Islamisté v boji o Palmýru opět vítězí, ztrácí však pozice v Aleppu

  • 803
Více než 4000 bojovníků organizace Islámský stát se podle ruských zdrojů přeskupilo a zahájilo druhý útok s cílem znovu se zmocnit historické Palmýry. To se jim podle guvernéra provincie Homs během dne podařilo. V noci na neděli syrská armáda za pomoci ruského letectva první ofenzivu islamistů odrazila.

Úspěch radikálů při ovládnutí Palmýry potvrdila vedle guvernéra také exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Hnutí IS v prohlášení na internetu uvedlo, že jeho bojovníky ruským bombardováním podpořená akce armády udržela mimo město jen několik hodin.

„Nehledě na velké ztráty na živé síle a technice se teroristé snaží maximálně se přiblížit a udržet se uvnitř města, protože ruské letectvo nepodniká nálety na obytné čtvrti,“ citovala agentura TASS z komuniké ruského monitorovacího střediska v Sýrii nedlouho předtím, než radikálové opět získali kontrolu nad Palmýrou.

Teroristé z IS podle televizní stanice Al-Arabíja znovu pronikli do Palmýry z několika směrů, když se vojáci vládních sil podle ruských médií před drtivou převahou nepřítele stáhli z řady pozic.

Posily z Rakká

Islamisté podle ruských vojáků vyslali k Palmýře značné posily od města Rakká, kde podle nich mezinárodní koalice vedená Spojenými státy „pozastavila aktivní operace proti teroristům“. Podle ruské rozvědky ještě dříve vedení IS vyslalo z Mosulu do Rakká na 5000 bojovníků.

Ruské letouny podle ruského ministerstva obrany v noci na neděli podnikly na islamisty 64 náletů, při kterých zničily 11 tanků a bojových vozidel pěchoty, 31 aut s velkorážnými kulomety a zabily více než 300 ozbrojenců. Tato letecká podpora umožnila syrské armádě odrazit první útok bojovníků IS. Druhá vlna útoku islamistů však byla úspěšná.

Islamisté slavné historické město Palmýra poprvé obsadili loni v květnu, syrská armáda ho s pomocí ruských letounů osvobodila letos v březnu.

Asadovi se daří v Aleppu

Povstalecké skupiny přičítají úspěchy IS u Palmýry tomu, že režim syrského prezidenta Bašára Asada soustředil všechny síly na dobytí Aleppa.

Tam se Asadovo vojsko v neděli opět přiblížilo úplnému dobytí města, což by byl dosud největší úspěch armády podporované Ruskem a Íránem a podle analytiků by mohl vést ke zvratu v celé občanské válce. Vládní jednotky postoupily na území jižně od historické aleppské pevnosti, u níž jsou v obležení zbytky povstalců.

Jejich zástupci dostali k posouzení rusko-americký návrh, který má zajistit bezpečný odchod z města rebelům, jejich rodinám i civilistům. Text, k němuž se povstalecké organizace dosud nevyjádřily, počítá s 48hodinovou lhůtou, po kterou bude bezpečný odchod zajištěn. Na dodržování stanovených pravidel by měla dohlížet OSN.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov však prohlásil, že ruští a američtí vyjednávači se dosud na žádné společné variantě řešení situace v Aleppu neshodli. „To, o čem informují západní agentury, ne vždy nutně odráží realitu,“ řekl Rjabkov, podle něhož Moskva stále pracuje na vytvoření podmínek pro odchod lidí z Aleppa. Společná dohoda není na dohled kvůli tomu, že USA trvají na nesplnitelných podmínkách, dodal.

Zástupce povstalecké skupiny Džabhat aš-Šámíja v neděli agentuře Reuters řekl, že povstalci přímo v Aleppu nemají o americko-ruských jednáních ohledně řešení situace ve městě informace.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video