Hokejisté Washingtonu slaví gól na ledě  NY Islanders. Zklamaně odjíždí Nikolaj...

Hokejisté Washingtonu slaví gól na ledě NY Islanders. Zklamaně odjíždí Nikolaj Kulemin. | foto: AP

Vrána byl u dvou gólů Washingtonu, Faksa s Hudlerem bodovali za Dallas

• 27
V úterních deseti zápasech hokejové NHL bodovala čtveřice Čechů. Nováček Jakub Vrána byl se dvěma asistencemi vyhlášen druhou hvězdou u výhry Washingtonu 4:2 na ledě Islanders. Útočníci Radek Faksa (1+0) a Jiří Hudler (0+1) se prosadili u vítězství Dallasu 6:2 nad Anaheimem a jedna asistence přibyla i na konto Radima Vrbaty, jehož Arizona odčinila předchozí vysokou porážku triumfem 4:1 v Detroitu.

Už na pět zápasů v řadě prodloužili svou vítěznou sérii hokejisté Washingtonu poté, co naposledy uspěli 4:2 na ledě trápících se Islanders. Tým z hlavního města USA si tak pojistil průběžnou pátou pozici ve Východní konferenci, kdežto New York se naopak překvapivě krčí na samotném dně.

1. Jakub Voráček (PHI) 31z. - 32b. (11+21)
2. David Pastrňák (BOS) 25z. - 24b. (18+6)
3. Radim Vrbata (ARI) 29z. - 19b. (8+11)
4. David Krejčí (BOS) 30z. - 17b. (4+13)
5. Jaromír Jágr (FLA) 30z. - 15b. (6+9)
6. Michael Frolík (CGY) 31z. - 15b. (6+9)
7. Ondřej Palát (TBL) 29z. - 13b. (4+9)
8. Tomáš Plekanec (MTL) 29z. - 13b. (2+11)
9. Martin Hanzal (ARI) 24z. - 10b. (6+4)
10. Radek Faksa (DAL) 31z. - 10b. (3+7)

Hlavním strůjcem úspěchu hostujícího celku byl obránce Matt Niskanen, jenž ve třetí třetině vstřelil své první dva góly probíhající sezony. U v pořadí první a druhé gólové akce Washingtonu se pak pro změnu vždy asistencí připomněl nováček Jakub Vrána (9:34, +/-: 0, 2 střely, 0+2).

20letý rodák z Prahy nejprve v 23. minutě založil rychlý protiútok, na jejímž konci byl Brett Connolly. V 27. minutě při přesilové hře zakončoval po pasu Jevgenije Kuzněcova zpoza brány sám, jeho pokus však ještě tečoval mimo dosah Jaroslava Haláka útočník Justin Williams. Ve svém sedmém startu v NHL tak Vrána zaznamenal své první dvě přihrávky a aktuálně má na kontě tři body (1+2).

Hokejisté Dallasu předvedli svým fanouškům drtivý finiš a po pěti nastřílených brankách ze třetí třetiny otočili na konečných 6:2 zápas s Anaheimem. Hosté po využité přesilovce Corey Perryho z 42. minuty drželi průběžný stav 1:2. Pak ale začali řádit Stars.

V 46. minutě potrestal faul soupeře vyrovnáním na 2:2 domácí bek Dan Hamhuis a na něj následně navázali Adam Cracknell, Patrick Eaves (ve svém druhém startu po dlouhé pauze způsobené nemocí mu asistoval Jiří Hudler - 12:11, +2, 0+1), Jamie Benn a jako poslední i Radek Faksa (18:39, +1, 3 střely, 1+0).

Český centr své třetí trefy sezony docílil po střele přes celé kluziště do prázdné brány Ducks, kteří v samotném závěru zkusili ještě hru bez brankáře. V sestavě Anaheim nechyběl nováček Ondřej Kaše (14:11, -1, 1 střela).

V porovnání s Dallasem ještě o jeden gól produktivnější ve třetí třetině byli v úterý hokejisté Caroliny, kteří dokonce díky šesti zásahům ze závěrečné dvacetiminutovky otočili nepříznivý vývoj proti Vancouveru. Fanoušci v PNC Aréně se rozhodně nenudili, když viděli celkově čtrnáct branek se šťastným koncem v podobě skóre 8:6 pro domácí Hurricanes.

Vancouver se dokázal čtyřikrát prosadit ve druhé třetině, po níž držel průběžný stav 2:5. Carolině však stačilo úvodních šest minut třetí třetiny na velký obrat. V 42. minutě podruhé skóroval nejproduktivnější muž zápasu Jeff Skinner (2+1), během 45. minuty stihli vsítit branku Ron Hainsey s Victorem Raskem a v čase 45:56 na 6:5 upravoval bek Justin Faulk.

