Soud s Nečasem je přerušený. Advokáti podali námitky na podjatost žalobců

  • 83
Obvodní soud pro Prahu 1 přerušil líčení s bývalým premiérem Petrem Nečasem v kauze takzvaných trafik pro poslance kvůli námitkám obhájců na podjatost státního zástupce. Spolu s Nečasem je obžalovaná jeho manželka Jana Nečasová, dříve Nagyová, a tehdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. V případě Nečasové se řeší i krácení daní z luxusních darů.

Obžaloba tvrdí, že zmíněná trojice uplatila tehdejší poslance Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra místy v managementu státních podniků výměnou za to, že se vzdají poslaneckých mandátů. Bylo to v době, kdy vláda potřebovala prosadit daňový balíček, ale tato trojice rebelů z vládní ODS vyší daně odmítala. Zákon díky jejich odchodu prošel (připomeňte si zde).

Tehdejší šéfka Úřadu vlády Nečasová a náměstek Boček byli podle obžaloby při vyjednáváních s poslanci prostředníky tehdejšího premiéra. Se zákonodárci se scházeli na různých místech, zejména hotelech v Praze. „Jednání neměla charakter politických dohod, ale cílem byl osobní prospěch poslanců,“ uvedl státní zástupce Martin Brzobohatý.

Druhá část obžaloby se týká darů pro Janu Nečasovou, z nichž neodvedla státu darovací daň. Státní zástupce Brzobohatý před soudem vyjmenoval 31 těchto darů. Byly mezi nimi šperky, oděvy či kabelky pocházející především z luxusních obchodů v Pařížské ulici v Praze. Cena jednotlivých darů se pohybovala ve stovkách tisíc korun. Policie jejich hodnotu vyčíslila celkem na 10,1 milionu korun, přičemž neodvedením daní vznikla státu škoda 736 tisíc.

Advokát Romana Bočka Petr Toman před soudem vznesl námitku na podjatost státních zástupců. Uvedl také, že jednání, které obviněným žalobce připisuje, nebylo dosavadních dvacet let stíháno. „Nikdy nikdo nestíhal, že někdo skončil v jedné funkci a začal pracovat v jiné funkci,“ prohlásil advokát. Podle něj nikomu ani nevznikla škoda, protože bývalí poslanci na nových pozicích pracovali a brali mzdu.

Toman také napadl procesní postupy žalobců. Případ podle něj nesprávně řešilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které však k tomu nebylo věcně a místně příslušné.

K Tomanovým námitkám se přidal i advokát Nečase. Obhájce Nečasové řekl, že první bod obžaloby je tak absurdní, že se k němu nebude vyjadřovat. Soudkyně Helena Králová dala obhájcům týden na písemné vypracování svých námitek a líčení odložila na neurčito.

Kvůli kauze měli tři zmínění poslanci problémy se zákonem. Nejvyšší soud však nakonec rozhodl, že kvůli poslanecké indemnitě je nelze stíhat. Naopak stíhání Nečase soud povolil (více čtěte zde). Trojice poslanců se nakonec dočkala omluvy ze strany státu za vazební stíhání a celkem dostali odškodnění 1,9 milionu (více zde).

Případ řeší Obvodní soud pro Prahu 1, který se zabýval i případem Jany Nečasové a vojenských zpravodajců. Soudkyně Helena Králová v něm dvakrát vynesla osvobozující rozsudek, podle kterého se trestný čin nestal. Napoprvé verdikt vrátil odvolací soud, který se verdiktem bude zabývat i nyní (více o druhém osvobozujícím rozsudku zde).

13. června 2013


Video