Maďarský rozhodčí Viktor Kassai si na monitoru opětovně prohlédl souboj útočníka Berria s obráncem Nišim a posoudil ho jako penaltový. Záložník Doi pak ve 33. minutě z pokutového kopu otevřel skóre. | foto: Reuters

Penalta? Moment, podívám se. Sudí poprvé ve fotbale rozhodl podle videa

  • 56
Fotbal zažil historickou chvíli. V semifinále mistrovství světa klubů v Japonsku maďarský sudí Viktor Kassai rozhodl klíčovou situaci zápasu za pomoci videa. Díky tomu domácí Kašima dala po půlhodině první gól utkání, které nad Atlétikem Nacional Medellín vyhrála 3:0.

Stadion v Ósace zažil historické chvíle. Japonský tým na klubovém šampionátu poprvé postoupil do finále a především se sporný moment rozhodl za pomoci videa.

Rozhodlo se ve prospěch spravedlnosti, po které fanoušci už léta volají.

„Jedná se o vůbec první situaci s videoasistentem rozhodčího v soutěžích FIFA. Je to něco, co je nového pro každého z nás,“ prohlásil Massimo Busacca, šéf rozhodčích FIFA.

Ze zápasu uběhla půlhodina, když Kašima rozehrála přímý kop. Centr směřoval do pokutového území a v době kopu byl Daigo Nishi v ofsajdové pozici. Následně byl už v pokutovém území faulován obráncem Orlando Berriem. Jelikož se v tu chvíli nezapojil do hry, nemohl pomezní mávat ofsajd. Takže penalta?

Sudí Kassai si však jistý nebyl, situaci neviděl. Odběhl k postranní čáře ke čtvrtému sudímu a na obrazovce moment zkoumal. Následně ukázal na penaltu. Doi ji proměnil a domácí vedli. Nakonec zvítězili a v nedělním finále vyzvou vítěze duelu Real Madrid CF América.

„Komunikace mezi rozhodčím a videoasistentem rozhodčího ukázala, že technologie funguje dobře. Navíc konečné rozhodnutí udělal hlavní sudí,“ pochvaloval si Busacca.

Že na mistrovství světa klubů se bude využívat video, Mezinárodní fotbalová federace FIFA rozhodla teprve minulý týden. Hlavní rozhodčí má dvě možnosti: buď může dát jen na videosudího, nebo si situaci sám zkontrolovat.

Fungování videorozhodčí ve fotbale je teprve na začátku cesty, do testovacího režimu se přihlásilo Česko.

Začne se už v únoru, ale zatím jen nanečisto. Sudí nebude moci podle videa rozhodnout a nebude s ním ani ve spojení. Ale všechno se po zápase vyhodnotí. Video tedy zatím nebude mít vliv na průběh utkání.

Získané poznatky se budou předávat nezávislému výzkumnému institutu pod IFAB. Až po skončení testů IFAB a FIFA rozhodnou, jestli videorozhodčího do fotbalu pustí, nebo ne. Česká asociace ani zástupci českých profesionálních soutěží o tom nerozhodují.

Technika by sudím pomáhala pouze ve čtyřech vybraných případech, které „mění vývoj utkání“.

Při gólech. Jestli brance nepředcházel ofsajd, míč v zámezí, nebo jiný prohřešek proti pravidlům.

Při pokutových kopech. Jestli byl nesprávně odpískaný, nebo naopak neodpískaný. Případně jestli k provinění došlo uvnitř, nebo mimo pokutové území. Což byl případ středečního duelu v Japonsku.

Červené karty. Kontrola situací, kdy byla udělená červená karta přímo. Nebude se řešit vyloučení po druhé žluté kartě.

Chyba při identifikaci hráče. Aby karty dostali opravdoví viníci.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko