Hokejisté Pittsburghu slaví jeden z gólů proti Arizoně. Zleva: Bryan Rust, ...

Hokejisté Pittsburghu slaví jeden z gólů proti Arizoně. Zleva: Bryan Rust, Chris Kunitz, Nick Bonino a Brian Dumoulin | foto: AP

Pittsburgh deklasoval Arizonu, Crosby si navýšil náskok na Pastrňáka

• 11
V pondělí se hokejová NHL hrála jen ve dvou arénách. Pittsburgh potvrdil roli jasného favorita triumfem 7:0 nad Arizonou. Jednou brankou se na výsledku podílel i kapitán Sidney Crosby, jenž s 21 góly kraluje tabulce střelců před druhým Davidem Pastrňákem s 18 zásahy. Český šikula se rovněž představil v akci a slavil s Bostonem výhru 2:1 po prodloužení v derby s Montrealem.

Souboj obhájců Stanley Cupu s v tabulce beznadějně poslední Arizonou měl jasný průběh. Přestože poměr střel byl vyrovnaný 34:32, góly stříleli jen domácí hráči Pittsburghu.

V 9. minutě je poslal do vedení Scott Wilson a rozhodující náskok si favorit vytvořil v prostředním dějství, kdy obranu soupeře pokořil v dalších čtyřech případech. Gólové přírůstky do osobních statistik si zapsali Nick Bonino, Trevor Daley, Bryan Rust a také Sidney Crosby.

1. Jakub Voráček (PHI) 31z. - 32b. (11+21)
2. David Pastrňák (BOS) 25z. - 24b. (18+6)
3. Radim Vrbata (ARI) 28z. - 18b. (8+10)
4. David Krejčí (BOS) 30z. - 17b. (4+13)
5. Jaromír Jágr (FLA) 29z. - 15b. (6+9)
6. Michael Frolík (CGY) 31z. - 15b. (6+9)
7. Ondřej Palát (TBL) 29z. - 13b. (4+9)
8. Tomáš Plekanec (MTL) 29z. - 13b. (2+11)
9. Martin Hanzal (ARI) 23z. - 10b. (6+4)
10. Tomáš Hertl (SJS) 17z. - 9b. (4+5)

Čelo produktivity celé NHL:

1. C. McDavid (EDM) 31z. - 39b. (12+27)
2. S. Crosby (PIT) 23z. - 32b. (21+11)
3. V. Tarasenko (STL) 29z. - 32b. (14+18)
4. J. Malkin (PIT) 29z. - 32b. (12+20)
5. J. Voráček (PHI) 31z. - 32b. (11+21)

Kapitán Penguins se zlepšil už na 21 zásahů a navýšil své vedení v tabulce ligových střelců na druhého Davida Pastrňáka z Bostonu s 18 góly. Ve třetí třetině fanoušky potěšili navýšením skóre na hrozivých 7:0 Phil Kessel a Justin Schultz.

Crosby (1+0) s Jevgenijem Malkinem (0+2) zaznamenali rovněž posun v tabulce produktivity, když oba se shodnými 32 body díky vyššímu počtu branek přeskočili Jakuba Voráčka z Philadelphie.

Nejlepší Čech v NHL je aktuálně s 32 zápisy (11+21) na 5. příčce, za zmiňovaným Malkinem (12+22), Vladimirem Tarasenkem ze St. Louis (14+18) a Crosbym (21+11). Na první pozici se s odstupem stále drží Connor McDavid z Edmontonu s 39 zápisy (12+27).

Smolný zápas odehráli čeští útočníci Martin Hanzal (15:36, -3, 2 střely), jenž zákrokem holí zranil Crosbyho v obličeji a na krátko jej vyřadil ze hry, s Radimem Vrbatou (14:25, -2, 5 střel).

Hokejisté Bostonu v pondělí urvali cennou výhru na ledě svého dlouholetého rivala a zároveň průběžného lídra letošní tabulky NHL - Montrealu.

V řádné hrací době utkání plné tvrdých bodyčeků a osobních soubojů skončilo smírně 1:1, když Bruins poslal v 39. minutě do trháku Austin Czarnik a za Canadiens vyrovnával až v 57. minutě Paul Byron.

Čeští hokejisté se tentokrát do statistik nezapsali ovšem byli vidět. Velkou příležitost ve druhé třetině měl domácí Tomáš Plekanec (23:04, +/-: 0, 3 střely), na skvělého Tuukku Raska si ale nepřišel. Krátce před tím navíc na druhé straně kanonýr David Pastrňák (18:27, +/-: 0, 1 střela) nastřelil tyč montrealské brány.

V nastavení byl zase blízko rozhodující trefy bostonský centr David Krejčí (18:03, +1, 2 střely), kvůli nedovolenému bránění ve hře brankáři Carey Priceovi v podání Pastrňáka ale rozhodčí akci neuznali. V 64. minutě se však do brejku prodral Ryan Spooner a utkání pro hosty rozhodl.

Montreal - Boston 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
57. Byron - 39. Czarnik, 64. Spooner. Střely na branku: 31:29. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Rask (Boston), 2. Price (Montreal), 3. Spooner (Boston).

Pittsburgh - Arizona 7:0 (1:0, 4:0, 2:0)
9. Wilson, 25. Bonino, 27. Daley, 29. Rust, 36. Crosby, 42. Kessel, 53. Schultz. Střely na branku: 34:32. Diváci: 18.420. Hvězdy zápasu: 1. Bonino, 2. Daley, 3. Murray (všichni Pittsburgh).