojít k záměně,“ vysvětluje František Brož, mediální zástupce výrobce pokladen Storyous.

„Kontrolní účtenka může zákazníkům například při oslavách v restauraci poskytovat průběžný přehled o tom, kolik už zkonzumovali. Při placení pak usnadňuje život obsluze, která přijde ke stolu zjistit, kdo co bude platit,“ říká Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka, dvojky na trhu EET pokladen.

„Uživatel si může aktivovat funkci ‚Tisk aktuální objednávky‘. Každá neuzavřená účtenka lze potom libovolně vytisknout bez odesílání na finanční úřad,“ říká Luboš Lukasík, jednatel O2 eKasa, nejrozšířenější EET pokladny na trhu.

Krácení tržeb přitom může být pro podnikatele dvojsečné. Mazání kontrolních účtenek z pokladny totiž může zneužít sama obsluha - zkasíruje hosta a tržbu v pokladně smaže, nedozví se to ani majitel. „V některých podnicích mají proto mazání zakázané ,“ říká Wantulok. Pokladny nicméně zpravidla umožňují nastavit různé kompetence pro obsluhu. „Obecně může majitel zakázat podřízenému mazání a stornování účtenek v sekci nastavení uživatele,“ dodává Lukasík.

Reakce ministerstva financí ČR

Podnikatelé, kteří tímto způsobem obcházejí elektronickou evidenci tržeb, budou přísně sankcionováni ze strany Finanční nebo Celní správy. Ministerstvo financí upozorňuje, že podle zákona o evidenci tržeb musí být účtenka obsahující všechny potřebné údaje vystavena nejpozději v okamžiku přijetí tržby a předána zákazníkovi v místě, kde je tržba uskutečněna. Není tedy například možný postup uvedený v článku, kdy obsluha sdělí zákazníkovi, kde si může účtenku vyzvednout. Účtenka musí vždy obsahovat zákonem stanovené informace a především, s výjimkou výpadku spojení, fiskální identifikační kód (FIK). Obsluha je povinna zákazníkovi plnohodnotnou účtenku předat automaticky a bez vyzvání.

V případě zásadního porušení zákona o evidenci tržeb, jakým je právě bojkotování či obcházení evidence, může být podnikateli udělena pokuta až do výše 500 tisíc korun a v případě opakovaného hrubého porušení může Finanční správa dočasně uzavřít danou provozovnu. Podnikatelé, kteří neztrácejí čas vymýšlením různých kreativních inovací evidence tržeb a poctivě evidují, se samozřejmě žádných výše uvedených sankcí obávat nemusí.

Reportáž ze dne spuštění EET:

1. prosince 2016