Jaroslav Běla u Okresního soudu pro Prahu východ.

Jaroslav Běla u Okresního soudu pro Prahu východ. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Syn mafiána Běly dostal trest za vydírání. Jako jediný ze čtyř pachatelů

  • 5
Městský soud v Praze potrestal dvěma roky vězení syna zavražděného šéfa podsvětí Jaroslava Bělu. V roce 2011 umožnil dalším třem lidem, aby brutálně zbili oběť vydírání. U ostatních obžalovaných soud upustil od potrestání, i když se na fyzickém a psychickém nátlaku na mladého muže podíleli více než Běla. Rozsudek není pravomocný.

Čtveřice pachatelů v lednu 2011 mučila čtyřiadvacetiletého muže, který měl hrát úlohu bílého koně. Městský soud v Praze mohl ale potrestat jen jednoho z obžalovaných - toho, který se vydírání účastnil nejméně. Syn zavražděného šéfa podsvětí Antonína Běly (více o něm čtěte zde) je totiž jediný, kdo ještě nesedí za mnohem závažnější trestnou činnost.

Vydírání měli na svědomí zejména dva lidé. „Klíčovou roli v něm hráli obžalovaní Jan Krumlovský a Jindřich Cipra, z jejichž podnětu a v jejichž zájmu se vše dělo,“ stojí v rozsudku, který vydal senát pražského městského soudu vedený Alexandrem Sotolářem. Další obžalovaný Ladislav Vacátko podle něj hrál roli „boxera“, to on zasazoval údery a kopy mladému muži. „Jednoznačně nejméně aktivní pak byl v daném případě obžalovaný Jaroslav Běla,“ konstatoval soud.

Ani Běla ale není u soudů nováčkem. Naposledy dostal šestiměsíční trest za opakovanou jízdu bez řidičáku a pobývá v ruzyňské věznici (více zde). Soudce Sotolář mu ale kvůli účasti na vydírání vyměřil dvouletý trest, který nahrazuje i ten za řízení. Běla na policii ani u soudu nevypovídal.

Ostatním pachatelům soud žádné tresty neurčil, i když je také uznal vinnými. Za vydírání by jim totiž hrozilo maximálně osm let, všichni si už ale odpykávají stejné nebo delší tresty. „V případě obžalovaných Jana Krumlovského, Jindřicha Cipry a Ladislava Vacátka je tento trestný čin méně závažný než trestná činnost, s níž se sbíhá,“ konstatoval soud a rozhodl, že tresty, které si odpykávají, jsou dostatečné i za vydírání. Nijak je proto nezvýšil.

Za vážnou majetkovou trestnou činnost jsou Krumlovský s Ciprou v pankrácké věznici, první na osm let, druhý na osm a půl roku. Vacátko si odpykává ve Všehrdech sedmiletý trest za násilnou i majetkovou trestnou činnost, předtím seděl ale dva roky za drogy a z vězení mezitím vůbec nevyšel.

Rozhodnutí městského soudu padlo již v říjnu, redakce iDNES.cz ho získala tento týden, kdy bylo vyhotoveno písemně. Dosud není pravomocné. V prosinci se proti němu někteří obžalovaní odvolali. Vinu odmítají, čin se podle nich vůbec nestal a mladý muž si ho vymyslel. „Státní zástupce odvolání nepodal,“ řekla iDNES.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. V praxi to znamená, že pražský vrchní soud, který se bude případem zabývat, pachatelům tresty zpřísnit nemůže.

Vyděrači před soudem (28. června 2016):

28. června 2016

Poškozeného přivedli na laně, hrozili mu brokovnicí

Cipra a Krumlovský spolu podnikali již od 90. let. „Od roku 2008 se soustředili na finanční poradenství. Ovládali přitom řadu společností, disponovali velkými finančními obnosy, užívali velké množství luxusních vozidel, ke své ochraně si najímali ochranku a podnikali na hraně zákonů,“ popsal jejich činnost soud.

Čtyřiadvacetiletého muže si vyhlédli jako bílého koně. Nejprve mu pomohli ovládnout stavební firmu, poté od něj ale žádali absolutní poslušnost. Když začali mít dojem, že se chce jejich vlivu zbavit, rozhodli se ho potrestat a přimět ke spolupráci.

Vacátko se vydal 11. ledna 2011 svým autem, Škodou Octavií s kufrem přístupným z vnitřního prostoru, k muži domů. Měl ho přivézt do „žluťáku“, jak Cipra s Krumlovským nazývali své sídlo v pražské Kutnohorské ulici. V přízemí žlutého domu byla restaurace, v patře měli obžalovaní kanceláře. Řídili odtamtud své aktivity a zde hodlali poškozeného přesvědčit k poslušnosti.

Mladému muži se do „žluťáku“ nechtělo, zaútočil na něj ale Běla schovaný v zavazadlovém prostoru auta. Přes hlavu mu přetáhl kapuci a později mu kolem krku uvázal smyčku, aby ho mohl vést na laně (více čtěte zde).

Poškozený pak strávil několik hodin v jedné z kanceláří, kde ho obžalovaní bili, kopali, mířili na něj brokovnicí s upilovanou hlavní a nutili ho podepsat různé prázdné papíry, směnky a další dokumenty. Přiměli ho také k vyzrazení přístupových údajů k účtům a vyměřili mu za jeho údajnou neposlušnost „pokutu“ dva miliony korun, kterou měl splatit různými službami pro obžalované. Například tím, že si vezme auta na leasing, i když na jejich splácení neměl peníze, a přenechá je obžalovaným. Měl také převzít jednu z jejich zadlužených společností.

Kromě podlitin a ran na hlavě i na těle utrpěl muž také posttraumatickou stresovou poruchu a rozpadl se mu vztah s tehdejší přítelkyní. Znalec Vlastimil Tichý nejprve určil, že porucha dosáhla středního až těžšího stupně. Za to by obžalovaným teoreticky hrozilo až 12 let vězení. Později ale psychiatr názor změnil a označil poruchu za lehkou až střední, takže pachatelé byli souzeni podle paragrafu, který jako maximální trest uvádí 8 let.

Soud uvalil na Bělu vazbu kvůli porušení zákazu řízení (23. června 2016):

24. června 2016


Nejlepší videa na Revue