David Pastrňák (vlevo) z Bostonu v souboji s washingtonským Johnem Carlsonem.

David Pastrňák (vlevo) z Bostonu v souboji s washingtonským Johnem Carlsonem. | foto: AP

Pastrňák přidal další gól a stíhá Crosbyho s Lainem v tabulce střelců

• 74
V pořadí šestnáctá trefa probíhající sezony NHL z hole Davida Pastrňáka pomohla ve středu hokejistům Bostonu k zisku bodu z ledu Washingtonu, který nakonec zvítězil 4:3 až po prodloužení. Český útočník se tak osamostatnil v tabulce střelců od konkurenta Wayna Simmondse a na vedoucí duo Sidney Crosby - Patrik Laine ztrácí jen jedinou branku. Blýskl se i mladík Ondřej Kaše, jenž rozhodl nájezdy ve prospěch Anaheimu.

Po dvou pondělních trefách proti Floridě se 20letý rodák z Havířova prosadil i ve středu na ledě Washingtonu. Svou šestnáctou branku sezony vstřelil v závěru druhé dvacetiminutovky, kdy se dostal do samostatného úniku a kličkou do bekhendu nedal nejlepšímu brankáři loňské sezony Bradenu Holtbymu šanci.

1. Jakub Voráček (PHI) 28z. - 24b. (9+15)
2. David Pastrňák (BOS) 22z. - 22b. (16+6)
3. Radim Vrbata (ARI) 25z. - 17b. (8+9)
4. David Krejčí (BOS) 27z. - 17b. (4+13)
5. Michael Frolík (CGY) 29z. - 15b. (6+9)
6. Jaromír Jágr (FLA) 27z. - 13b. (5+8)
7. Ondřej Palát (TBL) 27z. - 13b. (4+9)
8. Tomáš Hertl (SJS) 17z. - 9b. (4+5)
9. Martin Hanzal (ARI) 20z. - 9b. (5+4)
10. Tomáš Plekanec (MTL) 26z. - 9b. (2+7)

Pastrňák (16:23, +/-: 0, 3 střely, 1+0) tak v danou chvíli snížil ztrátu Bruins na nejtěsnější rozdíl. Domácí si totiž v úvodu duelu vypracovali třígólové vedení, když se v první třetině dvakrát prosadil Justin Williams a v 26. minutě slavil i Daniel Winnik. Boston se radoval z gólu až v 37. minutě zásluhou Dominica Moora a následně i díky zmiňovaného českého kanonýra.

Vyrovnání na 3:3 hostům nakonec zařídil v přesilovce z 49. minuty Colin Miller. O vítězi se tedy rozhodovalo až v nastavení, v jehož druhé minutě se prosadil washingtonský Nicklas Bäckström. Druhý Čech v sestavě Bostonu, centr David Krejčí (20:52, -2, 1 střela), se bodově neprosadil a byl na ledě u dvou obdržených branek.

Pikantní byla pro Pastrňáka konfrontace s domácím Jakubem Vránou (12:58, +/-: 0), jenž odehrál svůj čtvrtý zápas v NHL a stále čeká na první bod. Oba forvardi platili za největší tahouny českých juniorských reprezentací a výrazně se zasloužili o poslední úspěch našich mladíků, když v roce 2014 přivezli stříbrné medaile z šampionátu do 18 let. Prvně jmenovaný se už řadí k hvězdám soutěže a Vrána má rozhodně potenciál jej napodobit.

Hokejisté Toronta na domácím ledě nestačili po těsném výsledku 2:3 na Minnesotu. Rozdílovou trefu hostujících Wild zařídil už v 22. minutě útočník Eric Staal, jenž tak opět potvrdil, že se mu proti Maple Leafs ve své kariéře v NHL nebývale daří. Z dosavadních 43 soubojů s kanadským celkem vyprodukoval v součtu 47 bodů.

I když se nezapsal do bodových statistik, byl v zápase dost vidět i český obránce domácích Roman Polák (13:11, +1, 1 střela). V úvodu druhé třetiny se totiž pustil do pěstního souboje s minnesotským Kurtisem Gabrielem a na startu třetí třetiny pro změnu nastřeloval puk do útočného pásma a nechtěně zasáhl do kolena rozhodčího Steva Millera, jenž kvůli velké bolesti zamířil do kabin a zbytek duelu tak rozhodovalo jen trio sudích.

Ve skvělém světle se nadále ukazuje trenérům Anaheimu český útočník Ondřej Kaše (16:36, +1, 0+1 a rozh. nájezd). 21letý talent, kterého si Ducks v průběhu sezony vytáhli z farmy, se ve středečním souboji s Carolinou nejprve podílel jednou asistencí na remíze 5:5 z řádné hrací doby a hlavně v rozhodujících nájezdech vstřelil rozdílovou branku.

Po úvodních 11 startech ve slavné soutěži tak má Kaše na kontě už čtyři body (1+3) a dva proměněné nájezdy v rozstřelech, z nichž ten poslední byl navíc rozhodující. Ve čtvrté sérii překonal Cama Warda a předčil tak hostujícího útočníka Jeffa Skinnera, jenž naopak nevyzrál na Johna Gibsona.

V dresu Hurricanes se jednou asistencí připomněl také Andrej Nestrašil (8:52, +1, 1 střela, 0+1). Hosté v závěrečné třetině dvakrát odskočili do trháku na 2:4 a 3:5. Anaheim však skvěle finišoval a postupně si vybojoval vyrovnání. Góly v 57. a 58. minutě se o to nejvíce zasloužili útočníci Nick Ritchie s Corey Perrym.

Výsledky NHL

Toronto - Minnesota 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
17. B. Smith, 31. Bozak - 9. Zucker, 15. Stewart, 22. E. Staal. Střely na branku: 37:20. Diváci: 18 944. Hvězdy zápasu: 1. E. Staal (Minnesota), 2. Bozak (Toronto), 3. Dubnyk (Minnesota).

Washington - Boston 4:3 v prodl. (2:0, 1:2, 0:1 - 1:0)
1. a 8. Justin Williams, 26. Winnik, 62. Bäckström - 37. Moore, 40. Pastrňák, 49. Miller. Střely na branku: 20:34. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Bäckström, 2. Justin Williams, 3. Alzner (všichni Washington).

San Jose - Ottawa 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)
29. Couture, 47. Burns - 4. Stone, 8. Karlsson, 59. Kelly, 60. Pageau. Střely na branku: 37:17. Diváci: 17 349. Hvězdy zápasu: 1. Kelly, 2. Pageau, 3. Karlsson (všichni Ottawa).

Anaheim - Carolina 6:5 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 3:2 - 0:0)
17. Cogliano, 34. Noesen (Kaše), 49. Kesler, 57. Ritchie, 58. Perry, rozh. nájezd Kaše - 20. a 50. Teräväinen, 29. McClement, 31. Aho, 45. Pesce (Nestrašil). Střely na branku: 38:34. Diváci: 14 582. Hvězdy zápasu: 1. Kesler, 2. Cogliano (oba Anaheim), 3. Teräväinen (Carolina).