Z postupu do finále se radují Finové.

Z postupu do finále se radují Finové. | foto: Martin Flousek/ceskyflorbal.cz

Rána pro florbalisty. O šanci na finále přišli sedm vteřin před koncem

• 213
Strhující florbalová bitva s neuvěřitelně smolným koncem. Češi podlehli v semifinále mistrovství světa Finsku 3:4. Rozhodující gól v Rize dostali jen sedm vteřin před koncem. Do té doby s Finy drželi krok...Do finále tedy nepostoupili a v neděli od 13:45 SEČ budou bojovat o bronz se Švýcarskem.

Češi nejspíš měli v paměti úterní duel se Švédy, který odehráli bez ostychu, leč lehce naivně. Proti Finům proto začali opatrně, skoro až bázlivě. Snažili se pozorně bránit a nedělat laciné chyby. I tak si brankář Souček brzy připsal několik zákroků.

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Statická hra se nevyplatila. V 11. minutě finský útočník Salo vyběhl zpoza brány a pak zmátl českou obranu přihrávkou pod sebe na Johanssona. Proti jeho střele se Souček těžko mohl včas přemístit.

A záhy přišla další komplikace. Zbytečně se nechal vyloučit Tokoš, jemuž nevyšel riskantní manévr při rozehrávce. Finové byli v přesilovce přesní; využili ji už po 34 vteřinách. Kotilainen našel Kailialu, který balonek do české branky napálil z první - 0:2.

Jsem hrdý na to, co jsme předvedli, řekl florbalista Tokoš:

Bezzubé počínání českého týmu naštěstí ve druhé třetině ustalo. Najednou hrál bojovně, třebaže Finové mu nedávali moc prostoru. Pak přišla bláznivá 32. minuta.

Tokoš dobře napadal a za finskou brankou získal míček, který poté rychle posunul na Sladkého. Ten zblízka zkušeně zakončil. Florbalisté v červeném dresu jásali - konečně prolomili pečlivou finskou obranu.

Jenže už o třináct sekund později je soupeř zchladil. Jendrišák se u vlastní brány dostal pod tlak a byl z toho třetí gól Finů. Zdál se to být zlomový moment zápasu.

Češi se nevzdali a ještě před koncem druhé třetiny snížil na 2:3 Ondrušek. Těžil z práce mladého Beneše, který výborně forčekoval u finské branky.

Česko - Finsko

Třetí třetina byla napínavá. Češi neproměnili přesilovku, pak se několikrát předvedl Souček. Blízko vyrovnání byl ve 49. minutě Jendrišák, který trefil tyčku.

Česko se postupně zlepšovalo a nakonec se mu povedlo vyrovnat! Agilní Šebek se obtočil s míčkem a po zemi propálil finského brankáře. Tohle Finové nečekali. Propukla červená euforie.

Ale hrálo se dál. Do konce základní hrací doby ještě oba celky měly několik šancí.

A z té poslední se prosadili Finové. Salin si udělal prostor ke střele od levého mantinelu a trefil místo u přední tyče, kde Souček nechal trochu volného prostoru - 3:4.

Byl to úder, na který český florbal dlouho nezapomene...

Zklamaný kouč Cepek nicméně věří, že jeho tým z Rigy neodjede s prázdnou. V neděli chce porazit Švýcary a obhájit bronz. „Přijeli jsme pro jednu z medailí. Musíme se dobře vyspat, zregenerovat a uvidíme, jak budeme připravení.“

Česko - Finsko 3:4

Semifinále mistrovství světa v Rize

Branky a nahrávky: 33. Sladký (Tokoš), 36. Ondrušek (M. Beneš), 55. Šebek (Jendrišák) - 11. S. Johansson (Salo), 15. Kailiala (Kotilainen), 33. S. Johansson (Lamminen), 60. Salin. Rozhodčí: Soderman, Boström (oba Švéd.). Vyloučení: 1:1. Využití: 0:1. Třetiny: 0:2, 2:1, 1:1. Diváci: 6 445.

Česko: Souček - Jelínek, Němeček, Veltšmíd, Suchánek, Šešulka, Sýkora - Curney, Jendrišák, Šebek - Tokoš, Tomašík, Sladký - M. Beneš, Dóža, Ondrušek - od 41. navíc Matejčík. Trenéři: Radim Cepek a Radek Sikora.

Finsko: Kosonen - Stenfors, Väänänen, Savonen, Lamminen, Aro, Kivilehto - Kailiala, Kukkola, Kotilainen - S. Johansson, Salo, Salin - Molainen, Mika Kohonen, Manninen. Trenéři: Petri Kettunen a Mika Ahonen.