Burger bez masa je také burger, lákají firmy Američany

  • 32
S tím, jak roste horlivost Američanů nacházet alternativy k masu a mléčným výrobkům, které by byly přátelské k životnímu prostředí, roste tlak na nové potravinářské firmy, aby přesvědčily lidi, že mají jejich high-tech produkty vyzkoušet. Nejzuřivěji o zákazníky bojují společnosti, které vyrábějí bezmasé burgery.

Jak tedy přesvědčit zákazníka, aby si koupil svůj první karton mléka vyrobeného v laboratoři nebo snědl hamburger bez masa? Pozornost veřejnosti na sebe v poslední době přitáhly zejména dvě firmy, které se na tuto otázku snaží najít odpověď: Beyond Meat a Impossible Foods. Obě vyrábějí bezmasé burgery, ale každá se snaží zájem zákazníků získat úplně jinak., píše americký server Quartz.

Beyond Meat chodí „mezi lidi“ a snaží se zaujmout přímo v supermarketech, kde si její produkty mohou kupující - zřejmě poprvé v životě - vyzkoušet u oddělení masa.

Naproti tomu Impossible Foods své zboží propaguje na sociálních sítích, kde jí ke slávě pomáhají známí šéfkuchaři servírující inovativní jídlo v několika vybraných restauracích.

Burger obou firem slibuje plus minus to samé: udržitelnou alternativu k hovězímu masu, která ale stále chutná dobře. „Aby tyto společnosti uspěly, musí své jídlo dostat zákazníkům do úst. Pak můžou mluvit o jeho benefitech,“ myslí si potravinářský analytik Phil Lempert.

Podle provozního a finančního ředitele Impossible Foods Davida Lee úspěch jeho zaměstnavatele tkví v tom, že se o produktu bude hodně mluvit. Průkopnická inovace ve výrobě jídla musí podle něj jít v ruku v ruce s inovativním přístupem v oblasti prodeje.

Společnost prodává burger vyrobený z pšenice, kokosového oleje a brambor. Speciálním ho ale dělá použití železo obsahující sloučeniny, která se běžně vyskytuje v rostlinách nebo mase a tvoří nebílkovinou část hemoglobinu a dalších biologických molekul.

V červnu se Impossible Foods spojila se známým restauratérem Davidem Changem, který začal bezmasé burgery nabízet v jednom ze svých newyorských podniků, Momofuku Nishi. Zpráva se okamžitě rozkřikla a objevila se i v médiích jako časopis Vogue nebo New York Post. Všechny přitom nabídly ten samý pohled na burger, který sice neobsahuje maso, ale přesto charakteristicky „krvácí“.

O čtyři měsíce později začala společnost spolupracovat s Tracim Des Jardins a Chrisem Cosentino, majiteli a šéfkuchaři předních sanfranciských restaurací Jardiniere a Cockscomb. Jejich burger se díky tomu znovu a znovu objevoval v tamních médiích.

Investice masného průmyslu

Pro lidi v Beyond Meat může být pohled na publicitu, kterou získává jejich konkurent, nepříjemný. Jejich strategie být přímo v místě prodeje - burger vyrobený na bázi hrachové bílkoviny se dá koupit ve více než 11 tisících amerických supermarketech - ale nabízí určité výhody. Umožňuje lidem se se zcela novými výrobky fyzicky seznámit.

„Inovace je dobrá pro můj iPhone, ale nechci si jí dávat do pusy,“ cituje jednu z možných námitek zákazníků šéf Beyond Meat Ethan Brown. Podle něj by kupující nikdy nemělo odradit to, že jde o nový výrobek.

Firma v říjnu oznámila, že pět procent jejího podílu koupil jeden z největších hráčů masného průmyslu Tyson Foods. Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Je to signál, že producenti masa nezapomínají ani na rostlinné alternativy. Samotné Beyonf Meat partnerství pomůže přitáhnout pozornost na své výrobky a získat lepší umístění v regálech obchodů.