S mírným časovým odstupem se pak ještě prosadili Jordan Staal a Lee Stempniak. Český útočník Andrej Nestrašil divoký zápas sledoval jen jako divák v roli nehrajícího náhradníka. S neoblíbenou pozicí se v úterním programu NHL museli smířit také další čeští hokejisté: obránci Michal Rozsíval s Michalem Kempným, jejichž Chicago zvítězilo 2:1 na ledě Rangers, útočník Dmitrij Jaškin, jehož St. Louis padlo 3:6 s Nashvillem a také obránce Jakub Kindl z Floridy. Tým Jaromíra Jágra (16:46, -1, 1 střela) nestačil po skóre 1:5 na rozjetou Minnesotu. Wild uspěli už popáté v řadě a prodloužili si tak svou nejdelší vítěznou sérii dosavadního průběhu sezony.

Den po pondělním debaklu 0:7 z ledu Pittsburghu si hokejisté Arizony zpravili náladu výhrou 4:1 v Detroitu, za který opět na místo Petra Mrázka nastoupil gólman Jimmy Howard. Tentokrát se mu ovšem příliš nevedlo, když čtyřikrát inkasoval z pouhých 19 střel. Red Wings svého soupeře přestříleli rozdílem třídy 38:19, skórovat ale dokázali jen jednou.

Hostující gólman Mike Smith přišel o šanci na čisté konto po trefě jediného domácího borce Andrease Athanasiouse ze 17. minuty. U rozdílové branky zápasu v podání Lawsona Crouse ze závěru první třetiny si asistenci připsal lídr klubové produktivity Coyotes Radim Vrbata (16:44, +1, 0+1). Centr Martin Hanzal (18:39, +1, 2 střely) vyšel tentokrát bodově naprázdno.

Buffalo - Los Angeles 6:3 (0:1, 4:1, 2:1)
Branky: 34. a 36. Eichel, 30. O’Reilly, 34. Gionta, 56. E. Kane, 60. Reinhart - 28. a 45. Carter, 4. Kopitar. Střely na branku: 26:33. Diváci: 18.375. Hvězdy zápasu: 1. Eichel, 2. Okposo, 3. O’Reilly (všichni Buffalo).

NY Islanders - Washington 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
10. Nelson, 31. Kuljomin - 42. a 59. Niskanen, 23. Connolly (Vrána), 28. Justin Williams (Vrána). Střely na branku: 28:38. Diváci: 12.730. Hvězdy zápasu: 1. Niskanen, 2. Vrána (oba Washington), 3. Cizikas (Islanders).

NY Rangers - Chicago 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky
: 29. Fast - 26. Van Riemsdyk, 39. Anisimov. Střely na branku: 34:26. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Darling, 2. Anisimov (oba Chicago), 3. Raanta (Rangers).

Carolina - Vancouver 8:6 (2:1, 0:4, 6:1)
Branky
: 10. a 42. Skinner, 6. Aho, 45. Hainsey, 45. Rask, 46. Faulk, 53. J. Staal, 60. Stempniak - 8. a 35. Bärtschi, 25. Burrows, 26. Granlund, 29. Hutton, 55. Sutter. Střely na branku: 36:34. Diváci: 11.721. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. Rask, 3. Ryan (všichni Carolina).

Edmonton - Columbus 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
11. Pitlick - 28. Gagner, 48. Atkinson, 49. Calvert. Střely na branku: 34:31. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Gagner (oba Columbus), 3. Pitlick (Edmonton).

Detroit - Arizona 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
17. Athanasiou - 23. a 52. McGinn, 3. DeAngelo, 20. Crouse (Vrbata). Střely na branku: 38:19. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Smith, 2. McGinn (oba Arizona), 3. Vanek (Detroit).

Nashville - St. Louis 6:3 (0:2, 2:1, 4:0)
50. a 59. Fisher, 25. Neal, 27. Forsberg, 44. Johansen, 51. Ribeiro - 11. Shattenkirk, 17. Reaves, 22. Hunt. Střely na branku: 36:26. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Fisher, 2. Johansen, 3. Neal (všichni Nashville).

Minnesota - Florida 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
12. Parise, 25. Haula, 30. E. Staal, 47. Koivu, 49. Zucker - 56. McIlrath. Střely na branku: 22:30. Diváci: 18.754. Hvězdy zápasu: 1. Pominville, 2. Dubnyk, 3. E. Staal (všichni Minnesota).

Dallas - Anaheim 6:2 (0:0, 1:1, 5:1)
34. Johns, 46. Hamhuis, 47. Cracknell, 51. Eaves, 53. Jamie Benn, 54. Faksa - 36. Getzlaf, 42. Perry. Střely na branku: 27:36. Diváci: 17.543. Hvězdy zápasu: 1. Niemi, 2. Jamie Benn (oba Dallas), 3. Getzlaf (Anaheim).

Toronto - San Jose 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0)
7. Hyman, 28. Matthews - 53. Braun, 55. Pavelski, rozh. nájezd Couture. Střely na branku: 31:42. Diváci: 19.380. Hvězdy zápasu: 1. Couture (San Jose), 2. Matthews (Toronto), 3. Pavelski (San Jose).