Donald Trump na setkání se svými voliči v Severní Karolíně (6. prosince 2016) | foto: AP

Zpochybňování zásady jediné Číny může mít vážné dopady, varoval Peking

  • 205
Jakékoli zpochybňování zásady jediné Číny bude mít vážné dopady na mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu. Před takovým vměšováním podle agentury Reuters varoval úřad pro záležitosti Tchaj-wanu při čínské vládě. Velitel americké Tichomořské flotily admirál Harry Harris prohlásil, že USA jsou připraveny čelit Číně v Jihočínském moři.

Peking, který považuje de facto nezávislý Tchaj-wan za svou nedílnou součást, tak reagoval na postoj nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten konstatoval, že Washington by se nemusel držet své dlouhodobé pozice, podle které je Tchaj-wan součástí jediné Číny.

Trump v čele USA

„Dodržování principu jediné Číny je politickým základem čínsko-amerických vztahů a stavebním kamenem míru a stability v Tchajwanském průlivu,“ prohlásil mluvčí úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu An Feng-šan.

„Pokud se tato základna naruší či poškodí, pak zdravý a stabilní rozvoj čínsko-amerických vztahů nepřichází v úvahu,“ dodal.

Čína s nelibostí sleduje nástup Trumpa k moci, neboť budoucí republikánský prezident se k Pekingu staví kriticky. Jeho telefonát s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen vedl k protestu Číny, na což Trump reagoval prohlášením, že další dodržování zásady jediné Číny nemusí být pro Washington automatické.

Peking je k otázce Tchaj-wanu velice citlivý a ostrov považuje za svou vzbouřenou provincii. Čína také opakovaně hrozí vojenským zásahem, pokud by Tchaj-pej vyhlásila samostatnost.

Ignorantské dítě

Peking vyjádřil „krajní znepokojení“ kvůli poznámkám Donalda Trumpa již v pondělí. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang na pravidelné tiskové konferenci prohlásil, že politika „jediné Číny“ je základem čínsko-amerických vztahů a vyzval nadcházející americkou vládu, aby chápala citlivost otázky Tchaj-wanu. Informovala o tom agentura Reuters.

Čínská média označila budoucího amerického prezidenta v reakci na jeho slova o Tchaj-wanu za naivního, uvedl server Radio Free Europe. Podle listu Global Times, který vydává čínská vládnoucí komunistická strana, se Trump chová jako „ignorantské dítě“, informovala CNN.

Trump na začátku měsíce po telefonu hovořil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen (více čtěte zde). Byl to první kontakt mezi americkým a tchajwanským vůdcem od přerušení diplomatických vztahů mezi Washingtonem a Tchaj-pejí v roce 1979.

Americký zásah kvůli sporným ostrovům?

Podle velitele americké Tichomořské flotily admirála Harry Harrise jsou USA připraveny čelit Číně v případě pokračování sporu o ostrovy v jihočínském moři.

„Nedovolíme jednostranně uzavřít sdílenou oblasti, bez ohledu na to, kolik základen si postaví na umělých ostrovech v Jihočínském moří. Budeme spolupracovat, pokud to bude možné, ale budeme připraveni se střetnout, pokud budeme muset,“ řekl.

USA v reakci na čínské budování letišť a přístavů na umělých ostrovech vysílají své válečné lodě do sporné oblasti, aby demonstrovaly svobodu plavby. Naposledy se tak stalo v říjnu, kdy čínské ministerstvo obrany označilo hlídku amerických válečných lodí v Jihočínském moři za ilegální provokaci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video