Islámský stát dobyl většinu Palmýry, syrská armáda tam vyslala posily

  • 149
Radikálové z takzvaného Islámského státu (IS) v sobotu ovládli většinu historického syrského města Palmýra, kam předtím armáda vyslala posily. Uvedla to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) i rebelové. Vládní síly s islamisty svedly na jaře o Palmýru prudké boje a podařilo se jim členy IS vyhnat, dnes je však nepřítel zaskočil.

Bojovníkům IS se podařilo proniknout přes nepříliš silnou obranu syrské armády a ovládli strategicky důležité kopce okolo města, uvedl podle agentury Reuters zástupce SOHR. Radikálové nejprve získali severozápadní část města a boje se přesunuly směrem k jeho centru, jehož větší část už má rovněž pod kontrolou IS.

SOHR sleduje dění v Sýrii z Británie a tvrdí, že má v terénu síť informátorů. Existují podle ní vážné obavy o život a bezpečí obyvatel Palmýry, z nichž řada podporuje vládu prezidenta Bašára Asada.

Velitel jedné z povstaleckých skupin z okolí Aleppa předtím řekl, že útok islamistů na Palmýru syrskou vládu přiměl, aby k ohroženému městu vyslala vojáky od Aleppa.

Vládní síly podle sobotního komuniké ruského ministerstva obrany ovládly 93 procent Halabu. Civilisté nyní masově odcházejí z povstaleckých čtvrtí na východě města koridory, které zorganizovali Rusové. Armáda neupřesnila, odkud vzala posily, které vyslala k Palmýře.

Zpět po devíti měsících

Islamisté slavné historické město Palmýra poprvé obsadili loni v květnu, syrská armáda ho s pomocí ruských letounů osvobodila letos v březnu.

Ve čtvrtek tam ale ozbrojenci z IS znovu zaútočili na syrskou armádu, zabili desítky vojáků a přiblížili se na vzdálenost čtyř kilometrů od města. Radikálové se zmocnili obcí Kasr al-Halabát jihozápadně od Palmýry a Džabal Haján na západ od města a ještě dalších dvou vesnic severozápadně a severovýchodně od města. Ovládli také sila s obilím a některá ropná pole.

Koalice vedená Spojenými státy v pátek oznámila, že při rozsáhlém náletu zničila islamistům u Palmýry 168 kamionů s cisternami.

Jak dopadly památky v Palmýře po prvotním pobytu islamistů:

Krize v Sýrii začala v březnu 2011 občanskými protesty proti vládě prezidenta Bašára Asada, demonstranti požadovali demokratické a ekonomické reformy. Násilné potlačení prvních protestů pak vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku. Chaosu využili radikální islamisté z nejrůznějších skupin a hnutí k tomu, aby ovládli část Sýrie i sousedního Iráku. Boje v Sýrii si dosud podle odhadů vyžádaly přes 300 000 obětí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue